BLOODLINES (Pokrevní svazky)
EPIZODA č. 12
Námět: Mark Saraceni
Scénář: Jeffrey King
Režie: Mario Azzopardi

Premiéra: 10. 10. 1997
Česká premiéra: 15. 5. 2000

Postavy: plukovník Jonathan „Jack“ O'Neill (Richard Dean Anderson), dr. Daniel Jackson (Michael Shanks), kapitán Samantha Carterová (Amanda Tapping), Teal'c (Christopher Judge), generálmajor George Hammond (Don S. Davis), dr. Janet Fraiserová (Teryl Rothery), Bra'tac (Tony Ammendola), Drey'auc (Salli Richardson), Rya'c (Neil Denis)

Planeta: Chulak
Kultura: Jaffové

Technologie/Zbraně: žádná nová


Stručný náhled děje:
Teal'c je nucen prozradit, že na Chulaku zanechal svou rodinu - ženu Drey'auc a syna Rya'ca. Chce se za každou cenu vrátit na Chulak, aby zabránil implantaci goa'uldí larvy svému synovi při obřadu prim'ta. Teal'c nechce, aby se Rya'c stal otrokem Goa'uldů, tak jako je jím on sám. Hammond dává souhlas k misi a SG-1 vyráží na Chulak. Ukazuje se ale, že to nebude jednoduché. Rya'c je vážně nemocen a goa'uldí larva znamená jeho jedinou naději na přežití. Teal'c se musí rozhodnout, zda zachrání svůj život nebo život svého syna.

Podrobný obsah epizody:
Na ošetřovně probíhá experiment. Dr. Janet Fraiserová se snažila vyjmout Teal’covi goa’uldí larvu z břišního vaku, protože se pokoušela vyrobit účinný lék, který by umožnil Teal’covi žít i bez jeho symbionta. Bohužel se to nepodařilo a Janet je nucena vrátit larvu do těla. Larva nahrazuje Teal’cův imunitní systém a jakmile byla vyňata, začaly mu selhávat životně důležité orgány. Bez larvy Jaffa přežije jen několik hodin. Kdyby se experiment podařil, nejenže by to ulehčilo Teal’covi život a zbavilo ho to závislosti na jeho symbiontu, ale byla by to i jedinečná příležitost k prozkoumání goa’uldí larvy.  

Podle Teal’ca existuje šance na získání goa’uldí larvy - na Chulaku jsou jich stovky a je to jeden z mála světů, kde je jich hojnost. Generál Hammond ale tuto možnost zamítá, protože nechce riskovat životy svých lidí. Už při jejich první návštěvě Chulaku měli namále a museli si cestu domů prostřílet. Teal’c je viditelně velmi zklamaný, ale nehodlá o tom nadále diskutovat.  

O něco později se Jack od Teal’ca dozvídá, že nechal na Chulaku svou rodinu - ženu Drey’auc a syna Rya’ca. Jack je šokovaný, neměl o ničem ani tušení. Teal’c zatajil, že má rodinu, protože se obával, že by byl zranitelný, kdyby měl nepřítel jeho rodinu jako rukojmí, a že by mu pozemšťané nevěřili. Nyní se však chce za každou cenu vrátit na Chulak. Jeho syn dospěl do věku, kdy mu bude při obřadu prim’ta implantována jeho první goa’uldí larva a stane se tak pravým Jaffou. Larva je prostředek, kterým Goa’uldi Jaffy zotročují a Teal’c nechce, aby se jeho syn stal otrokem. Teal’c není jediný, kdo takto smýšlí. Už jeho učitel - Mistr Bra’tac - mu vštěpoval, že Goa’uldi jsou falešní bohové.  

SG-1 se znovu snaží přesvědčit Hammonda, aby povolil misi na Chulak. Mohli by získat nejen larvu, ale možná i nějaké spojence, když Teal’c tvrdí, že jsou i jiní Jaffové, kteří věří v možnost získat svobodu a svrhnout Goa’uldy. Hammond stále není přesvědčen, že by možný užitek převážil risk. Zve si Jacka do své kanceláře, aby vše ještě probrali. Jack mu sděluje, že Teal’c má na Chulaku rodinu a že jeho synovi má být implantována goa’uldí larva, a že by tomu Teal’c rád zabránil. Když jim Teal’c na Chulaku zachránil život a pomohl uprchnout, vzdal se své rodiny. Nyní mu pozemšťané něco dluží. Než stačí Hammond odpovědět, základnou se rozezní poplašný signál. Zatímco spolu oba muži hovořili, Teal’c si vzal svůj jaffský oděv, odešel do řídící místnosti a začal zadávat adresu na Chulak. Chce odejít stůj co stůj. Hammond přikazuje Teal’covi, aby odstoupil od klávesnice počítače, a do řídící místnosti přibíhá ozbrojený oddíl. Jack se snaží Teal’covi jeho úmysl rozmluvit. Teal’c namítá, že riskuje pouze vlastní život a ať ho tedy nechají odejít. Hammond se však obává, že Teal’c ví příliš mnoho a to by mohlo být nebezpečné v případě, že by Teal’c padl do zajetí. Nakonec Hammond říká, že Teal’covi povolí misi na Chulak, aby mohl přivést syna. Teal’c přerušuje zadávání adresy a napjatá situace se uklidňuje. Hammond se od Teal’ca dozvídá, že obřad implantace má proběhnout už příští den. Povoluje tedy misi a SG-1 se chystá v převlečení za Apophisovy učence na Chulak.  

Bránu na Chulaku střeží oddíl Jaffů a několik kněží. Po příchodu na Chulak jde SG-1 v ústrety jeden kněží. Teal’c ve své jaffské uniformě a se sklopenou helmou mu sděluje, že jeho společníci jsou učenci z Apophisova dvora, které má doprovodit do paláce. Dále dodává, že se mu jeho helma poškodila v boji. Když chce kněz Teal’covi pomoci s helmou, je vykázán do patřičných mezí a čtveřice se poté vydává lesem k Teal’covu domu. Na místě naleznou jen ohořelé trosky toho, co kdysi bývalo Teal’covým domovem. Na jedné z ohořelých stěn je nakresleno znamení, které představuje symbol zrádce. Teal’c je zdrcen, protože se domnívá, že jeho žena a syn jsou mrtví. Náhle se u domu objevuje jeden Jaffa - je to Teal’cův učitel a přítel - Mistr Bra’tac. Sděluje Teal’covi, že jeho blízcí jsou naživu. Teal’c mu představuje ostatní členy týmu a po malé zkoušce Jacka Bra’tac uznává, že si Teal’c své přátele vybral dobře. Bra’tac očekával, že se Teal’c vrátí a pokusí se zabránit obřadu. Drey’auc s Rya’cem byli po Teal’cově zradě Apophise prohlášeni za vyvržené - kreshta - a žijí od té doby v jednom z táborů vyvrženců za městem. Bra’tac ale přesně neví, ve kterém. Jack nařizuje Danielovi a Sam, aby se vrátili k bráně a zaujali tam pozice, aby je při návratu v případě nebezpečí mohli krýt palbou. Sám se s Teal’cem a Bra’tacem vydává hledat Teal’covu rodinu.  

Sam s Danielem cestou narazí na průvod jaffských kněží, kteří nesou jakousi nádobu. Dvojice se vydává za průvodem. Kněží dorazí k chrámu, před nímž je velká nádoba plná goa’uldích larev plovoucích v jakési bezbarvé tekutině. Jeden kněz nalévá z nádoby, kterou přinesli, tekutinu do větší nádoby plné larev. Poté průvod opět odchází. Sam a Danielovi se tak naskýtá jedinečná příležitost získat larvu. Sam bere jednu z larev a dává ji do připraveného malého kontejneru. Daniel upřeně hledí na nádobu plnou larev a odehrává se v něm vnitřní boj. Každá z těch larev jednou někomu vezme život. Daniel chvíli váhá, poté nádobu rozstřílí a zlikviduje tak všechny larvy. Dvojice se vydává na cestu k bráně.  

Mezitím Jack, Teal’c a Bra’tac dorazili do jednoho z táborů vyděděnců. Dojdou až k velkému bílému stanu, kde se zrovna kněz připravuje implantovat Rya’covi goa’uldí larvu. Teal’c se snaží obřadu zabránit, kněz ho napadne a začnou se spolu prát. Na pomoc knězi přibíhá i žena zahalená v kápi. K Teal’cově překvapení je to jeho žena Drey’auc. Při potyčce je kněz zabit, když upadne na svůj obřadní nůž. Drey’auc s hrůzou zjišťuje, že ani larva potyčku nepřežila. Drey’auc je zoufalá. Musela kněze prosit, aby vykonal obřad. Byla to jediná naděje na Rya’covu záchranu, protože je vážně nemocný a symbiont ho mohl uzdravit. Teal’c přesvědčuje svou ženu, že Goa’uldi jsou falešní bohové a že nechtěl, aby se jeho syn stal jejich otrokem. Drey’auc hořce odpovídá, že takto syna odsoudil k smrti, a vyčítá mu, že je opustil a zradil. Rya’covi řekla, že je otec mrtvý. Obřad pro ně znamenal naději na lepší budoucnost, protože pak by mohli opustit tábor vyděděnců a vrátit se do města. Ale teď je všemu konec. Rya’c se na chvíli probírá a je nadšený, že vidí otce. Teal’c je zdrcený. Chtěl syna ušetřit osudu otroka a odsoudil ho tak k smrti. Jack Rya’ca prohlíží a říká, že má spálu. Dává mu antibiotika a řekne, že je nutné ho urychleně dopravit na Zemi, kde mají potřebné léky. 

Všichni se vydávají lesem k hvězdné bráně. Naneštěstí se Rya’cův zdravotní stav prudce zhorší a nezbývá mu již mnoho času. Je jasné, že se nestihnou vrátit na Zemi včas. Teal’c se rozhodne dát synovi svou vlastní larvu, aby mu tak zachránil život, a hodlá tím obětovat svůj. Je paradoxní, že on sám tak připraví synovi osud, kterému chtěl za každou cenu zabránit, ale je to jediná šance, jak mu zachránit život. Teal’c dává Rya’covi svého symbionta a je si vědom, že sám se tak odsoudil k smrti. Zatím k nim dorazí Daniel se Sam a Jack je informuje o tom, co se stalo. Daniel Jackovi sděluje, že oni jednu larvu mají a mohou tak zachránit Teal’covi život. Teal’c dostává novou larvu a všichni se vydávají k bráně.  

Mezitím Jaffové naleznou v lese mrtvé druhy z předchozí přestřelky mezi Jaffy a Sam s Danielem a lesem se rozezní zvuk rohu. Je to poplašný signál a kněz u brány posílá oddíl Jaffů střežící bránu do lesa na pomoc ostatním Jaffům. V lese se zatím loučí Teal’c s manželkou a synem. Slibuje, že se jednou vrátí a budou společně se synem bojovat za svobodu Jaffů. Poté se členové SG-1 spolu s Bra’tacem vydávají k bráně. U brány zůstal pouze jeden Jaffa a dva kněží. Bra’tac s Teal’cem, který má opět sklopenou helmu, vede zbytek týmu přímo k bráně a tvrdí, že vede zrádce, které má předvést před Apophise. Kněz však nařizuje, že musí počkat na palácovou stráž. Bra’tac však trojici zneškodní tyčovou zbraní a cesta domů je volná. SG-1 se loučí s Bra’tacem a Teal’c mu děkuje za pomoc. Bra’tac má od nynějška nového učedníka - Rya’ca. Členové SG-1 odcházejí bránou zpět na Zemi.

Přepis epizody: zatím není k dispozici

Fakta a zajímavosti:
-- navštívená planeta: Chulak, obyvatelé: Jaffové.
-- dr. Fraiserová se pokusila vyjmout Teal'covi goa'uldí larvu z těla, aby ji mohla dále zkoumat. Poté mu ovšem přestaly fungovat životně důležité orgány. Larva nahrazuje Jaffovi jeho imunitní systém a bez ní Jaffa přežije jen několik málo hodin. Larva musela být proto vrácena zpět do jeho těla.
-- Teal'c zanechal na Chulaku svou rodinu - ženu Drey'auc a syna Rya'ca.
-- Rya'c dospěl do věku, kdy mu měla být kněžími implantována jeho první goa'uldí larva.
-- prim'ta - obřadu implantace goa'uldí larvy do těla Jaffy. Obřad provádějí jaffští kněží. 
-- Rya'c má spálu a jeho jedinou nadějí na uzdravení je implantace larvy.
-- na Chulaku jsou stovky goa'uldích larev uchovávané ve speciálních kontejnerech naplněných bezbarvou tekutinou (snad vodou?) a opečovávané kněžími až do doby jejich implantace do těla Jaffy. Podle Teal'ca je Chulak jeden z mála světů, kde je hojnost larev.
-- v den, kdy jaffské dítě přijme svého prvního goa'uldího symbionta, stane se pravým Jaffou. Symbiont je prostředníkem, pomocí kterého Goa'uldi zotročují Jaffy. Toto není jen Teal'cův názor. To, že Goa'uldi jsou falešní bohové Teal'covi vštěpoval jeho učitel mistr Bra'tac.
-- Bra'tacovi je 133 let.
-- nepohodlní Jaffové žijí na okraji společnosti v nuzných táborech. Jsou to vyvrženci = [kreshta].
-- generál Hammond pochází z Texasu.

Slovníček:
shol'va = zrádce
[hashak] = zelenáč, hlupák (jaffský výraz)
[kreshta (kresh'taa)] = vyvrženec (jaffský výraz)

Oblíbené citáty: 
Hammond: "Kolika dalšími Jaffy si můžeme být jisti?"
O'Neill: "Jsme si jisti nejmíň...jedním, zatím.
Hammond: "Jedním?!"
Jackson: "Ano. Tam, kde je jeden, musí být nepochybně i další."
Hammond: "Hm...nepochybně."
Hammond: "How many of these other Jaffa can you be sure of?"
O'Neill: "We're pretty sure of at least...one...guy..."
Hammond: "One?!"
Jackson: "Yes. And where there's one there has to be more...then...one."
Hammond: "Oh, absolutely."

O'Neill: "Sloužím pod generálem Hammondem."
Bra'tac: "A ten Hammond je...?"
O'Neill: "Jenom člověk. Velice dobrý, velice...plešatý...muž z Texasu."
O'Neill: "I serve at Stargate Command under a General Hammond."
Bra'tac: "So this Hammond is a...?"
O'Neill: "Just a man. A very good, a very...bald...man from Texas."

Hodnocení:
Sovog: 4/5


Věra: 4/5 
Dozvídáme se něco z Teal'cova soukromí. Poznáváme jeho rodinu - ženu Drey'auc a syna Rya'ca a rovněž jeho učitele - mistra Bra'taca. 

Johny Idler: 3/5
Nová fakta o Teal'covi, trochu nových informací o poměrech na Chulaku, hezký "souboj" Jacka s Bra'tacem.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na EPIZODY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.