Avalcon Speciál 2005

(27. 10. - 30. 10. 2005, Chotěboř)

Reportáže


1. Věřin reportík

Letošní Festival Fantazie, který proběhl v létě v Chotěboři, se mi velmi líbil, a tak jsem uvažovala, že bych se přijela podívat i na podzimní Avalcon Speciál, na kterém jsem ještě nikdy nebyla. Mé úvahy se změnily v jistotu poté, co se potvrdilo, že do Chotěboře přijede kanadský herec českého původu David Nykl alias dr. Radek Zelenka ze seriálu Stargate Atlantis.

Všeobecně se dalo očekávat, že kvůli Davidu Nyklovi přijede do Chotěboře hodně „vrátkařů“. To se také potvrdilo a Avalcon Speciál dosáhl rekordní účasti více než čtyř set návštěvníků. David Nykl byl asi největším lákadlem AS, ale nebyl jediným zahraničním hostem. Pozvání přijal např. Vlad Taupeš, ruský režisér, herec a odborník na zvlášní filmové efekty rumunského původu, který zde byl už letos v létě na FF. Dále přijel ruský spisovatel a básník Andrej Běljanin, který je zakladatelem ruské humoristické fantasy a jeho více než deseti románů se prodalo přes dva miliony výtisků; polská překladatelka Eva Skorská a další hosté.

Program byl velmi nabitý, bar s ochotnou obsluhou dobře zásobený (především skvělými tousty a výtečnou medovinou), ubytování solidní a Panský dům jako obvykle nezklamal. Dokonce to vypadalo, že Vašek Pravda dokázal „objednat“ i krásné počasí, které vydrželo po celou dobu conu. ;-) Prostě a jednoduše, celý con (tentokrát o sympatické délce trvání necelých čtyř dnů, což je tak akorát) byl fantastický a mimořádně se povedl. Dal by se charakterizovat (aspoň z mého hlediska) třemi hlavními body: besedami s Davidem Nyklem, pokecem s přáteli a totálním nedostatkem spánku. Byl to asi nejhezčí con, na kterém jsem kdy byla. Měl jen jedinou chybičku – po jeho absolvování by to chtělo minimálně jeden den volna na vyspání. :-)


Den první – čtvrtek 27. 10.
Před půl pátou odpoledne vyrážím z práce směr metro Černý Most, kde mám sraz s Honzou alias Praotcem trekkiem. Poblíž metra nás má vyzvednout Alena alias Warpík, která sem dorazila z Chomutova autem. Po menším bloudění nacházíme ten správný východ a po chvíli i Alenu. Vyjíždíme směr Chotěboř. Silnice jsou překvapivě poloprázdné. Podařilo se nám nějak minout vjezd na hradeckou dálnici, tak vyrážíme směrem na Kolín. Cesta proběhla bez problémů, až na zhruba půlhodinové zdržení v Kolíně, kde opravovali silnici a cesta byla svedena na každé straně pouze do jednoho jízdního pruhu. Kolem půl osmé za tmy (oproti létu je to nezvyk) dorážíme do Chotěboře. Chvíli pátráme, kde se nachází registrace. Máme štěstí, u registrace není ani noha, ale za námi se během chvíle vytvořila docela slušná fronta. Po pár minutách se vydáváme ubytovat do Vysočiny. Chtěla jsem vidět film Ostrov, ale nějak nestíháme. Nakonec jsem film oželela a celá naše trojka se vydává na večeři do oblíbeného a osvědčeného Panského domu. Poté míříme zpět do KD Junior. Tam potkáváme přátele a do pozdních nočních (brzkých ranních) hodin sedíme a povídáme. Do postele jsme se dostali kolem půl třetí.

Den druhý – pátek 28. 10.
Ráno se nám pochopitelně vůbec nechce vstávat. Nakonec jsme se vymátořili a spojujeme snídani s obědem. Pak rychle na první besedu s Davidem Nyklem, která začíná v jednu odpoledne. Sál je narvaný k prasknutí, ale naštěstí se nám podařilo získat pěkné místečko v první řadě. David Nykl je velmi milý a sympatický. Dozvěděli jsme se spoustu věcí nejen ze zákulisí natáčení Stargate Atlantis, ale i o Davidovi samotném a jeho herecké práci. David pak ochotně komunikoval s fanoušky i během dne a večera; v podstatě byl po oba dny neustále obklopen svými příznivci, se kterými si povídal na baru nebo třeba zahrál fotbálek. Povídání s fanoušky a promítání různých videoukázek a fotek trvalo téměř dvě hodiny. Byly to velmi příjemně strávené hodiny. Celou besedu jsme s Honzou nahrávali na diktafon, protože se chci pokusit celou besedu přepsat (viz transkripty níže). Potom jsem se vydala na velmi zajímavou Pájinu přednášku o Richardu Deanu Andersonovi, proloženou mnoha filmovými ukázkami a spoustou fotek. Po ní následovala kratičká, svérázná přednáška Ananas ve Stargate, která se těžko popisuje, ta se prostě musí vidět. Pak přišly na řadu ještě dva SG fanfilmy – Stargate: Animated (skvělý animovaný fanfilm na způsob South Parku) a Sárgejt: Time Rider. Po večeři jsme zašli na ST divadelní představení Staré pověsti vesmířanské. Já jsem to viděla už v létě, na rozdíl od Honzy a Aleny, kteří byli velmi zvědaví na legendární „souboj na noze“. Další průběh večera byl stejný jako ve čtvrtek – pokec s přáteli a kolem třetí odchod do hajan do Vysočiny.

Den třetí – sobota 29. 10.
Situace z pátku se opakuje. Opět vstáváme pozdě a spojujeme snídani s obědem. Od jedné začíná druhá beseda s Davidem Nyklem, kterou si nechceme nechat ujít. Sál je opět narvaný, získali jsme opět místa v první řadě a David je opět skvělý. Celou besedu znovu s Honzou nahráváme (viz transkripty níže). Po večeři se jdeme podívat na fisovu přednášku Chyby a zajímavosti ve Stargate. Dostáváme se ovšem pouze ke dveřím, protože sál je narvaný k prasknutí. Zůstáváme tedy sedět před sálem a strategicky si připravujeme „výchozí pozici“ na nadcházející autogramiádu a focení s Davidem Nyklem. Po skončení přednášky byli všichni vyhnáni ven, aby členové Gatecon týmu mohli vše připravit na focení. Člověk by nevěřil, kolik lidí se vejde do tak malého sálku; vypadá to, že je snad nafukovací. Kolem začíná být tlačenice, tak jsou všichni odesláni až na chodbu ke schodům s tím, že zájemci o autogram a fotku s Davidem budou dostávat lístečky a poté budou do místnosti chodit ve skupinkách po patnácti lidech. Teprve teď opuštíme svá výhodná místečka a stavíme se dopředu do fronty na lístky. Dostáváme první tři - lístek s číslem jedna necháváme Honzovi, aby první okoukl situaci a byl pro nás „pokusným králíkem“. Pak asi na čtvrt hodiny odcházíme, než nás zavolají zpět. Schody z přízemí až do prvního patra k baru jsou plné čekajících „vrátkařů“. Nakonec nastává kýžený okamžik a naše první skupinka je zavolána zpět do přízemního sálu, kde se nejprve každý fotíme s Davidem a pak nám David podepisuje fotky (kromě vlastních přinesených jsou na výběr dvě oficiální – jedna civilní a jedna s Davidem jako dr. Zelenkou stojícím před hvězdnou bránou a s nápisem v češtině: Aspoň tři mi dej…). Také máme možnost zakoupit kšiltovku s logem Stargate Atlantis. David je opět velmi milý a s každým prohodí pár slov. Muselo to pro něj být dost únavné, když zájem o focení a autogram projevilo přes sto dvacet fanoušků. Po focení odcházíme na bar a povídáme s přáteli. V deset večer začíná promítání finského fanfilmu Star Wreck VI: In The Pirkinning. Potom opět všichni sedíme, povídáme, fotíme se na rozloučenou a popíjíme výtečnou medovinu. Loučíme se s kamarády; do postele se dostáváme kolem čtvrté ráno.

Den čtvrtý – neděle 30. 10.
Dnes už toho moc nestihneme. Po desáté vstáváme, balíme věci a pak naposledy vyrážíme do Panského domu na oběd. V poledne ve dvanáct se vydáváme zpět na cestu k domovu. Tentokrát riskujeme dálnici D1, která naštěstí vůbec není narvaná. Cesta ubíhá rychle a bez problémů. Po půl druhé jsme v Praze. Honza a já se loučíme s Alenou, která ještě jede dál do Chomutova.


Byl to velmi příjemně strávený prodloužený víkend. Na tenhle con bude jistě mnoho fanoušků ještě dlouho v dobrém vzpomínat. Velký dík patří všem organizátorům. Příští rok zase na shledanou a nechť vás provází síra! :-))


2. Fotoreportáž Hanky (Hypospray) - reportáž se spoustou fotek z pohledu členky Gatecon týmu, nejen z Avalconu Speciál, ale i z Davidova příletu a pobytu v Praze.
3. Reportáž Johnyho a cerneamodre - další reportáž z pohledu členů Gatecon týmu.Transkripty besed s Davidem Nyklem


1. beseda (pátek 28. 10. 2005, Chotěboř)
2. beseda (sobota 29. 10. 2005, Chotěboř)Fotky


Středa 26. 10. 2005, Praha - přílet Davida Nykla do Prahy


Čtvrtek 27. 10. 2005, Chotěboř - Avalcon Speciál


Pátek 28. 10. 2005, Chotěboř - Avalcon Speciál


Sobota 29. 10. 2005, Chotěboř - Avalcon Speciál


Úterý 1. 11. 2005 a středa 2. 11. 2005, Praha - restaurace Kozička a letiště Ruzyně - rozloučení s Davidem Nyklem


Pozámka:
Hypospray a Margh poskytli 55 fotek a Paldík 7 fotek. Moc jim za to děkuji. :-)) Další fotky najdete na jejich stránkách Star Trek Sickbay a Paldíkovy fotky.
Prosím, nepřebírejte fotky na jiné stránky bez svolení autorů!


2. Fotogalerie fanklubu Stargate Command (více než 1200 fotek)Zpět na CONY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.