První beseda s Davidem Nyklem

(Avalcon Speciál, pátek 28. 10. 2005, Chotěboř)

© Věra a fis (prosíme nepřebírat na jiné stránky)


Vašek Pravda: [... nezachyceno ... ] od prvních hostů je tento o to vzácnější, že je z filmového světa, ze kterého k nám zatím mnoho hostů nezavítalo. Doufáme, že tohle je průlom a že se k nám teď už další davy známých herců pohrnou. (smích v sále) Takže, užijte si to. Užijte si to o to více, že nejenom vy se zajímáte o seriál; David se zajímá právě o takové akce, protože pro něj je to, jak se určitě dozvíte, něco vlastně zvláštního, na rozdíl od dalších akcí, které absolvoval. Takže i on si to určitě užije a já doufám, že se mu tady bude líbit.

Přichází David Nykl.

David: Dobrý den! 28. října a Zelenka přijel do Čech. (velký potlesk v sále narvaném k prasknutí) Jak se máte?
Publikum: Dobře.
David: Já si připadám jako Madona. Tak se ptej, on to ví. (ukazuje na papírového Zelenku, smích v sále) No já nevím, tak... co mám říct? Tak, já se jmenuju David Nykl. Já hraju doktora Radka Zelenku, v seriálu Stargate Atlantis, nevím jestli ho znáte (z publika: neznám, smích). Zaplaťpánbůh za Internet. Já myslím, že tohle je docela fenomenální, že tady sedíte, že tady jsem já. To je vlastně díky Internetu, že... jako, řekněme si to na rovinu, já s tím nemám vůbec žádný problémy. Já vím, kde se to bere a upřímně řečeno i produkce je ráda samozřejmě, že se to může propagovat, že Stargate je ve světě. Tak, jsem rád, že jsem tady. Strašně mě to potěšilo. Teda, dopisy od vás, různý fotky a tak vůbec, přízeň. Mě moc těší, že se můžu na vás přijet podívat, až vás uvidim za těma kamerama, teda. Tak jo, tak čau, tak ahoj. (dělá, že odchází, smích v sále) Máme připraveno spoustu věcí, my tady ten Google Earth jak jsme připravovali. Mě napadlo, jestli byste chtěli vědět, kde je studio. (z publika: určitě) Mohu vám ukázat, kde točíme, kde je gateroom a tak dále. Mám taky nějaký fotky taky s sebou, který vám můžeme ukázat. (obrací se na členy Gatecon týmu) Že jo? Tady tým Stargate Command. A ostatně taky i otázky asi zřejmě budete mít, že? To bude asi později. Tak jo, tak teďkon bude první... něco.

Jsou promítány fotky, které David komentuje.

U obrázků z posledního natáčecího dne David říká, že:
To jsou fotky z posledního natáčecího dne, což bylo zhruba asi před třema tejdnama. Točili jsme poslední epizodu Allies v sezóně. No, ne, vlastně to bylo Inferno. Ono, vysílá se poslední Allies, ale točí se poslední Inferno, což je před tím. To je na konci sezóny vždycky takovej guláš v tom, že to točej všechno najednou.

David: Tak třeba nějakou otázku. Máte nějakou?

Otázka: Jak jste se k tomu vlastně dostal?
David: Já mám minulost takovou, že já jsem se narodil v Praze. Mně bylo rok, no ani ne rok, když rodiče emigrovali do Kanady a dostali se úplně na druhý konec Kanady, do Victorie. Tam jsem... školku... prostě... školy, univerzity... No, chtěl jsem být hercem od začátku. Začal jsem jako mladej herec. Hrál jsem v divadle, dělal jsem filmy, televizi, jak to jen šlo. No a oni mají takovou věc, že všechny jako východní, východoevropský vědci jsou prostě buď Rusáci, Maďaři a tak... Tak jsem přišel na konkurz. Chtěli nějakýho doktora ruskýho. Ruslenko nebo tak nějak se jmenoval. A bylo to na epizodu, oni tehdy pilot už odvysílali. Mimochodem, snad mi rozumíte, že?
Publikum: Jo, v pohodě, výborně, polovina tady mluví hůř...
David: Děkuju. I can switch to English if you want me to. Ne? Dobře. Takže, pilot už odvysílali a chtěli na epizodu Thirty Eight Minutes, což byla čtvrtá myslím v pořadí, chtěli prostě ruskýho vědce. Tak jsem přišel na konkurz a tam v tý místnosti byli Rusáci. Jsem si říkal, no tak já nevím. Přišel jsem, a bylo to nějak v tom puddle jumperu, jestli to znáte v Thirty Eight Minutes, jak tam to... Oni herci mnohokrát dělají tu chybu, když jsou na konkurzu, protože ona je kamera, stojí kamera, režisér, v té době to byl Mario Azzopardi, ten už s náma netočí, a myslím, že John Smith, ten producent, tam byl. A herci dělaj tu chybu, že když něco dělaj, tak to dělaj vždy takhle (předvádí, jak něco "montuje" u pultu se skloněnou hlavou) a při tom mluvěj, takže je vidět jenom vršek hlavy. Tak mě napadlo asi... asi tak vteřinu před tím, než jsem vešel, že to budu dělat jako takhle (předvádí, jak něco "montuje" nad sebou). Budu jako montovat nahoře, aby mi bylo vidět na obličej. To mi potom řekl Mario Azzopardi, že díky tomu, že jsem to dělal takhle nahoře, že mě vybrali, že mi bylo vůbec vidět do obličeje. Takže, žádný herecký umění, ne teda, to nebylo. No a tak jsem říkal, že jsem Čech. Já, když mluvím anglicky, tak nemám českej přízvuk, tak jsem ho musel fingovat. A tak jsem fingoval českej akcent. Zeptali se mě, jestli mluvím česky. Já jsem říkal: No tak jako snad jo, že umím česky. A že teda mě vzali na ten Thirty Eight Minutes. Dostal jsem scénář, nevěděl jsem. A ejhle! Zelenka! Dobře, Zelenka. Znám režiséra Petra Zelenku. To bylo docela vtipný; tak jsem mu napsal: Hele, hraju Zelenku. No a to byla taková náhoda, která se někdy možná herci stane, že shodou okolností Brad Wright, který je jeden z hlavních – to je Mr. Stargate Atlantis, on si to vymyslel – tak tam byl na place ten den. Viděl to, líbilo se mu to a hned vzápětí mi říkal, že mě napíše do příští epizody, což už si nepamatuju, jak se jmenovala, jak se otevírá ta střecha. Ta scéna tam původně nebyla, to byl McKay sám o sobě, tam měl bejt a otevřít to. A divit se na greenscreen, což děláme teď pořád. Tak jsem k tomu přišel, no a ono se to začalo rozvíjet. A tak i díky vám. Oni to sledujou, co fanoušci píšou. Tak to jsem tady možná díky vám. Tak děkuju.

David komentuje další fotky a k nim otázky z publika.

David: Všechna ta technologie, co tam máme, tyhlety monitory, to nám dávaj samozřejmě, protože jsou rádi, že můžeme propagovat NEC nebo co to je, támhle v rohu nahoře to je, ta značka. Takže to máme zadarmo. Ty animace jsou flash animace, co dělaj na Macromedia Flash a já, jelikož to mám často, že musím u toho laptopu nebo u toho tabletu něco tam to..., tak vždycky F1, F1, F1, do červena F1 – mačkám to sám. (názorně předvádí) "Jé, hele, průser! Jé, hele, ještě větší! Jé, hele!!"
David komentuje další fotky, kde je Atlantis, členové štábu, popisuje studio, fotky z natáčení atd.
Tak, to je control room, ty schody tam vedou nikam, ty končej propadlem. To se točí v Bridge Studios, což je jedna z největších budov ve Vancouveru bez sloupů, že se tam může postavit obrovská scéna a stavěl se tam Golden Gate Bridge v San Franciscu a Vancouverskej Lion Gate Bridge. My tam už teda teď jsme druhým rokem.
Štáb je fantastickej, strašně příjemný. Jsme tam denně od šesti od rána do desíti do večera, to jsou prostě dvanáctihodinový, čtrnáctihodinový dny... My natáčíme jednu epizodu sedm natáčecích dnů a tři týdny se dělá postprodukce, zvuk a všechno, efekty. Tak často jsme mluvili o Hive ships, Wraithové a vůbec jsme nevěděli jak vypadaj.
To je takzvaná Hvězdná brána. Není z gumy, je z plastu, takováhle (klepe do za ním stojící makety brány).

David: Mimochodem, máte nějaký otázky?

Otázka: Já bych se rád zeptal, kdy se ta brána otáčí. Ty symboly tam svítí pořád, jak tam jsou teďka vidět?
David: Jo, ona se netočí. Jo, symboly tam svítěj pořád takhle. Jak to vypadá v tý postprodukci? To je zelený? Pak mi to ukážete. (smích)

David komentuje další fotky, popisuje, jak to vypadá při natáčení; mj. říká: To je chaos. Tam je úplně nespoutanej chaos. Klapka, alarm, světla už blikaj... Ticho. Akorát že studio je vedle metra vancouverskýho. Vždycky je klapka... ticho... a najednou... vžuuum! ...Mimochodem, jsem někde četl nějakej website, že Zelenkovi začínají říkat Mr. Bad News.
David komentuje další fotky, jak to vypadá na place: Značky. To je docela složitý. V těch textech není napsaný, co tam je za pohyb, máme jenom ty repliky co se mluví a přijdeme na plac a je blocking, rehersing a shooting. Blocking je, že si projíždíš ty repliky, posadíš se, stoupneš si, jdeš k tomu. A pokaždý, když se někam postavíš, dávaj ti pásky, kam si máš stoupnout. A to musíš se pokaždý vrátit na to samý místo. Což je těžký, když s někym mluvíš.

Končí promítání obrázků a David dostává další otázky z publika.

Otázka: Já bych se zeptal, s tou češtinou, to byl záměr nebo to nějak vyplynulo samo ze sebe?
David: Ty improvizace český? No oni jako chtěli nějak zachovat, že to je mezinárodní tým. A mezinárodní tým spočívá v tom, že já mluvím česky (smích v publiku). Nikdo jinej nemluví španělsky nebo švédsky nebo tak. Já mluvím česky a jsem jako ten mezinárodní tým. Fakt nevím. Měli jsme tam ještě i Němku, která mluví německy a Slovenku.
Otázka: Ta mluví slovensky?
David: Slovensky, no.

Otázka: Mě udivuje, že zrovna vybrali nás. My, taková prdel. (smích v publiku) Vždyť tam polovina lidí ani neví, kde Česká republika leží, nebo teď už možná jo.
David: No, mají to jako východní Evropu a tak českej herec... Já myslím, že ne. Praha je teďka strašně populární. Že lidi jako rádi cestujou do Čech. Teda, říkaj tomu furt Czechoslovakia. [...nezachyceno...]. I speak Czechoslovakian.

Otázka: Když se to u nás bude dabovat, nadabujete se?
David: To je zvláštní, že jo? Jak se dabovat česky do češtiny. To mě bude asi dabovat Saša Rašilov. No určitě, třeba, já nevím.
Publikum: To už bude třeba lepší do ruštiny nebo do angličtiny.
David: Do angličtiny, že jo? Vsuvky anglický. Tak, chcete vědět, kde je studio třeba?
Publikum: Určitě, ano...

David komentuje další obrázky a odpovídá na dotazy k nim. Např. (pouze výběr):

Otázka: Já jsem se ještě chtěl zeptat na obligátní otázku, kde jsou záchody na Atlantidě?
David: Víš, jak je takovej ten balkon tam? (smích v publiku) My nečůráme, to jenom na Galactice čůraj.

Otázka: Jak to děláte, že to máte tak super realistický? Tomu se dá věřit, když se na to díváte. To žádný jiný seriál nemá. Jak děláte ty superrealistický propriety a že to všechno vypadá doopravdický?
David: Víte, ono to tak vypadá. To je skutečně... když tam vejdeš, jako třeba ty, nevím jestli to zrovna bylo vidět na nějaký tý fotce, někdy v pozadí jsou takový ty prapodivný antický plochý věže osvícený. To jsou ty molitanový balení na monitory postříkaný nahnědo, nalepený na sebe do sloupce.

Otázka: Jak tam ve skutečnosti vypadají ty balkóny?
David: No, je to balkón do nikud. Nejsme samozřejmě venku a ten venkovní je úplně přesně takovej (ukazuje na fotku balkónu), akorát že je tam greenscreen a tam se promítá moře. (kouká se na zeď) Hele, moře!

Otázka: Jak to děláte s jídlem? To vám vozí ze Země nebo tam máte nějaký vlastní, co si produkujete?
David: Pěstuje se na... on the mainland... se pěstuje na zemi. To Teyla nějak zajišťuje. Ve skutečnosti máme catering... Ne, myslím, že to maj vymyšlený tak, že nás krmí tam agrikultura planety.

Otázka: Jaký je herec Rodneyho McKaye jako osoba?
David: McKay je skvělej. Oni jsou všichni skvělí herci. Já jsem s ním hodně točil v první sezóně, kdežto ve druhé sezóně ne tak moc, protože nás rozdělili. Že jako on je v nějaký nouzi a já to řeším. Že jsem ten, kterej zůstává na Atlantidě nebo, když on tam je, tak já jdu někam. Takhle nás maj rozdělený. Ale zrovna mi říkal Brad Wright, že si všimnul, že v druhym ročníku nejsme zas tak spolu, že by se to mělo příští rok napravit. A mimochodem, bude příští rok. Už se to potvrdilo, že bude třetí ročník.

Otázka: Díváte se potom na ten seriál, když je všechno hotový a připravený?
David: Oni mi to půjčujou v produkci, že si to pouštím, tam máme video mašiny a koukám se, jak to vůbec vypadá. Často to vidím poprvé, když děláme dabingy, když jsou zvukový chyby, a těch je spoustu, protože jezdí metro, takže na dabingu vidim, jak to vypadá. To je takovej rozdíl, když jsem viděl kopii, kde není postprodukce, tak je to takový divný, tichý, ty zvuky a CG efekty dělaj strašně moc.

Otázka: Já se chci zeptat. Říkají vám Dejvide nebo Davide? A vy sám si říkáte David nebo Dejvid?
David: (směje se) Dejvid. No, anglicky Dejvid a česky David. (smích v publiku, potlesk) Chotěboř by asi neřekli. Tak pusťme ten Google, otázky budou dál, máme na to času.

Jsou promítány satelitní obrázky Vancouveru, studia, míst natáčení apod., které David komentuje. Pak následují opět otázky.

Otázka: V epizodě Thirty Eight Minutes jste mluvil česky k někomu. Znamená to, že tam jsou ještě další Češi nebo Slováci v Atlantidě?
David: Je tam Slovenka.

Otázka: Tam na začátku říkají, že tam jsou lidi ze 12 zemí. Já jsem si to z hecu projel a našel jsem tam 17 vlajek na těch rukávech. Ale Slovensko jsem tam teda neviděl. To je náhoda, nebo to prostě rozšiřovali?
David: To je úplně náhoda, podle toho, kde je kamera. Protože my ty nášivky máme... na levým to máme. Takže záleží, jak je prostě záběr.
Otázka: Spíš jestli ze začátku byla nějaká direktiva, že jich je zrovna dvanáct.
David: Že jich je zrovna dvanáct, to nevím. Nějaký jiný země. No, jsou tam nášivky německý, španělský, Filipíny, Koreje, Japonsko, ale nejsou celkem vidět, takže nevím, jestli to vidíte. No ono to maj tak, že když jsme na nějaký planetě, tak si to musíme sundat, že jo. Ale skutečně ty národy tam jsou, akorát u těch komparzů, který hrajou ty národy tam.

Otázka: Mě by zajímalo, v jakých dílech vás ještě uvidíme.
David: V druhé půlce 2. sezóny velkou epizodu mám v Grace Under Pressure.
Jsou promítány obrázky, David se ptá členů Gatecon týmu, jestli nemají seznam epizod. Je mu promítnut seznam epizod na Gateworldu.
David: Je dvacet epizod v druhém ročníku a jsem v deseti, takže v každé druhé. V některý víc, v některý míň. Na sklonku 2. sezóny, tam je jedna velká díra – celkem čtyři epizody před koncem, kde nehraju. V tom s tou bombou... nevzpomínám si. Tam se objevím jenom na začátku a na konci. Critical Mass, that was the one. Takže, v Siege III, Duet, Condemned, Trinity, Lost Boys, Hive, Critical Mass, Grace Under Pressure, Inferno, Allies.

Otázka: V tom Critical Mass, jak tam byly ty výpočty o nadkritickém množství, jak tam byla ta studená fůze a tak dále...
David: Já jsem věděl, že dostanu takovouhle nějakou otázku. (smích v publiku)
Otázka pokračuje: Kdo vám napsal všechny ty vzorce a prostě vůbec jako ty propriety?
David: Tam je tým fyziků, matematiků, výtvarníků. My dostaneme přesný výpis z toho, jako aby to fungovalo... Je to sice science-fiction, ale it has to be based on science fact. Musí tam bejt jako ten základ toho. Ti spisovatelé, oni těch pět hlavních, co píšou, se scházej 3x denně, řešej... na takovýhle věci maj konzultanty, aby se to vychytalo.

Otázka: V seriálu stále něco opravujete, takže se chci zeptat, jestli jste technickej typ v osobním životě.
David: No, tak trochu, jo. Vyznám se trošku v počítačích. Třeba website si dělám sám a takový věci, že. Jo, jo. Otec byl inženýr, tak to mám trošku po něm. Ale dal jsem se opačným směrem na herectví. Tak asi nějak...

Otázka: Taková možná profláknutá otázka. Nějakou veselou historku z natáčení? (smích v publiku)
David: Nějakou veselou historku z natáčení. Já si na to vzpomenu, jo? A odpovím to později.

Otázka: K těm vlaječkám. Představitel doktora Becketta nosí skotskou vlajku místo britské protože chce, nebo... ?
David: To je zvláštní, že? Taky nevím, proč to tak maj. Že to není anglická.
Otázka: Já si myslím, že je to narážka na Star Trek.
David: Na Star Trek, že jako... "I'm a doctor, not a bricklayer." Že to je Skot, má skotskou vlajku, no. Jinak to neumím vysvětlit.

Otázka: Jak jste mluvil o těch autorech, v druhém seriálu SG se objevujou jako autoři někteří z herců. U vás to tak bude taky? Chystáte se třeba sám napsat epizodu?
David: No, musí Zelenka trošku nejdřív postoupit, myslím. Vypadá to na příští rok se Zelenkou dobře, že ta poslední scéna v poslední epizodě... Vždycky si děláme legraci, protože... to nejenom Zelenka, ale i ostatní herci... že budeme stát pohromadě a spadne kousek stropu a Wraithové nás zabijou všechny a to by nešlo. Tak, ať nikdo nestojí v posledním záběru v poslední sezóně, ať nestojí sám. Takže Zelenka dál půjde. No a nejsem ještě v pozici, abych mohl... To se dělí na dvě skupiny, že jo: recuring a regular cast. Takže Torri [pozn.: Higginson], Paul McGillion, to jsou regular cast. A mluví se o tom, že by mě udělali taky jako šestej člen... (velký potlesk publika) Pište dopisy. (smích v publiku) Pište, piště.
Otázka: A komu?
David: Brad Wright.

Otázka: Takže vlastně oni si to ti herci prosadili, aby si napsali svojí epizodu?
David: Ono to funguje tak spíš v Hollywoodu, že když máš nápad, tak seš považovanej jako spoluautor. To, že to fyzicky napíšeš... to dělá třeba Martin Gero nebo Cooper nebo někdo jinej to napíše. Takže třeba Epiphany, což napsal Joe Flanigan, tak Flanigan měl nápad o tom, co v tý epizodě bude a nějaký dialogy možná, že napsal, ale jinak to píšou oni. Oni si to strašně hlídaj. I proto nečtou fanfiction. To nám nedoporučujou, abysme četli, aby jako drželi to na svým místě?

Otázka: Větší sledovanost máte vy nebo SG-1?
David: Myslím, že je to úplně nějak stejný. Že my, Galactica... Oni nám dávaj v pátek večer na Sci-fi [pozn.: Sci-fi Channelu], sci-fi fridays. Takže v osm, devět a deset. V osm je SG-1, v devět jsme my a v deset Galactica. A bejvá to tak, že je to úplně rovný. Ale lámou rekordy. Atlantis láme rekordy na Sci-fi [Channelu]. Na ty pátky máme dva a půl milionu sledovanost. Což na kabelovou sci-fi jako pořad je vynikající. Ono to je taky hlavně, že je to strašně žádaná demografika – 18 až 35 let starý lidi, který sledujou sci-fi, jsou technologicky schopný, takže tam jdou samý reklamy na počítače, na Windows, na mobily... do toho dávaj. Takže je to žádaná demografika.

Otázka: Mě by zajímalo, jak jste známej a oblíbenej mezi fanouškama, který nejsou z Český republiky.
David: No, trošku se to rozrůstá teďka poslední dobou. To se musím přiznat. (směje se) Dostávám různý věci z Íránu, Iráku... (obrovský smích v publiku) ... i z Brazílie. Obrázky, básničky. Je to... Nejste jediný, který si to stahujou.

Otázka: Jak je to s těma českýma hláškama? Chápou to Američani nebo jak na to reagujou?
David: No, začalo to tak, že prostě: Say something in Czech, just say something. Tak jsem něco prostě řek': Aspoň tři mi dej a takový ty... A dneska už to dělaj tak, že napíšou třeba tu repliku jako kratičkou, v uvozovkách zatím jako: In Czech. To si na místě přeložím. My dostáváme ty texty den, dva před natáčením. Tak to není jako, že si to nějak máš čas strašně připravovat. Ono ten cyklus je strašně malej. To funguje tak, že režisér si dva tejdny připravuje svůj text, tejden to točí a potom tři tejdny se dělá postprodukce. My jako herci dostáváme finální verze textů... Jestli se třeba začne točit v pondělí, tak já to třeba dostanu ve středu toho tejdne před tím. Naučím se, co se dá, a potom ještě před tím pondělkem ve čtvrtek a v pátek a někdy i v neděli se dělají různý verze. Tak, nějaký to dopisování a různý barvy se dělají. To znamená modrá verze, žlutá verze a zelená verze se dělá. Takže já se to často učím den předtím. Nebo s McKayem – nebo s Davidem se to učíme prostě na place. Což musíme, protože toho máme někdy fakt dost.

Otázka: Tu největší legendární repliku: Na dne moře máme failsafe, to jste úplně improvizoval nebo jste měl už napsaný?
David: Jo, ta scéna z toho... Pegasus. No, to je taky docela dobrý. Tak to je možná ta historka z natáčení. To jsme točili v šest hodin ráno s tím, že to byl režisér Mario Azzopardi, který s náma už letos netočí. Takovej Maltézan obrovskej, vypadá jako Rasputin. (předvádí Azzopardiho) "Hey, chief! Come over here! Come over here! I have one word for you. What it is? What is the word? It is... boring!!!" On je fakt... je šáhlej, no. (smích v publiku) To bylo třeba prime/not-prime, víš, ze začátku Hot Zone, to režíroval von. Tak to on chtěl, aby tam zněla jenom ta čeština, protože se řešilo, že nikdo mně nebude rozumět, když mluvím česky, samozřejmě. A já jsem říkal: Tak to tam nechte. Budu mluvit česky, to je přece dobrý. Budu mluvit česky a nebudou mně rozumět. No a? Tak je jasný, o co jde, že se zvedá město a to. Takže on to udělal tak, že mi říkal... jako ve studiu mi říkali, abych se naučil i anglickou verzi toho textu. Že jsem dostal vlastně ten text anglicky. Já jsem si ho přeložil. Ten víkend před tím jsem si to přeložil a naučil se to česky i anglicky. Byl jsem připravenej v šest ráno, že budu dělat obě verze. Ale on nechtěl a nenatočil anglickou verzi. A natočili jsme to jednou. V šest hodin ráno jsem to řek'... konec a jde se dál.

Otázka: A můžeme potom i naživo? (smích v publiku)
David: Já si to nepamatuju.

Pouští se příslušná ukázka z epizody Letters from Pegasus.
David: (směje se) Budu dabovat.
David ukázku komentuje: To je českej dabing, tohle.
Velký potlesk po skončení ukázky. Gatecon tým potom pouští tutéž ukázku, kterou však natočili sami členové týmu – Henry Chinaski čte text přeložený do angličtiny a zbytek týmu předvádí vynořující se Atlantidu, což je provázeno obrovským smíchem publika a potleskem. I David se dobře baví.
David: Hezký!
Pak se ještě pouštěji sestřihy přebrebtů, které vznikly při natáčení této krátké videoukázky.
David: Není to jednoduché.

Otázka: Děláte většinu scén napoprvé nebo víckrát?
David: Děláme to víckrát, samozřejmě, protože točí se nejdřív master, což je širokej záběr a potom jsou pickups, na Torri, na mě, na Joea, prostě různě. Takže děláme to samozřejmě spoustukrát, ale...
Otázka pokračuje: Jednotlivý záběry jako takový...?
David: Jednotlivý záběry děláme dva, třikrát možná. Ono není čas. Není čas. To prostě se natočí jako ten... tuhletu scénu teda jsme točili jednou a šlo se dál. Jsem říkal, neuděláme alespoň jednu další, jako druhou, třetí, ... Ne. Nechtěl, aby byla jenom ta... [pozn.: hovoří se stále o té scéně z Letters from Pegasus] Ale většinou točíme záběry dva, tři, když se přeřekneme, což se stává často, tak to točíme víckrát.

Otázka: Můžu se zeptat, komu vlastně měly bejt poslaný ty dopisy?
David: (směje se) Já vám to povím takhle. Otázky typu jako: Komu to poslal? Jaký má vzdělání? já nebudu odpovídat, protože já to ještě sám nevím a nechci něco říct, co si ještě nevymysleli. Tím vlastně nechávám jim otevřený ruce, aby si to vymysleli sami, jak to chtěj. Ten vztah s těma spisovatelema je takovej... takovej zvláštní, že. Já jim třeba řeknu: Hele, nebylo by skvělý, že uděláme třeba tohle, že by Zelenka šermoval? nebo něco takovýho, nějaký nápady. A oni řeknou: Jo, dobrý. Ale stejně si to udělaj podle svýho. Tak já můžu říct, že to byla milenka nebo že to byla manželka, ale ono se může ukázat, že to napíšou jinak. Úplně jinak. Doufám, že ne jinak, než manželka. (směje se) Ale, takže nevím. Upřímně řečeno, nevím. Říkal jsem to někomu. Můžu prozradit teda, že v Critical Mass se prozradí, že Zelenka má sestru. (potlesk publika) You heard it here first, folks.

Otázka: Kdo je největší bavič na place?
David: Já. (směje se) McKay – Hewlett, samozřejmě. To je na něm vidět, že? Hewlett je docela bavič. Jason je taky docela... (směje se) To je obrovskej chlap, Havajan. Jason Momoa. A David Hewlett je největším bavičem na place.

Otázka: Nějakou tu historku z natáčení? (smích v publiku)
David: Už byla. Nějakou další... Hrajeme basketbal, máme tam videohry, takže blbneme s videohrama.

Otázka: Chodíte na pivo?
David: To se nedá, jako tady! Proto jezdím do Čech. (pokračuje pak v odpovědi na předchozí otázku) No, často spím. Ono, když se třeba v šest ráno vzbudíš a máš jednu scénu a potom točíš až odpoledne, tak se procházím, jdu, s někým tam kecáme a tak. Je to docela pohodový to prostředí. Oni jsou profíci, točej to rychle, ale dělaj to schopně, takže vlastně není ani žádnej velkej stres a nebo není nějaký... i když jako po těch podmínkách, že se to musí natočit během těch sedm dní, tak zvládají to docela jako borci. Takže moc času se tam neplejtvá. Jede se docela rychle. Když mám čas a někdo jinej netočí, tak se tam spolu bavíme. Spoustu psů je na place. Torri má psa, Teyla, teda Rachel, má psa. David taky. Já mám taky psa, ale já si ho neberu na plac.
Otázka: Jak se jmenuje?
David: Černý labrador Eda.

Otázka: Já jsem udělal před časem takovou chybu, že jsem to dětem začal promítat místo večerníčku. Dopadlo to tak, že za náma začaly lozit do postele, protože se začaly bát těch Wraitů, já jsem nevěděl jak jim říct, tak jsme jim říkali zlouni. Nám se taky strašně líbila jedna replika, tady dcerka vám ji řekne. (mluví malá, asi tak šestiletá holčička) Tak jo, děcka, deme deme deme (David se směje a publikum tleská)
David: Tak jo, děcka, to byla taky další věc, co mi řekl DeLuise. Say something in Czech.
Otázka pokračuje: My vám hlavně chcem poděkovat, že nás teda chráníte před těma Wraithama, protože... (malá holčička) Jakýma Wraithama? Zlounama přeci.
David: On byl nějakej online poll. Ptali se, kteří jsou nejstrašidelnější záporní hrdinové. A Wraithové jako že jsou jsou, že... lidi z toho maj noční můry, že jsou efektivní. Takoví reggae upíři.

Opět se promítají fotky a David je komentuje a odpovídá na dotazy k nim. Je vidět fotka, kde je vidět David notně pomalovaný a namaskovaný, vypadá trochu jako vodník. Publikum se rozesměje.
David: To mám ještě na ruce.
Otázka: Jak tahle fotka vznikla?
David: To byla Jamie. Jamie měla foťák. To je z Critical Mass. Tak já vám to neřeknu, co se tam odehrávalo. To byste se potom to...
Otázka: To jako přímo ve filmu, takhle...?
David: No. No, to jsem byl nalíčenej, no. To uvidíte, proč. To je v tý samý epizodě, kde se prozradí, že mám sestru.

Otázka: Komu jste fandil v hokeji?
David: (směje se) Čechům. (potlesk publika) Kdykoliv je mistrovství, tak Čechům, a doma Vancouveru Canucks, což je vlastně švédskej tým. (smích publika) Češi teďko jsou hodně... Kde jsou teďko? Ono, jak se teďko všechno posunulo v tom NHL...
Hlas z publika: V New Yorku.
David: Phoenix. Ve Phoenixu je taky spousta Čechů.
Hlas z publika: A v Ottawě vlastně hrajou...
David: No, tam taky, no. My jsme měli koho? Havláta jsme měli, myslím, pak... Letos nemáme toho obrovskýho, jak se jmenuje... Malík. Toho zranili. Ten tam u nás hrál. No a skvělej byl, ale teďko je pryč, bohužel. Tak teďko nemáme žádný Čechy u nás, tak je to takový jalový.

Otázka: Hrajete hokej?
David: Ne, nehraju. Nehraju. Bruslím rád, ale hokej nehraju. Vy hrajete hokej?

Otázka: A co krasobruslení?
David: Krasobruslení? (směje se) To jen tak v zimě po pár pivech na náledí... krasobruslení.

Otázka: A máte třeba ve Vancouveru nějakou oblíbenou restauraci nebo klasickej pub... jako hospodu?
David: No samozřejmě! No ano. Ano. Chodíme, chodím rád. S Paulem chodíme třeba na pivo. Paul McGillion. Kdy se dá, jak se dá, ale není to český pivo, není to ono. Tam poblíž jak jsem vám ukazoval, jak je studio, tam je pár hospod. Já jezdím na kole teda na plac. Já to mám kilometr a půl naštěstí teda, protože tam dojíždím na kole.

Otázka: Jaké pivo máte nejradši?
David: Krušovice. Krušovice, Platan... To jsou skvělý otázky.

Otázka: Já bych se chtěl zeptat, jak je to s dabováním Pata a Mata?
David: (směje se) Jejda! Studio animace Michal Podhradský v Praze, oni mají práva na Pat a Mat. A bylo to tak, že chtěli dělat, což je podle mě naprostá blbost, chtěli dělat anglickou verzi, ve který mluvili. Protože oni chtěli prodat Pat a Mat do Anglie, a že budou dabovat a že se bude mluvit anglicky. Je to úplně proti všemu, že budou mluvit. A že budou mluvit anglicky ještě. To je naprostá to... Nicméně, dali mi asi tři epizody, abych k tomu něco napsal. To už je dávno, to už je před osmi lety. Aby sem k tomu anglicky něco napsal a eventuálně nadaboval. Tak se to pak nadabovalo, ale jenom jako verze, která šla do produkce, nikdy se to zaplaťpánbůh nevysílalo. Tak mám napsaný, že jsem daboval Pat a Mat, jenom tak spíš recesisticky.

Fanoušek: Já pro vás něco mám.
David: Jé. [asi se ptá na jméno].
Fanoušek: Honza.
David: Díky, Honzo, moc. (potlesk publika)
Fanoušek: To je pravý perník z Pardubic. [pozn.: je ozdobený jako DHD]
David: Tak děkuju moc. To je krásný. Děkuju. DHD. (ukazuje dárek publiku)

Otázka: Já jsem se chtěl jenom zeptat na takovou drobnost. Jakej máte vztah k reklamě? Protože spousta herců řekne, že ji zatracuje, druhá polovina řekne, že to tak nějak bere jako výživu.
David: No, hranice padají rychle, že jo. Reklamy. Teďko budou reality shows. No, herec je vždycky v takový situaci, že samozřejmě, že je to práce a je to ksicht. Takže prostě tu práci musíš dělat a ten ksicht někam dávat. Ty peníze za to vydělávaj. To... je to tak. U nás teda v Kanadě je to daleko menší. To se tam ztratí ta reklama, víš, že tam není... není to taková věc jako že tady. I když já to chápu, že tady herci říkaj: Já nechci dělat reklamu, protože prostě by se to provařilo. Trošku je to jinačí, když prostě seš v republice, kde je deset milionů lidí, než když seš v severní Americe a je to větší. Proto třeba herci jako Brad Pitt a George Clooney dělaj reklamy na whisku v Japonsku nebo v Německu. Že to dělaj mimo, protože nechtěj to dělat tam. Já vztah k reklamám mám kladnej. Je to chlebíček hereckej, já s tím nemám žádnej problém. Naštěstí už jsem v pozici, kdy si můžu trošku vybírat, který budu dělat a který ne. Ale reality show... never! Never ever ever! (potlesk publika) To je hrozný. Sci-fi je antireality. Zaplaťpánbůh za ní.

Otázka: Můžu se zeptat ohledně masek? Jak dlouho to trvá taková maska toho Wraitha?
David: No, ty Wraithové jsou chudáci. James [pozn.: Lafazanos], teda. (směje se) James tam vždycky je ve tři ráno. Ve tři ráno! Ono to maj rozdělený na dvě skupiny, že jo. Je prostetika a je makeup. Takže já makeup mám asi třicet vteřin. Si tam sednu do křesla, oni udělaj takhle, tohle (předvádí, jak mu pouze přepudrují obličej), a jdu. Tak já musím počítat, abych měl ty tři dny pro ty vousy. To si musím vždycky odpočítat tři dny před natáčením. A to je vlastně jedinej makeup, že mám prostě ty vousy. Ale James, ten tam, no... Nebo jestli znáte Before I Sleep, jak je Elizabeth Weir, jak je stará, ta byla v makeupu asi pět hodin. Tak to jí dávaj prostetiku a ty vlasy a to... no, tři hodiny tam stráví. A když v šest ráno se točí, tak to ve tři ráno tam sedí v křesle. On, ne já (smích z publika). Dobrý otázky.

Otázka: Měl jste někdy latex na sobě? Jaký to je, takový nějaký makeup?
David: Měl jsem v jiným filmu... jsem měl na sobě latex. Je to hrozný. Je to hrozný. Potíš se v tom... No, je to šílený. To bylo... nějaká... nějakou příšeru jsem dělal a to je... to je hrozný. Ale třeba greenscreen jsem dělal, takový ty... jak jsou nadzvihače, víš, jak má kolem pasu... to jsem... v jednom filmu – Pterodaktyl. (směje se) Pterodaktyl, ten byl dobrej. To jsme točili v Milíně. V Milíně za Prahou jsme točili Pterodaktyl. Tam mě rozklovnul pterodaktyl na půlku... jako, že roztrhlej. Takže to bylo zelený plátno, měl jsem takový zelený pyžámní kalhoty a mě... (Gatecon tým mu pouští obrázky z toho filmu) Jo, to je Pterodaktyl. (směje se) Ano. (obrací se ke Gatecon týmu) Vy jste neuvěřitelný, teda. (smích v publiku) Kde to berete, todle?
Promítají se další snímky, provázené smíchem publika.
David: Nekoukejte na to. Už se to odvysílalo a je to pryč. Zaplaťpánbůh... No, jakej mám vztah k reklamám, no tak... to je docela vtipný, no.

Otázka: Byl nějakej průšvih na place, někdo zapomněl, že má zrovna točit nebo něco podobnýho?
David: To se stává často, že když je někdo na lyžích třeba. Je na lyžích a má tu prostě bejt... a telefon... a to se přehazuje. No, stává se teda jako málokdy, že to... oni to maj docela ošéfovaný, že se to ten tejden předtím, že víš kdy máš točit. Problémy se stávaj v tom, že se to přehazuje. Což se stává koncem sezóny hodně, že měněj natáčecí termíny, natáčecí dny. A hodně se točí s druhym štábem, kde je mimochodem Čech, doopravdickej, točí v druhym štábu. Tak tam se stávaj někdy takový omyly. A jednou se stalo, že Joe byl na lyžích. Joe byl na lyžích a nešlo točit.

Otázka: Potkáváte se často s herci z ostatních seriálů?
David: Z ostatních seriálů?
Otázka: SG a Battlestar.
David: Já se... ne. No, Battlestar točí naproti nám přes dálnici, tam v druhém studiu na... to... a viděl jsem se s nima jednou, na naší dotočný, tak tam přišli z Galacticy, ale jiná produkce. V podstatě i SG-1, jako Amanda [pozn.: Tapping] ... no, Richard [pozn.: RDA] už tam není a ty... Vídám je tam a bavíme se. Já se znám nejvíc asi s Amandou, že se bavíme, ale... Je fajn, je strašně fajn. Ale tak jako známe se. S Richardem jsem mluvil jednou, jako: Čau, hi, hello, how are you? Zelenka, O'Neill. Jako jestli jdu s Richardem Deanem na pivo, to ne, ale s našima, jako samozřejmě se kamarádíme, naštěstí, je to fakt dobrá atmosféra na place, ještě zatím, po roce.

Otázka: Já nevím, jestli budete schopen odpovědět, ale na letním Festivalu i tady bude přednáška Ananas ve Stargate.
David: Kdo?
Otázka se upřesňuje: Ananas ve Stargate... přednáška.
David: Ananas ve Stargate?
Otázka pokračuje: Mě teda překvapila jedna scéna, kdy na Antarktidě měli snad nějakou základnu a tam snad uprostřed zmrzlého barelu stál ananas. Tak jestli to byl záměr tvůrců toho seriálu nebo...
Přednášející z publika: Počkej na tu přednášku, dneska ti to řeknem, za hodinu a půl.
(David ukazuje rukou a krčí rameny)
David: Je jim to podobný, že by něco takovýho udělali. Takový vtipy, ty dělaj tam pořád na place.

Otázka: Sledujete nějaké jiné sci-fi seriály?
David: Jak jako jiný? Jestli se koukám? Dívám se. Na Galacticu se dívám. No, když to jde, tak... Moc jsem jí neviděl. SG-1 teda běží u nás pořád v televizi, tak se taky někdy koukám, abych jako hlavně byl v obraze a věděl, o co jde. A na filmy. Myslím, že Serenity je dobrej. Firefly, Serenity, taky skvělej.

Otázka: A co Star Trek?
David: Star Trek, jako když... ten starej, teda Next Generation – TNG. Ten... Enterprise a ty další jsem moc už neto... myslím jako, že zbytek světa to taky trošku opadlo.

Otázka: Já bych se chtěl zeptat, máte čas i na filmy, jestli vás v budoucnu neuvidíme v nějaky jiný roli?
David: To by bylo příjemný, no. Mám agentku ve Vancouveru, která mě... na ruzný filmy prosazuje, samozřejmě. Ono, ještě jak to mám se smlouvou se Stargatem, že můžu točit, co chci libovolně. No, ono podle toho jako... Nemaj rádi, kdybych se třeba octnul na Galactice a dělal bych tam najednou někoho jinýho. Takže, to nechtěj. Můžu se tam objevit jako nějaká postava jednou, dvakrát. Ale, když... říkaj tomu three story arc, když jsi jako ve víc než třech, když už máš jako třeba nějakej delší příběh, tak to spíš nechtěj. Filmy to samozřejmě je úplně jiná věc, to dovolujou, ale jak to vidíte, tak to občas nedopadá (odkazuje na Pterodaktyla).

Otázka: A ve štábu se mění akorát režisér a ty ostatní jsou tam stále stejný?
David: Ano.
Otázka pokračuje: U všech epizod?
David: Ano. Tři režiséři – Andy Mikita, Martin Wood a Peter DeLuise. Jak říkám, oni si to... jeden si to připravuje a druhej točí. Takže točí se... třeba Martin Wood točí zrovna ten tejden a Peter DeLuise se ten tejden připravuje a z pondělka na úterka začne novej ten... A nastoupí Peter DeLuise. On točí a Andy Mikita si to připravuje. Takže oni si to takhle střídaj. Štáb je stejnej.

Otázka: Nějaká vysněná herecká role?
David: Nějaká vysněná herecká role? Is this a dagger I see before me? [pozn. Macbeth] (smích v publiku) Zápornýho nějakýho hrdinu bych rád hrál, nějakýho zlouna. To mám vždycky rád. No, vysněnou roli nějakou? Ty jo! Záporáky bych rád hrál. Protože furt mě dávaj do takový jako tydlety... vědci, doktoři a to... Což je hezký, ale... Bejt zlej je taky dobrý.

Otázka: Jaký máte vlastně pojetí toho seriálu? Ten příběh, jak to berete? Jestli to prožíváte nebo jestli to berete čistě jenom jako práci?
David: No, tak herec to musí prožít, že jo. Vlastně... je to obojí. Je to samozřejmě práce. Je to práce, kterou strašně mám rád, moc mě to baví teda, chodím na plac strašně rád, když tam jsem. A to prožití toho samozřejmě jako... My dostáváme fakt jenom ty repliky. A co se děje z toho dál, tak to se vlastně vymejšlí až na place. Ale to je takovej rozdíl mezi mikro a makro, že vy to vidíte jako makrosvět, co se děje v celý Atlantis. A když seš jako herec v tom, tak seš jako auto v křižovatce – nevidíš tu křižovatku, ale máš... řešíš tu věc, co řešíš, že jo. Takže jako herec seš příliš v tom angažovanej, děláš to, co potřebuješ dělat, což je nějaká eventuálně emocionální investice samozřejmě. Ale jako, no... to prožíváš samozřejmě a užíváš.
Publikum reaguje: Dovedete si to představit? Třeba prostě jako brána...
David: Vy si to taky umíte představit, ne? To víš, že to jde. Jestli to bolí přecházet ze stargate do stargate? Ne, pokud vim tak ne. To je CGI.

Otázka: Už se stalo, že vás vystřihli? (smích v publiku)
David: To je ale dobrá otázka. Já... myslím, že ne, že jsou... Zase, oni to mají naplánovaný na kousíček, co se bude točit. Tam není nic nadbytečnýho. Maximálně, když už vědí, že... oni vědí prostě na počet stránek. Když je scénář, tak je počet 53 stránek a to jsou 42 a půl minuty. Takhle přesně to vědí, jak dlouhý to je. A někdy možná do toho vsunou nějaký jako... další scénka a kratší... podle toho, jak to potřebujou. Ale potřebujou mít 42 a půl minuty, protože tam zbytek těch dvacet nebo co to je... šestnáct zbylejch... jsou reklamy. Takže nestává se, že by něco natočili a potom by to nepoužili. Prostě to už předem vědí, že se to točí nebo netočí. To je příliš hodně peněz, protože ten celej štáb, pro ně to znamená, že něco natočit, co by se nepoužilo, je velká ztráta peněz. Ono to je jako, že to je velkej seriál, že maj spoustu peněz, ale oni jsou taky strašně omezený v tomhle. Oni dostávaj jenom určitý množství od toho MGM a samozřejmě každej kousek toho chtěj vyždímat a používat na efekty a tak dále. Takže šetřej, kde se dá.

Otázka: Mě by zajímalo, jestli vůbec jako herci vidíte celej ten díl na konci. Jestli se na to podíváte nebo...?
David: No. No, no, no. Já si to půjčuju od produkce a pouštím si to. V traileru si to pouštím, jak to vypadá. Často... trvá to tak teda ten měsíc, měsíc a půl, než je to hotový. Ale Sci-fi v Kanadě nemáme... jako ten kanál. Takže my to máme na Movie Central na šedesátce. A tam je to posunutý. Letos nějak nevím ani, jak to běží. V televizi to nevídám tak často.

Otázka: Já jsem se chtěl zeptat, kolik teda spolknou efekty a kolik zbytek štábu?
David: Tak asi napůl. Asi napůl. Ten štáb stojí... to jsou unie samozřejmě, odbory teda... to stojí hodně peněz, všechny ty [...nezachyceno...]. A efekty maj teda taky... čím víc ušetřej peněz na natáčení, tak to cpou všechno do efektů.

Otázka: Dostáváte plat v amerických nebo kanadských dolarech?
David: V kanadskejch... (směje se) V korunách.
Otázka: Mě by zajímalo, jestli jste placenej jako od epizody, nebo...?
David: Za den jsem placenej, no. Natáčecí den. Takže záleží, když je epizoda nějaká, má jenom jeden natáčecí den, tak je to jenom jeden den. V některý, jako Grace Under Pressure nebo Hot Zone a další takový, kde mám víc dní, tak z těch sedmi... někdy mám pět, někdy šest, dokonce sedm jsem jednou měl, tři...
Otázka: Kolik tak dostáváte? (smích v publiku)
David: Kolik dostáváte vy? (smích v publiku a potlesk)
Dotazovaná: Zatím nic.
David: Není to zase nic obrovskýho. Na poměry tam... je to docela obyčejný, fakt. Když se to vezme na ten celej rok, tak...

Otázka: Já jsem se chtěl zeptat, je pravda, že v Kanadě se vlastně točí teďko většina těch amerických seriálů? Že je to tam levný?
David: Třetí největší natáčecí centrum v severní Americe po New Yorku a Los Angeles. Sci-fi... téměř včechny sci-fi se točej ve Vancouveru. Ono je to tím, že je to stejný časový pásmo jako je L.A. – Los Angeles a dolar kanadskej k americkýmu je asi 70 nebo, teď už to hodně stouplo, tak už 80 centů... je kanadskej k americkýmu, takže to je... Dostanou tři miliony dolarů třeba nebo kolik dostávaj na epizodu, já vůbec nevím, a takže z milionu americkejch maj to navíc... milion dva. Proto se tam toho tolik točí. A nejenom seriály, ale i filmy.

Otázka: Díval jste se na SG-1 předtím, než jste tady začal participovat na Atlantis?
David: Bohužel ne. Bohužel ne, mně to nějak ušlo. Šel jsem i častokrát na konkurzy. Nikdy si mě nevybrali na SG-1. (směje se) Takhle... já jsem taky... ono, když SG-1 začalo v devadesátém myslím pátem nebo devadesátém šestém, tak já jsem byl tady v republice. Tak jsem neměl ponětí jak to stahování... Tak jsem to nesledoval a když jsem se vrátil do Kanady v roce 1999, tak jsem řešil jiný věci, než se koukat na televizi, bohužel... Takže ne, SG-1 jsem... Ale teďko už to sleduju. Teďko trošku samozřejmě jsem v obraze. Musím bejt.

Otázka: Můžu se zeptat, koho z rodiny tady vlastně navštěvujete a jak často sem jezdíte?
David: Mám českou ženu Markétu a ta má tady maminku, takže mám tady takhle rodinu. Jinak, moji rodiče jsou ve Vancouveru.

Otázka: Já mluvim špatně česky, takže mám mluvit anglicky a maybe you can translate the question.What do you do to propagate Czech culture on the show? Do you have the chance to get the Czech cultural experience into the character?
David: I think so. (směje se)
Otázka pokračuje: Do you speak Czech in show now?
David: (směje se) Have you watched it? Of course I do. It's good for everybody. (smích v publiku)
Otázka pokračuje: Mluví česky?
David: Next question?

Otázka: Když nás tady oslňujete perfektní češtinou, kdo vám dal základy?
David: Děkuju. Děkuju moc. Maminka. Já jsem se naučil česky mluvit v Kanadě, což je strašně zvláštní. Mně bylo dvaadvacet, když jsem poprvé přijel do republiky a mluvil jsem česky. Bylo to strašně zvláštní slyšet češtinu vůbec jako veřejně, protože pro mě vždycky bylo když jsem vyrůstal, že Čech je kamarád nebo přítel rodiny. Ta menšina ve Vancouveru nebyla tak velká, takže jsem z toho byl tedy úplně vedle, když jsem poprvé česky mluvil na veřejnosti. To je... to bylo pro mě, fakt to je šok na systém, jako dospělej člověk přijít někam a mluvit řečí, kterou mluvíš v kuchyni a prostě jenom doma. A v Kanadě je to tak hodně, že hodně lidí tam je z celýho světa a mluví se prostě v kuchyni řecky, čínsky, filipínsky, španělsky a tak... Takže Češi se tam nacházíme, družej se, jsme tam pohromadě, ale nemáš samozřejmě možnost na veřejnosti mluvit česky. Takže nemáš tolik zkušeností.

Otázka: Čtete třeba v češtině knihy, když tady jste?
David: Ono to je tak, že já česky umím číst a psát, ale jsem na to strašně netrpělivej, protože motoricky mi to nejde tak rychle jako anglicky. Takže, když mám sloupec anglicky a česky, tak radši to teda přečtu anglicky. Jde mi to rychlejc. Ale česky třeba jako noviny nebo časopisy jo. (směje se) Knížky taky čtu.

Pouští se music video se Zelenkou.

Otázka: Ty brejle nosíte normálně nebo je napsali scénáristi?
David: Ty brejle jsem měl na konkurzu a to jsou čtecí brejle. To je strašně slabou... Já nenosím brejle. A prvních pár epizod mi je nedali. Tak jsem měl ty svoje, tak jsem přes ně vůbec neviděl. Mám troje, dávaj se přes ně různý... aby nereflektovaly a tak...

Otázka: Uvidíme doktora Zelenku v nějakých akčních scénách? Je to nastavený tak, abychom se dočkali nějaký epizody se Zelenkou? One man show? Jako měl třeba, já nevím, Rodney Duet?
David: Jako ostatní takovýhle otázky. Já jen doufám, ale to se ukáže pak, na to nemůžu to... Takový typu jako: Jestli skončí, jak skončí, jakým způsobem? ... to prostě nevím a nechci vůbec nic prozrazovat, aby si to vymysleli podle toho, jak to chtěj.

Otázka: Když si takhle s námi povídáte, myslíte anglicky a pak to překládáte, nebo rovnou myslíte česky?
David: Dobrá otázka. No ne, já už česky a anglicky mluvím celej život, takže česky, česky myslím. Je to únavný pro mě, strašně se musím soustředit. Jo, ale je mi rozumět?
Publikum: Jo, jasně, užasně...

Otázka: Co improvizace na place?
David: No, jako česká, myslíte?
Otázka: No, buď česká, nebo všeobecně obecně. Jestli je tam nějaká možná, nebo je to prostě vteřinu po vteřině.
David: Obojí. Přesně je to daný, co se v tý scéně stane. Herecká improvizace se stane ve chvíli, kdy je ten blocking. To je ta první... ten základ, který se hnedka ráno, když přijdeš na plac, všichni ze štábu se koukaj, co dělám, co děláte teda, co se dělá. My to vochodíme, vymejšlíme si různý třeba vtipy nebo různý nebo nějaký gagy, co se do toho v tý době daj, vybíráme... Třeba s McKayem když děláme, když zkoušíme na place, takže... je to herecká práce jako kterákoli. Akorát že ten prostor na to, na tu improvizaci, je hodně malej. Občas režisér s něčím přijde, někdy dokonce i Charlie, osvětlovač, něco vymyslí, to taky někdy použijeme. A potom, jak už je to daný, jak už se natočí první klapka, tak se to musí podle toho dělat a nedá se to změnit v polovině.
Otázka: Takže se nestalo to, že by se začalo točit a skončilo to úplně jinak? Vždycky to bylo daný?
David: Jo, skončí to vždycky tak, jak to má skončit. Není to, že to improvizací změníme nějak podstatně. Improvizace tomu spíš dá ten charakter.

Otázka: Jste takhle na prvním conu?
David: Takhle jsem v podstatě na prvním conu, no. Já jsem... je to na mně vidět? (směje se) Byl jsem... v dubnu jsem byl ve Vancouveru na Gateconu a to bylo nějaký hodně takový mechanický. Že mě tam narafičili, měl jsem takovýho mexickýho bodyguarda. A mluvil jsem asi dvacet minut a podepsal jsem nějaký obrázky a šel jsem domů, takže...
Hlas z publika: Tady jste už několikrát tu dobu překonal.
David: Prosím?
Hlas z publika: Už jste několikrát těch dvacet minut překonal.
David: Děkuju.

Otázka: Můžu se zeptat, jak to bylo s tou větou: Ježiši, s těma hercema se nedá dělat! (smích v publiku)
David: To jsem si vymyslel já. To je anglický přísloví: I can't work with these actors. To je jako, že v tomhletom prostředí nemůžu dělat. Tak chtěli... to byl Peter DeLuise, ten chtěl takovýhle blbosti. Tak jsme řekli na place Ježisimarja, já s těma hercema nemůžu dělat.
Otázka: A je to vůbec nenapadlo, že se to bude třeba vysílat u nás?
Hlas z publika: U nás se to vysílat nebude. (smích v publiku, i David se směje)
David: No, já nevím, jestli se to bude nebo nebude vysílat tady.
Další hlasy z publika: Možná... tak v roce 2060...

Otázka: Ve Vancouveru byl bodyguard. Je tady taky? (smích v publiku)
David: Máme tady Dannyho [pozn.: jeden z fanoušků, David to myslí v legraci]

David o něčem diskutuje s členy Gatecon týmu.

Otázka: Koukáte na to třeba s překvapením, co se tam dělo?
David: Jo, někdy mě to překvapí, co z toho udělali. Že vždycky se to vylepší... z toho, než to hrajeme. Jak je to hraný, tak to není zcela tak dokonalý, jako když se k tomu dodá ta muzika a všechno se k tomu dodá, tak to vypadá daleko líp, všechny ty zvuky, takovej ten šum toho města... to tam všechno dodávaj potom. Tak často mě to překvapuje, že to vypadá líp, než jsem tušil původně.
Otázka: Nechtěli do toho namíchat zvuky toho metra? (smích v publiku)
Bez odpovědi.


David čte krátkou ukázku se scénáře epizody Grace Under Pressure. Po skončení ukázky potlesk publika.

Otázka: Jak daleko dopředu víte, jestli budete hrát, že třeba teď budete mít dva měsíce volna nebo tak.
David: To je na tom to nejhorší, nevím. Nevím. Ze dne na den, téměř. Tejden asi předtím vím. Zavolaj mně, že prostě v tom příštím budu. Máš scénu, přijď si to vyzvednout. Jo, aha, v příštim budu. Často se to dozvídám na Gateworld, jestli v tom hraju nebo ne. (smích v publiku) I don't know how they do that.

Otázka: Když vám tam tak často jezdí metro, máte normálně někde ten jízdní řád toho metra? Bude pauza, pojede metro... (smích v publiku)
David: Jezdí tam furt, no. To metro je takový to magnetický, takže není to tak strašně hlučný, ale šumí to. Metro u studia...
Otázka: Který metro máte radši? Pražský, nebo vancouverský?
David: (směje se) To je dobrá otázka! Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají! Pražské metro... Doprava v Praze je daleko lepší než ve Vancouveru. Veřejná teda.
Otázka: Co hlásej v metru ve Vancouveru?
David: The next station is Joyce... To už začíná být absurdní tohleto. (smích v publiku) Tak posledních pár už, jo? Áaaach jo. Prosím vás, jo?

Otázka: Nevíte, jestli nějaký určitý důvody vedly k likvidaci doktora Petera Grodina, nebo umřel prostě jen tak z hecu?
David: No z hecu to nikdy není. Dělaj to z důvodů, že... Takhle se to vysvětluje. Dělá se to z důvodů, že skutečně jako to zlo existuje. A že, aby se to nějak opodstatnilo, že to musí někdy někdo odnést, aby tam vůbec ta smrt byla. Aby se to nějak opodstatnilo, že skutečně jde o to... Když se jenom furt mluví o tom, jak je to nebezpečný nebo to... Když někdo zařve, tak je to... dává to tomu sense of peril, as they say. Takže z toho důvodu to tam chudák odnes.
Otázka: Takže to nebylo nic personálního proti Peterovi?
David: Nevím, jestli něco proti němu měli... Poslední.

Otázka: Když tam jste vlastně jako herec, máte jako postava svůj vzhled... je to vlastně jako ošetřeno ve smlouvě, že si třeba nemůžete obarvit vlasy nebo zkrátit účes... nebo vás stříhají přímo ve studiu, takže ušetříte za holiče? (smích v publiku)
David: No, dobrá otázka. Já to ve smlouvě nemám. Já bych mohl přijít na plac s holou hlavou... a vyřešte to. (smích v publiku)
Hlas z publika: A v příští epizodě by vás něco sežralo.
David: (směje se, směje se i publikum) To by taky mohlo bejt... Já vám strašně moc děkuju. (bouřlivý potlesk publika)


Zpět na AVALCON SPECIÁL 2005 | CONY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.