O ČEM TO JE?

© Věra (prosíme nepřebírat na jiné stránky)


Tým SG-1: zleva Sammantha Carter, Daniel Jackson, Jack O´Neil, Teal´c 28. října roku 1994 měl v USA premiéru film Rolanda Emmericha a Deana Devlina Stargate (Hvězdná brána), který pojednává o nalezení mimozemského artefaktu (hvězdné brány), s jehož pomocí je možné cestovat na jinou planetu během několika vteřin. Film zaznamenal velký úspěch, byl promítán v mnoha zemích světa a vydělal přes 196,5 miliónů dolarů - v USA přes 71,5 miliónů a ve zbytku světa 125 miliónů (podle údajů z Box Office Mojo).

Po celosvětovém úspěchu filmu plánovali Devlin s Emmerichem filmovou trilogii. Avšak studio MGM nechtělo financovat další dva filmy, což byl problém, protože vlastnilo na Stargate práva.

Naopak na podzim roku 1996 MGM oznámilo, že hodlá natočit seriál z prostředí Stargate. Jak Devlin, tak Emmerich se ale odmítli na seriálu podílet. Společnost MGM nabídla spolupráci na zamýšleném seriálu producentům a autorům Jonathanovi Glassnerovi a Bradu Wrightovi, kteří již s MGM spolupracovali na televizním seriálu Krajní meze. Ti rozpoznali nekonečné dějové možnosti, které by takový seriál skýtal. Dvojice napsala scénář k úvodnímu pilotnímu dílu, resp. dvoudílu s názvem Children of the Gods (Děti bohů) a k seriálu byl jako herecká hvězda přizván Richard Dean Anderson. Seriál byl nazván Stragate SG-1. Vychází z Emmerichova a Devlinova filmu Stargate (Hvězdná brána) z roku 1994 a volně na něj navazuje.
Jenom pro připomenutí: Film Stargate nás poprvé seznamuje s mimozemským artefaktem - hvězdnou bránou, kterou objevil v Egyptě v roce 1928 prof. Langford pod náhrobním kamenem na pohřebišti v Gíze. Artefakty byly převezeny do USA. Vojenské letectvo se za pomoci vědců snaží rozluštit nápisy. Počátkem 90. let Catherine Langfordová, dcera objevitele brány, požádá o spolupráci dr. Daniela Jacksona, lingvistu a archeologa se zaměřením na egyptologii. Tomu se podaří přeložit nápis na náhrobku a rozpozná, že na kartuši jsou zobrazeny symboly souhvězdí. Uvnitř kartuše je šest symbolů, sedmý symbol je pod kartuší (dvě postavy modlící se po obou stranách pyramidy nad níž je slunce). Jackson identifikuje 7. symbol na bráně (pyramida nad níž je slunce) a tím otevře cestu k úspěšné aktivaci brány. K tomu je potřeba znát sedm symbolů. K určení polohy uvnitř trojrozměrného prostoru je potřeba šest symbolů a k určení směru je třeba sedmý symbol - výchozí bod.

Poté je na Abydos, tak se planeta jmenuje, vyslána mise vedená plukovníkem O'Neilem (v seriálu přibylo do příjmení ještě jedno "l"). Cílem mise je zachycení možného nebezpečí. Plukovník O'Neil dostal tajný sebevražedný úkol - pokud něco najdou a bude hrozit nebezpečí, má, až by se jeho tým vrátil na Zem, zničit bránu. Plukovník byl pro tuto misi vybrán jako vhodný kandidát, protože se nebojí smrti. Naopak má sklon k sebevražedným myšlenkám od té doby, co se jeho syn nešťastnou náhodou zastřelil plukovníkovou zbraní. Dr. Jackson se rovněž účastní mise, protože je potřeba dešifrovat symboly na bráně a určit adresu domů. Je nutné nalézt kamennou desku (podobně jako tomu bylo na Zemi), kde bude vyznačeno pořadí symbolů. 

Po průchodu bránou tým zjišťuje, že se deska s pořadím symbolů nenalézá poblíž brány a že se tedy nemohou vrátit domů. Seznámí se s místními obyvateli a zjistí, že Abydos je v područí boha Ra. Ra přiletěl na Abydos v kosmické lodi před několika tisíci lety. Byl členem vymírající rasy a vydal se napříč vesmírem. Jako parazit se zmocnil těla chlapce na Zemi a stanovil se zde vládcem. Použil bránu a přivedl na Abydos ze Země dělníky, aby tu pro něho těžili rudu, ze které byla vybudována brána a na které byla postavena celá jeho technologie. Na Zemi mezitím došlo ke vzpouře a pozemská brána byla pohřbena.

Dr. Jacksonovi se nakonec podaří nalézt kamennou desku se šesti symboly, ale ta část, na které by měl být sedmý symbol, je rozbitá. Sblíží se s místními obyvateli a zamiluje se do domorodé dívky Sha'uri. O'Neil si oblíbí bratra Sha'uri Skaaru, který mu přípomíná zemřelého syna. Se Skaarovou pomocí nakonec Dr. Jackson získá sedmý symbol (tři spojené Abydoské měsíce). Mají tedy výchozí bod a mohou domů. 

Mezitím se vrací na planetu Ra se svou kosmickou lodí. Tým je napaden Raovými strážemi a padne do rukou Raa. Rovněž je ukradena i bomba, kterou měl O'Neil zničit bránu. Ra chce poslat bombu zpět na Zem spolu s vytěženou horninou, což by mnohonásobně zvýšilo účinek bomby. Ra, aby upevnil svou moc, nařídí Jacksonovi , aby před shromážděným lidem Abydosu popravil O'Neila a jeho tým. Jackson ale obrátí zbraň proti samotnému Raovi. Na pomoc přichází Skaara, Sha'uri a další. Tým je osvobozen. 

Hvězdná Brána O'Neil aktivuje bombu, kterou Ra umístil před bránu. Dojde k přestřelce, ve které je Sha'uri smrtelně zraněna. Jedinou šancí je pro ní Raův sarkofág na kosmické lodi. Jackson s ní pronikne na loď a umístí Sha'uri do sarkofágu, který ji vyléčí. Na poslední chvíli se jim podaří uniknout z lodi pomocí transportních kruhů. Protože zbývá málo času, chce O'Neil bombu deaktivovat, ale zjistí, že to není možné.

Lid Abydosu se vzbouří a Ra chce uprchnout z planety. Těsně před výbuchem se O'Neilovi a Jacksonovi podaří pomocí transportních kruhů poslat bombu zpět na Raovu kosmickou loď. Loď vybuchne na oběžné dráze Abydosu a Ra je zničen.

Dr. Jackson ze rozhodne na Abydosu zůstat. Dohodnou se s O'Neilem, že brána bude zasypána a O'Neil po návratu na Zem sdělí generálovi, že všichni včetně Jacksona zahynuli.
Začátek pilotního dvoudílu Stargate SG-1 s názvem Děti bohů (Children of the Gods) se odehrává rok po první misi na Abydos. Plukovník Johnatan "Jack" O'Neill, který po návratu z Abydosu odešel do výslužby, je opět povolán do aktivní služby poté, co hvězdnou bránou pronikne do velitelství stargate (SGC) skupina Jaffů vedená příslušníkem parazitické rasy Goa'uldů Apophisem. Ti napadnou ostrahu střežící bránu, unesou jednu ženu a ostatní členy ostrahy pobijí. Poté, co je O'Neill nucen prozradit, že dr. Jackson žije, je vyslán na Abydos, aby ho přivedl zpět. Tam se od Jacksona dovídá, že existují tisíce bran po celé galaxii. 

Během O'Neillovy mise je Abydos napaden Apophisem, který projde bránou a unese Jacksonovu ženu Sha're (ve filmu se jmenovala Sha'uri) a jejího bratra Skaaru na Chulak, planetu Jaffů. O'Neill se se svými lidmi vydává na Chulak, aby je osvobodili. Zde však padnou do rukou Apophise. Nakonec se jim za pomoci Jaffy Teal'ca podaří uprchnout. Pro Sha're a Skaaru je však pozdě. Sha're se stala hostitelkou Apophisovy královny Amaunet a Skaara hostitelem Apophisova syna Klorela. Apophis společně se Sha're/Amaunet a Skaarou/Klorelem odcházejí bránou neznámo kam. O'Neill se se svými lidmi vrací na Zemi. 


Je rozhodnuto, že bude zformováno devět SG týmů (jejich počet v průběhu seriálu postupně narůstá), které budou mít za úkol prozkoumávat nové světy. Členy prvního SG týmu - SG-1 tvoří plukovník Jonathan "Jack" O'Neill (Richard Dean Anderson nahradil Kurta Russella, který tuto postavu ztělesnil ve filmovém zpracování), kapitán resp. major Samantha Carterová (Amanda Tapping), dr. Daniel Jackson (Michael Garrett Shanks nahradil Jamese Spadera) a mimozemšťan z rasy Jaffů Teal'c (Christopher Judge). Celý program Stargate je přísně tajný. O jeho existenci ví pouze prezident a Sbor náčelníků štábů (to se v průběhu seriálu také změní). Velitelství hvězdné brány (SGC) je umístěno hluboko pod zemí v dolních patrech objektu v hoře Cheyenne v Coloradu.  V horních patrech tohoto zařízení se nachází NORAD. Šéfem Velitelství hvězdné brány (SGC) je generálmajor [oslovovaný jako generál] George Hammond (Don S. Davis), který nahradil generála Westa (byl velitelem ve filmu Stargate).


Seriál nás postupně vtahuje do světa, kde existuje mnoho hvězdných bran rozesetých po celé galaxii i mimo ni. Do světa, kde spolu soupeří lidé a parazitická rasa Goa'uldů, která ke své existenci potřebuje tělo hostitele. Mnohé planety galaxie jsou osídleny potomky starověkých národů pocházejících ze Země, které Goa'uldi odvedli s sebou na jiné planety jako potenciální hostitele a otroky. Setkáváme se ovšem i s mimozemskými národy na různém stupni vývoje, až na výjimky humanoidními. Postupně jsme seznamováni se složitou hierarchií Goa'uldů. Na jedné straně stojí Vládci Soustavy a na druhé odboj proti těmto Vládcům, který tvoří Tok'rové. Tok'rové jsou vlastně také Goa'uldi, kteří se však kvůli odlišnému názoru na získávání hostitelů s Goa'uldy rozešli zhruba před 2000 lety. SG týmy se při svých cestách hvězdnými branami seznámí s Tok'ry a vznikne mezi nimi spojenectví proti Goa'uldům. Kromě Tok'rů kdysi existovala i aliance vyspělých mimozemských ras, kterou tvořili Asgardové, Noxové, Furlingové a Antikové, stavitelé bran. SG týmy na svých cestách shromažďují informace o navštívených planetách a jejich obyvatelích, snaží se získat nové technologie a také spojence, kteří by jim pomohli v boji proti Goa'uldům. 


Seriál si získal nesmírnou popularitu po celém světě. Podle mého názoru je to jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Má totiž vše, co správný sci-fi seriál má mít - sympatické hlavní hrdiny, kteří nejsou neomylní a neprůstřelní a se kterými se může divák ztotožnit. Zajímavý a napínavý děj, skvělé speciální efekty a výborné herecké výkony. Téměř v každé epizodě poznáváme novou planetu a novou kulturu a přesto seriál není jen sledem jednotlivých vzájemně na sebe nenavazujících epizod, ale naopak má dějovou linii, která propojuje jednotlivé epizody dohromady. Seriál se od mnoha jiných také odlišuje tím, že k cestování vesmírem není zapotřebí kosmických lodí. Člověk se pomocí mimozemského artefaktu - hvězdné brány - může dostat na jinou planetu během několika vteřin, což je nepochybně velmi lákavá představa a navíc to ušetří spoustu technoblábolu. Rovněž mytologické pozadí celého seriálu je velmi zajímavé a dává seriálu neopakovatelnou atmosféru. A navíc se vše odehrává v naší současnosti. Všechno vypadá velmi reálně a tak si divák může pohrávat s myšlenkou, že by to nemuselo být zase až tak nereálné, že by se vlastně kdykoli mohlo přihodit něco podobného. A to je, myslím, další moment, který silně přitahuje mnoho diváků.


S natáčením se začalo v únoru 1997 v Bridge Studios v kanadském Vancouveru. Pilotní film měl v USA premiéru 27. 7. 1997. První díl 10. sezóny Flesh and Blood měl v USA na SciFi Channelu premiéru 14. července 2006. Svou 203. epizodou Company of Thieves (9. díl 10. sezóny), odvysílanou 15. září 2006, seriál Stargate SG-1 porazil kultovní Akta X, která mají 202 epizod, a stal se nejdelším nepřetržitě vysílaným sci-fi seriálem americké (americko/kanadské) televizní historie a dostal se i do Guinnessovy knihy rekordů. Zařadil se tak mezi takové fenomény, jakými dozajista jsou seriály Akta X nebo jednotlivé seriály Star Treku.


Bohužel v srpnu 2006 SciFi Channel oznámil, že 11. sezóna už nebude - tudíž, že seriál končí. Jedním z důvodů "konečné" je pokles sledovanosti. Vypadá to ale, že za vším spíš stojí peníze, že by se SciFi Channel zajímal o pokračování Stargate SG-1 více, kdyby MGM snížilo ceny, což naznačil jeden z vysokých představitelů SciFi Channelu Mark Stern. Objevují se spekulace, že by se případná 11. sezóna seriálu mohla jako první TV seriál vůbec objevit exkluzívně online. Seriál však určitě neskončí 10. sezónou, protože studio MGM dalo zelenou k výrobě dvou filmů na DVD, vycházejících z prostředí SG-1: Stargate: Tha Ark of Truth a Stargate: Continuum. Filmy by měly vyjít na DVD někdy na podzim roku 2007 (podrobnosti viz sekce Aktuality, novinka č. 1 z 23. 1. 2007).


Fenomén Stargate tak úplně nekončí. Stále bude pokračovat spin-off Stargate Atlantis, u kterého SciFi Channel potvrdil 4. sezónu, která by se měla začít natáčet někdy kolem února nebo března 2007.Zpět na FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořila Věra.