DIVIDE AND CONQUER (Rozděl a panuj)
EPIZODA č. 5 (71)
Scénář: Tor Alexander Valenza
Režie: Martin Wood

Premiéra: 28. 7. 2000
Česká premiéra: 8. 7. 2002

Postavy: plukovník Jonathan „Jack“ O'Neill (Richard Dean Anderson), dr. Daniel Jackson (Michael Shanks), major Samantha Carterová (Amanda Tapping), Teal'c (Christopher Judge), generálmajor George Hammond (Don S. Davis), dr. Janet Fraiserová (Teryl Rothery), Anise/Freya (Vanessa Angel), Martouf/Lantash (J.R. Bourne), poručík Astorová (Kirsten Robek), Per'sus (Andrew Jackson), major Graham (Phillip Mitchell), technik v řídící místnosti (Bill Nikolai), falešný prezident (Roger Allford)

Planeta: Vorash
Kultura: Tok'rové

Technologie: zařízení na "výrobu" zatarců, zatarc detektor


Stručný náhled děje:
Na základně Tok'rů na planetě Vorash probíhá schůzka, na které je projednáván termín setkání nejvyššího představitele Tok'rů Per'suse s prezidentem USA, kde by měla být uzavřena aliance mezi Zemí a Tok'ry. Náhle major Graham, jeden z členů SG týmu, vystřelí na Per'suse a zraní ho. Dále pak kolem sebe střílí jako smyslů zbavený a nakonec obrátí zbraň proti sobě. Podle Anise se Graham stal tzv. zatarcem - obětí nové goa'uldské technologie, která umožňuje v krátkém okamžiku přeprogramovat vědomí, aniž by o tom měla oběť tušení a vše je překryto falešnými vzpomínkami. Naprogramované instrukce se zřejmě spustí audio nebo video signálem a po splnění úkolu je oběť naprogramována k sebedestrukci. Pozemšťané i Tok'rové se tak ocitají ve vážném nebezpečí a rovněž setkání nejvyšších představitelů obou stran je ohroženo. Anise s Martoufem přinášejí do SGC experimentální zařízení - tzv. zatarc detektor, který pracuje částečně na podobném principu jako detektor lži. Zařízení je však ještě ve stadiu vývoje a jeho použití při odprogramování může vést k nenávratnému poškození mozku testované osoby nebo dokonce k její smrti. Ale musejí to risknout. Anise chce otestovat i další členy Grahamova týmu. Ukáže se, že naprogramována byla i poručík Astorová. Ta začne kolem sebe bezhlavě střílet a nakonec se sama zastřelí. Následuje testování i dalších SG týmů, které odhalí překvapivé skutečnosti. O'Neill a Carterová byli rovněž naprogramováni a stali se z nich zatarcové. Ale je testování opravdu spolehlivé?

Přepis epizody: zatím není k dispozici

Fakta a zajímavosti:
-- navštívená planeta: Vorash - nehostinná pouštní planeta s tajnou podzemní základnou Tok’rů, obyvatelé: Tok’rové.
-- navštívená planeta (pouze zmínka): P6Y-325, obyvatelé (pouze zmínka): Lasariané - primitivní a mírumilovní.
-- zástupci SGC společně s Tok’ry dolaďovali poslední detaily smlouvy, stvrzující spojenectví lidí a Tok’rů v boji proti Goa’uldům. Dohoda měla být poté podepsána na Zemi prezidentem USA a Velkým rádcem Per’susem. Smlouva má být udržena v tajnosti před obyvateli Země.
-- Goa’uldi se snažili spojenectví sabotovat prostřednictvím zatarců.
-- zatarc - oběť nové goa’uldské technologie ovlivňování mysli. Oběť je naprogramována, aniž by o tom měla sebemenší tušení. Naprogramování je velmi rychlé. Stačí mít na několik okamžiků přístup k oběti. Úkol je naprogramován do podvědomí oběti a překryt falešnými vzpomínkami. Po splnění naprogramovaného úkolu zatarc spáchá sebevraždu. Sebevražedné chování je nedílnou součástí programu. Program aktivuje nějaký vizuální nebo zvukový signál.
-- zbraň zatarců - malá energetická zbraň v podobě jakéhosi bodce. Nasazuje se na prostředník a prsteník ruky směrem do dlaně. Má v sobě zabudované autodestrukční zařízení. Uprostřed je malý modrý krystal. Pokud ho nositel zbraně zmáčkne, zbraní začnou probíhat energetické výboje červené barvy, ty postupně sílí a obklopí nositele zbraně. Za několik okamžiků zbraň vybuchne.
-- zatarc detektor - experimentální zařízení na odhalování zatarců, které vyvinula Anise. Detektor funguje na podobném principu jako detektor lži. Ovšem dokáže odhalit i to, zda testovaný subjekt mluví pravdu, i když si sám není vědom toho, že lže. Proniká do podvědomí a porovnává ho s vědomou pamětí. Zatarc detektor byl původně vyvinut k ověřování informací získaných mučením zajatých Goa’uldů. Je schopný odhalit, zda jsou vzpomínky subjektu pravdivé nebo falešné, protože Goa’uldi používají k zakrytí zatarca falešné vzpomínky. Nedokáže však určit zatarcův úkol, pouze určí, zda je testovaná osoba zatarc nebo ne.
Testovaná osoba je připoutána ke speciálnímu křeslu (ruce a čelo). Na spánek je jí připojena modifikovaná verze zařízení na vyvolávání vzpomínek. Sleduje velký červený krystal, který je součástí detektoru. Obsluha klade otázky a vyhodnocuje odpovědi podle jakéhosi rotujícího kola, které se objevuje na displeji detektoru. Testovaná osoba musí při odpovědích popsat nejen své vzpomínky, ale i pocity. Rotující kolo tvoří dva kruhy (je to podobné lidskému oku). Pokud je vnitřní kruh modrý a vnější růžový, testovaná osoba lže (i když si toho nemusí být vědoma) a je zatarc, pokud jsou oba kruhy modré, je vše v pořádku.
Pomocí detektoru se lze pokusit obět odprogramovat, ale zatím je vše ve stádiu experimentů. Odprogramování je nebezpečné a může dojít k poškození části mozku, ovlivněné technologií vytváření zatarců, nebo ke smrti odprogramovávané osoby. Goa’uldský program má zřejmě nějakou pojistku, která brání, aby se s ním manipulovalo. Freya se domnívá, že pojistka se dá překonat, pokud se postup odprogramování dotáhne do konce. U Astorové to selhalo, protože proces byl přerušen. Ovšem i přesto je postup nebezpečný a výsledky nejisté.
-- během společné mise týmů SG-14 a SG-15 k Lasarianům na planetu P6Y-325 byly týmy napadeny Jaffy a šest členů zahynulo. Major Graham a poručík Astorová byli naprogramováni jako zatarcové. Major Graham se na Vorashi neúspěšně pokusil o atentát na Per’suse a poté spáchal sebevraždu. Poručík Astorová byla neúspěšně podrobena odprogramování, které rovněž skončilo její sebevraždou.
-- členové SG-14: velitel týmu major Graham, poručík Astorová, kapitán Blasdale a seržant Lewis.
-- O’Neill a Carterová byli vyhodnoceni jako zatarcové. Byli zavřeni v izolaci, aby se zabránilo spuštění programu. Ovšem i držení v izolaci pro ně mohlo být nebezpečné. Pokud zatarc zjistí, že nemůže uskutečnit úkol, ke kterému byl naprogramován, může jednat sebevražedně. U nich se to zatím nestalo, protože nedošlo k aktivující události (tou by mohla být např. schůzka prezidenta s Per’susem). Takže měli dvě možnosti - být drženi pod sedativy v uměle navozeném spánku dokud nebude nalezena vhodná léčba nebo odprogramování, které je zatím ve stádiu experimentů a tudíž velmi nebezpečné a s nejistým výsledkem, který by mohl znamenat poničení části mozku nebo i smrt. Oba byli ovšem mylně považováni za zatarcy, protože při testování zamlčeli pocity, které cítí jeden k druhému. Při novém testování se ukázalo, že nejsou zatarcové.
-- Tok’rové včetně Per’suse byli testováni zatarc detektorem. Anise nebyla testována (neocitla se v situacích, kdy by mohla být vystavena goa’uldské technologii vytváření zatarců). Rovněž Martouf nebyl testován.
-- Martouf byl naprogramován jako zatarc. Pokusil se neúspěšně spáchat atentát na Per’suse a prezidenta. Byl několikrát zasažen kulkami pozemských zbraní, ale ani ho to nezpomalilo. Nakonec ho Teal’c střelil zat’nik’atelem. Když se Martouf pokusil aktivovat autodestrukční zařízení, Carterová ho opět střelila zat’nik’atelem. Byl to druhý výstřel a Martouf tak byl zabit.
-- pozemšťané přivedli na schůzku falešného prezidenta, protože se - právem - obávali o jeho bezpečnost.
-- Velký rádce Per’sus přežil dva atentáty zatarců - majora Grahama na Vorashi a Martoufa v SGC.
-- až v tomto díle byla pojmenována planeta, na které Apophis tajně budoval svou novou bitevní loď (viz epizoda Upgrades). Planeta byla označena jako PX9-757.
-- Freya pociťuje náklonnost k O’Neillovi, zatímco její symbiont Anise pociťuje náklonnost k Danielovi.

Oblíbené citáty: 
Hammond: „Pak jsme tentokrát plně v rukou Tok’rů.“
Fraiserová: (o Jackovi) „Plukovník musí být nadšen.“
Hammond: „Ani mně to nedělá žádnou radost.“
Hammond: „So we're completely in the hands of the Tok'ra.“
Fraiser: „Colonel must be happy about that.“
Hammond: „I'm not thrilled about it myself.“

O’Neill: „Uhm, hele. Existuje spousta důvodů, proč je tohle nevhodné, divné a... nevhodné. To už jsem říkal?“
O'Neill: „Look, there's so many reasons why this is wrong, and weird, and wrong. Did I mention wrong?“

Freya: „Slyšela jsem, že lidé ze Země mají mnoho zábran, pokud jde o intimnosti.“
O’Neill: „Ano, také jsem to slyšel. A pak je tu otázka načasování.“
Freya: „I had heard that the humans of Earth had many inhibitions and stigmas surrounding intimacy.“
O'Neill: „Yes, yes, I've heard that too. There's also the matter of timing.“

Jackson: „Prezidentovi se ještě nezdá ten obrat 'Ve společném zájmu Tok’rů a pozemšťanů.' Doporučuju 'Ve snaze dosáhnout svobody pro všechny.'“
Martouf: „Velký rádce nerad zevšeobecňuje.“
Jackson: „The President is still uncomfortable with the phrase 'For the common interests of the Tok'ra and the humans of Earth.' I'm recommending 'In pursuit of freedom for all individuals.'“
Martouf: „The High Councilor does not like to generalize.“

O’Neill: „Zdá se, že ty se líbíš hadovi.“
Jackson: „Vážně? Tohle jsou ty okamžiky, které mi asi budou chybět nejvíc.“
O'Neill: „Apparently, the snake likes you.“
Jackson: „Really? You know, I think these are the Jack O'Neill moments I would probably miss the most.“

Jackson: „A když se ti stane to, co Astorové?“
O’Neill: „Třeba to pomůže Carterové. Její mozek má větší cenu než můj.“
Jackson: „What, if what happened to Astor happens to you?“
O’Neill: „Maybe it'll help Carter. Her brain's worth a lot more than mine.“

Carterová: „Pane, když jste mě nechtěl opustit, jste si jistý, že v tom nebylo něco, co nechcete přiznat?“
O’Neill: „Uhm, o čem to mluvíte?“
Carterová: „O tom, co ani jeden z nás nemůže přiznat kvůli našemu pracovnímu vztahu.“
O’Neill: „Ah... ano, jistě...“
Carterová: „Pane, neřekli jsme celou pravdu, a proto si ten stroj myslí, že ty vzpomínky jsou falešné.“
Carter: „Sir, when you wouldn't leave me, are you sure there wasn't something else that you're not admitting?“
O’Neill: „What are you talking about?“
Carter: „Something neither one of us can admit given our working relationship, our military ranks...“
O’Neill: „Oh... oh, that...“
Carter: „Sir, we weren't telling the whole truth, and that's why the machine said we were lying.“

O’Neill: „Neodešel jsem... protože bych raději umřel... než abych ztratil Carterovou.“
Freya: „Proč?“
O’Neill: „Protože mi na ní záleží mnohem víc než by mělo.“
Freya: „Vy nejste zatarc.“
O’Neill: „I didn't leave... because I'd have rather died myself... than loose Carter.“
Freya: „Why?“
O’Neill: „Because I care about her. A lot more than I'm supposed to.“
Freya: „You are not a zatarc.“

Hodnocení: 
Věra 3/5 
V tomto díle se dočkali všichni ti, kteří si přáli alespoň náznak bližšího vztahu mezi Carterovou a O'Neillem. Překvapivý závěr celé epizody, kdy umírá jedna z velmi sympatických vedlejších postav seriálu.

Johny Idler 4/5
Ano! Ano! Oni to přiznali! Ehh... pardon. Nechal jsem se mírně unést. ;-) Každopádně nanejvýš zajímavá epizoda.




předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na EPIZODY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.