THE TORMENT OF TANTALUS (Tantalova muka)
EPIZODA č. 11
Scénář: Robert C. Cooper
Režie: Jonathan Glassner

Premiéra: 3. 10. 1997
Česká premiéra: 11. 5. 2000

Postavy: plukovník Jonathan „Jack“ O'Neill (Richard Dean Anderson), dr. Daniel Jackson (Michael Shanks), kapitán Samantha Carterová (Amanda Tapping), Teal'c (Christopher Judge), generálmajor George Hammond (Don S. Davis), Catherine Langfordová (Elizabeth Hoffman), dr. Ernest Littlefield (Keene Curtis), seržant Walter Harriman [Davis] (Gary Jones), prof. Langford (Duncan Fraser), mladá Catherine (Nancy McClure), mladý Ernest (Paul McGillion)

Planeta: P3X-972 [později přejmenována na PB2-908]
Kultura: planeta neobydlena

Technologie/Zbraně: holografická "kniha"


Stručný náhled děje:
V roce 1945 prezident Roosewelt nařídil experimenty s podivným kruhovým zařízením, nalezeným v Egyptě v roce 1928. Vědci se tehdy domnívali, že to zařízení je nějaká zbraň nebo by se tak dalo použít. Experimenty vedl profesor Langford, objevitel brány. Američanům se podařilo ještě téhož roku bránu uspěšně aktivovat a jeden z členů výzkumného týmu - dr. Ernest Littlefield prošel bránou na planetu, která byla později označena jako P3X-972. Experiment se však nezdařil... nebo ano? O 50. let později, poté, co Pentagon odtajňoval staré archivní materiály, se dr. Jackson dozvěděl o pokusech ze 40. let a tým SG-1 se společně s Catherine Langfordovou vydal na zmiňovanou planetu, kde nalezl jediného obyvatele - prvního cestovatele bránou dr. Littlefielda, který zde žil úplně sám padesát let. Od něho se dozvědí, že jediná stavba na planetě sloužila jako základna čtyř mimozemských ras, jejichž příslušníci se zde zřejmě scházeli v jakési jednací místnosti. Ukáže se však, že se nemohou vrátit domů, protože DHD je rozbité a všichni jsou uvězněni v této jediné stavbě stojící na vysokém útesu nad oceánem, které, včetně hvězdné brány, hrozí zánik a pád do oceánu díky obrovské bouři.

Podrobný obsah epizody:
V roce 1945 prezident Roosevelt nařídil experimenty s podivným kruhovým zařízením nalezeným v Egyptě v roce 1928. Vědci se tehdy domnívali, že to zařízení je nějaká zbraň nebo by se tak dalo použít. Experimenty vedl profesor Langford, objevitel brány. Američanům se podařilo ještě téhož roku bránu úspěšně aktivovat a jeden z členů výzkumného týmu, dr. Ernest Littlefield, prošel bránou na planetu, která byla později označena jako P3X-972, a Země s ním ztratila veškerý kontakt.

O 50 let později, poté, co Pentagon odtajňoval staré archivní materiály, se Danielovi dostaly do ruky filmy se zmíněnými pokusy a úspěšnou aktivací brány. Mají podrobné snímky a tedy i adresu, na kterou se dr. Littlefield vydal. Daniel informuje o pokusech Catherine Langfordovou a přehraje jí zmíněné pásky. Catherine je šokována, protože v muži, který prošel bránou, poznává svého bývalého snoubence dr. Ernesta Littlefielda. Domnívala se, že zahynul při výbuchu v laboratoři - aspoň to jí tehdy řekl její otec. Netušila, že Ernest spolu s profesorem Langfordem úspěšně aktivovali bránu a Ernest se vydal jako dobrovolník na první cestu bránou.  

Daniel bere Catherine do SGC a generál Hammond, přes počáteční nesouhlas, nakonec povoluje misi na planetu P3X-972 - planetu, na niž v roce 1945 odešel dr. Littlefield. Catherine Langfordová se účastní mise spolu se členy SG-1.  

Po příchodu na planetu se tým ocitne v polorozbořené stavbě na vysokém útesu nad rozbouřeným oceánem, jediné stavbě na planetě, a setkává se i s dr. Littlefieldem, který na planetě žil úplně sám déle než padesát let. Zachoval si ale zdravý rozum, zřejmě i díky podrobným deníkům, které psal, jako kdyby tam po celou tu dobu byla Catherine s ním a prožila s ním krásný život. Zprvu dává přednost té vymyšlené Catherine a před pravou uteče, ale nakonec se oba sbližují a Catherine Ernestovi odpouští.  

Ovšem členové SG-1 zjišťují, že se nemohou vrátit domů, protože centrální červený krystal zadávacího zařízení (DHD) je rozbitý. Všichni jsou tak uvězněni v této jediné stavbě, které hrozí zánik a zřícení do oceánu, protože ji ničí obrovská bouře, která zuří nad planetou. Mají jedinou šanci: že se jim podaří zařízení opravit nebo že zadají adresu manuálně. K tomu však potřebují dostatečné množství energie. Nakonec jim zbude pouze druhá možnost, neboť se propadne část podlahy i s DHD přímo do oceánu.  

Zatímco Sam s Teal’cem pracují na zprovoznění brány, Ernest ukazuje Danielovi své deníky a zavede ho k záhadnému zařízení, které studoval po celou tu dobu, co uvízl na planetě. Ukazuje se, že jediná stavba na planetě sloužila jako základna čtyř mimozemských ras, jejichž příslušníci se zde zřejmě scházeli v jakési jednací místnosti, v níž se záhadné zařízení nachází. Podobá se trochu zmenšené verzi DHD. Uprostřed je centrální červenooranžový krystal. Pokud se někdo krystalu dotkne, objeví se oranžový paprsek, který promítá trojrozměrné modely chemických prvků. Základní prvky jsou stavebními kameny celého vesmíru. Lze je použít jako univerzální jazyk, protože se komunikační metoda zredukuje na nejzákladnější prvky, které jsou společné všemu a všem. Opětovným dotekem lze „obrátit stránku“. Zařízení představuje jakousi „knihu“ se souhrnem všech vědomostí čtyř ras. Daniel je zařízením fascinován natolik, že je ochoten riskovat život pobytem na planetě, a nechce se vrátit s ostatními domů. Ernest se mu to snaží vymluvit a poukazuje na skutečnost, že vědecké objevy nemají smysl, pokud je člověk nemá komu předat.  

Trojice členů SG-1 nakonec získává energii potřebnou k manuálnímu zadání adresy z blesku, který svedou přímo do brány. Sam s Teal’cem zadávají adresu. Jack přikazuje ostatním, aby prošli bránou, a jde pro Daniela. Ten je ale stále odhodlán zůstat na planetě. Nakonec se však nechává přemluvit. Je nejvyšší čas, protože budova se v zuřící bouři začíná rozpadat. Oba muži doběhnou do místnosti s bránou. Budova se začíná bortit a všude kolem nich padají těžké kamenné sloupy. Červí díra se začíná hroutit a brána již dlouho nevydrží otevřená. Jack s Danielem do ní na poslední chvíli skočí a ta se za nimi zavírá. V SGC si všichni oddechnou, když se oba muži dostávají v pořádku na Zemi. Hammond je spokojen - týmu se podařilo splnit úkol a přivést zpět dr. Littlefielda, který po tolika letech opět obnoví vztah s Catherine Langfordovou.

Přepis epizody: zatím není k dispozici

Fakta a zajímavosti:
-- navštívená planeta: P3X-972, adresa: 27,7,15,32,13,30 (Tau,Ser,Cap,Mon,Aql,Ori).
-- v roce 1945 prezident nařídil experimenty s bránou. Vědci se tehdy domnívali, že brána je nějaká zbraň nebo by se tak dala použít. Experimenty vedl objevitel brány prof. Langford.
-- ještě v lednu r. 1945 se podařilo bránu úspěšně aktivovat. Adresu zadávali ručně. Bránou prošel jeden z členů Langfordova výzkumného týmu - dr. Ernest Littlefield. Spojení s ním bylo přerušeno a on se už nevrátil zpět.
-- dr. Littlefield byl snoubencem dcery prof. Langforda Catherine. Poté, co dr. Littlefield prošel bránou a bylo s ním ztraceno spojení, prof. Langford řekl své dveři, že Ernest zahynul při výbuchu v laboratoři. Catherine nevěděla, že se jim podařilo aktivovat bránu a Ernest jí prošel.
-- Catherine Langfordové bylo v roce 1945 21 let.
-- po ztátě dr. Littlefielda byl projekt ukončen a znovu byl obnoven díky nezměrnému úsilí Catherine Langfordové až v 90. letech.
-- v 90. letech Pentagon odtajňoval staré archívní materiály a Daniel se tak ze starého filmu dověděl o pokusech ze 40. let.
-- dr. Littlefield žil přes padesát let sám na planetě P3X-972.
-- podle počítačových výřezů z filmu, byli schopni určit adresu planety, na kterou se vydal dr. Littlefield. Planeta byla pojmenována P3X-972. Planeta se nachází blízko Abydosu a její adresa má většinu symbolů stejných. Proto bylo možné zadat adresu, aniž by byl brán v potaz posuv planet (viz COTG). Adresa planety není na abydosské kartuši. 
-- protože adresa P3X-972 není na abydosské kartuši, Goa'uldi vůbec nemuseli na planetě být a nemusejí ji znát. To by byl důkaz, že Goa'uldi nejsou staviteli bran.
-- Catherine Langfordová poprvé prochází bránou společně s týmem SG-1 na P3X-972.
-- brána se nachází v jediné poněkud zchátralé stavbě na planetě, která je postavena na vysokém útesu nad oceánem. Stavbě hrozí pád do oceánu díky obrovské bouři, která zuří nad planetou. Bouře přichází pravidelně každý rok.
-- DHD na P3X-972 je rozbité (centrální červený krystal).
-- Heliopolis - staré egyptské město, kde se scházeli učenci ze všech koutů světa. Bylo pokladnicí vědy. Rovněž bylo centrem kultu boha Ra.
-- na P3X-972 je ve stavbě nad útesem jedna místnost, která zřejmě sloužila jako jednací sál čtyř mimozemských ras. Na stěnách místnosti jsou čtyři desky s nápisy psanými čtyřmi rozličnými písmy. Uprostřed místnosti je zařízení trochu tvarem podobné menšímu DHD. Uprostřed je centrální červenooranžový krystal. Po dotknutí se krystalu se objeví oranžový paprsek, který promítá trojrozměrné modely chemických prvků. Základní prvky jsou stavebními kameny celého vesmíru. Lze je použít jako univerzální jazyk - komunikační metoda se zredukuje na nejzákladnější prvky, které jsou společné všemu a všem ve vesmíru. Opětovným dotknutím se krystalu lze "obrátit stránku". Zařízení představuje jakousi "knihu" představující souhrn všech vědomostí čtyř ras. Jednou z ras byli i Asgardi - Thorova rasa.
-- "knihu" nelze zničit výstřelem z tyčové zbraně.
-- cizí rasy znají 146 prvků, v současné periodické tabulce je 111 prvků a ve 40. letech bylo podle dr. Littlefielda známo jen 90 prvků.
-- Tantalos byl král z řecké mytologie, vypovězený k Hádovi. Musel stát ve vodě, která, když se chtěl napit, ustoupila. Představuje to věčné, nekonečné pokušení. Sahal po něčem, co bylo nedosažitelné - Tantalova muka.
-- hvězdná brána je vyrobena z naquadahu. Ten absorbuje energii přímo. Vnitřní funkce brány tu energii přemění a nabíjejí rezervoáry podobné kondenzátorům. Ale vnitřní kruh brány se začne volně otáčet jen tehdy, když je rezerva energie dostatečná. Materiál brány je supravodič. Absorbuje energii v mnoha formách - tepelnou, jadernou, solární atd.
-- poté, co DHD na P3X-972 spadlo do oceánu, členové SG-1 museli zadat adresu ručně. Potřebovali však k tomu dostatek energie. Tu získali svedením blesku, který bráně dodal potřebnou energii.
-- brána odolá přímému energetickému výboji blesku.
-- dr. Littlefield se po více než padesáti letech setkal s Catherine a vrátil se společně s ní a členy SG-1 na Zem.
-- brána na P3X-972 není nadále přístupná. Zřejmě se při bouři zřítila do oceánu.
-- Nesrovnalosti:
- zdá se mi nepravděpodobné, že po padesáti letech strávených v úplné samotě, by byl dr. Littlefield ihned schopen normálně komunikovat.

Oblíbené citáty:
Catherine: "Vy mluvíte!"
Teal'c: "Když je to vhodné."
Catherine: "You speak!"
Teal'c: "When it is appropriate."

Jackson: "To, co jste udělal, bylo odvážné."
Ernest: "Ne, bylo to hloupé."
Jackson: "What you did was courageous."
Ernest: "What I did was stupid."

O'Neill: "Catharine, obejměte mě."
O'Neill: "Catharine, hug me."

Hodnocení:
Sovog: 2,5/5


Věra: 5/5 
Jedna z nejlepších epizod 1. řady a celého seriálu vůbec. Co vše je člověk schopen obětovat vědě a bádání a za jakou cenu.

Johny Idler: 3/5
Emotivní příběh Catherin a Ernesta, experimenty s Bránou už v roce 1945 a "mimozemská OSN". Rozhodně ne špatná epizoda, ale k mému pomyslnému TOP 10 rozhodně nepatří.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na EPIZODY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.