ČERNÁ LISTINA
PIRÁTSKÝCH SG STRÁNEK
aneb Jak si někteří "autoři" představují "tvorbu" webových stránekJelikož se opět množí stránky, jejichž autoři si s copyrightem a netiketou hlavu rozhodně nelámou, takže objevuji texty či jejich části a další věci z našich stránek různě na netu, rozhodla jsem se udělat takový malý seznam, kam budu čas od času dávat odkazy na "autory", kteří si pod tvorbou webu představují ukradení čehokoli z jiných stránek, samozřejmě bez svolení autora nebo někdy dokonce přes jeho výslovný zákaz.

Opravdu nechápu, proč někdo cítí potřebu dělat mirrory jiných stránek, když stačí dát pouze odkaz. Témat, kterými se může zabývat autor, který chce vytvořit nějakou stránku věnovanou fenoménu Stargate, je nepřeberné množství. A i to, co už bylo někde x-krát popsáno, se dá uchopit nově, z jiného úhlu pohledu nebo aspoň napsat svými vlastními slovy. Tím ovšem nemyslím to, že si autor usnadní práci tak, že třeba ze stránkového článku vybere jen některé věty a ty pak poslepuje dohromady a přidá trochu "vaty". Předpokládám, někdy asi trochu naivně, že pokud někdo má rád seriál, film apod., je o něm schopen napsat pár slov z vlastní hlavy, a pokud přebírá informace ze zahraničních stránek, což je u seriálu typu Stargate nutností, tak s textem pracuje a ne, že bude jen otrocky překládat vše, co najde, a dělat tak vlastně taky takový "mirror". Chápu, že si každý rád dělá své vlastní stránky, kde chce uplatnit vlastní představu, co by tam mělo být. Ale pokud autor třeba začíná a zjistí, že stránek už jsou stovky a že vytvořit novou stránku, kde by byly obligátní obsahy epizod, postavy, technologie atd. atd., zabere spoustu času, tak rozhodně není řešením zjednodušit si práci tím, že texty apod. ukradne z jiných stránek.

Chápu, že třeba některým fanouškům SG tím neustálým poukazováním na autorské právo a vyjadřováním nelibosti nad kradením textů lezu na nervy, ale nemůžu si pomoct. Pokud nad něčím trávím spoustu hodin a pak svůj text najdu všude možně, tak mě to dost naštve. Evergreeny našich stránek jsou zřejmě především texty, které považuju za základní a u kterých předpokládám, že si je autor ráčí napsat z "vlastní tykve" - tedy O čem to je a popis hvězdné brány.

Doufám, že se seznam nebude nadále rozrůstat.SEZNAM:


1. Pochybnou "čest" být první umístěn na naší černé listině získává stránka: http://vasa-c.xf.cz/sg-vstup.html.

Autor(ka?) této stránky je opravdu neuvěřitelný. Tvorbu stránky si představuje opravdu velmi svérázným způsobem. Na sekci "O čem to je" si dal opravdu "velmi záležet" a jeho "úsilí" spočívá v tom, že celý doslovný text ukradl z naší sekce "O čem to je", odkud (zatím?) vzal několik prvních odstavců zabývajících se tím, jak to vše začalo, a dále pak obsah filmu. Příště zřejmě hodlá sebrat ten zbytek... Také v sekci "Rasy" si dal tu "námahu" a doslovně od nás převzal hesla Goa'uldi, Jaffové (podstatnou část), Noxové, Replikátoři a Unasové (včetně obrázků). O mnoho více toho zase na stránkách není a původních textů je tam minimum (a to nedokážu posoudit, zda ty texty nejsou také "vypůjčené" z jiných stránek). Prostě a jednoduše, dokonalá ukázka "vlastní tvorby". To, že na autora stránky nikde není žádný kontakt a že stránka je anonymní, asi nikoho příliš nepřekvapí. Že by se "autor" za svou stránku tak styděl, že se pod své dílo ani nepodepíše?! Tudíž mu není ani možné napsat mail a pokusit se dohodnout bez nutnosti dávat ho sem na černou listinu.

Malé srovnání:
O čem to je - sg1.cz x pirát
Goa'uldi - sg1.cz x pirát
Jaffové - sg1.cz x pirát
Noxové - sg1.cz x pirát
Replikátoři - sg1.cz x pirát
Unasové - sg1.cz x pirát2. Autor po dohodě všechny "převzaté" texty 26. 10. 2006 stáhl.3. Webmaster poslal včera odpoledne mail s vysvětlením, jak k převzetí textu došlo - nezodpovědný spolupracovník, na kterého, jak se ukázalo, nebylo spolehnutí. To se bohužel občas stává asi všem webmasterům, kteří pracují na stránkách s více lidmi. Všechno se uhlídat nedá a takoví "spolupracovnící" pak webmasterovi notně "zavaří". Dnes dopoledne, 9. 11. 2006, byl text stažen.

A jen pro "pobavení" jak reagoval "autor" zmíněného ukradeného textu, který se skrývá pod nickem Damacon - dnes odpoledne mi od něj přišel "milý mail". Obrázek si jistě uděláte sami, takže to ponechávám bez komentáře... Jen musím podotknout, že s většinou (99 %) autorů jsem se vždy slušně dohodla na řešení, ale výjimka bohužel potvrzuje pravidlo.

Předmět: zdar pi*o

jen jsem ti chtel napsat, ze mas vyborne stranky, co se textu tyce. Proto si od tebe PRESNE kopiruju vsechny texty a vkladam je na ruzne stranky. Neman cas to psat sam :-) ;-). A budu to delat kdy se mi zachce a vkladat na jaky stranky se mi zachce :-). Jak si myslis, ze mi v tom zabranis??? :-)))))))))))))))))))). To, ze sem hodis nejakou stranku na cernou listinu me je fakt uplne suma fuk :-))))))))))))))))) Proto ti fandim a dal pokracuj v nacatym tempu, co se popisu vseho mozneho tyce. Rad to vyuziji. Jen tak dal, Verusko, jen tak dal :-)

Zpět na OSTATNÍ | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořila Věra.