THE SIEGE III (V obležení 3. část)
EPIZODA č. 1 (21)
Scénář: Martin Gero
Režie: Martin Wood

Premiéra: 15. 7. 2005
Česká premiéra: 02. 03. 2009

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), plukovník Dillon Everett (Clayton Landey), dr. Lindsey Novak (Ellie Harvie), plukovník Steven Caldwell (Mitch Pileggi)


Obsah epizody:
Díl začíná na ochozu Atlantis, kde se právě zhmotnili Wraitové a poručík Ford dává povel k palbě. On i tým mariňáků střílejí, ale Wraitové likvidují jednoho po druhém. Zbyde už jenom Ford, ale za ním se postaví už jednou střelený Wraith. Popadne Forda, přitlačí ho na zábradlí, chvilku spolu zápasí, ale Wraith je silnější a začne se Fordem krmit. Najednou celý ochoz vybuchne díky granátu, který hodil jeden mariňák, a Ford a Wraith padají dolů do moře.

Mezitím se major Sheppard blíží v jumperu k mateřské lodi Wraithů s atomovou bombou Geniů, když se ozve povel, aby odmaskoval jumper. Je to plukovník Caldwell. Sheppard jumper odmaskuje a je přenesen na palubu Daidala.

Zatím v řídící věži Atlantis si všichni myslí, že je Sheppard mrtvý, když vtom se John ozve z Daidala. Všichni jsou překvapeni, ale když je ujistí i plukovník Caldwell, že je Sheppard naživu a že přivedl posily, jsou všichni nadšení a ještě lepší je, když se dolů transportují dva mariňáci se ZPM. Weirová rozkazuje nahodit štít.

Mezitím se plukovník Everett snaží zastřelit Wraitha, ale nakonec to udělá jeden z mariňáků, ale je stejně pozdě, protože Wraith se jím nakrmil.

Na Daildalovi je bitva v plném proudu a Hermiod připomíná, že jejich štíty jsou bez ZPM slabší. Caldwell se ptá Shepparda, kde udělá vypuštěná hlavice Mark 8 nejvíc škody a oba se shodnou na hangáru. Ale když vypálí, střely se nedostanou ani blízko a "sejmou" wraithské stíhačky.
Rodney zatím napsal podprogram na aktivaci štítů a vydává se, i když jenom nerad, se dvěma mariňáky na cestu zapojit ZPM. Když Rodney odejde, přichází technik a hlásí ztrátu kontaktu s Teylou a Fordem.
Zpátky na Daidalu. Pořád zkoušejí dostat hlavice na mateřskou loď. Shepparda napadne poslat tam ty bomby stejným způsobem, jako ho dostali z jumperu. Ale Asgardi na toto nezapomněli a vložili tam pojistku – tu musí, pokud chtějí uspět, obejít. Hermiod není nijak nadšen, ale udělá to.

Na Atlantis se Rodney a jeho ochranka snaží dostat k panelu zapojujícímu ZPM. Cestou narazí na pár Wraithů, kteří omráčí mariňáky. Rodney se je snaží zastřelit, ale když chce zmáčknout spoušť, vypadne zásobník. Objeví se ale Teyla, Wraithy zabije a pomůže Rodneymu zapojit ZPM.

Na Daidalovi dopadne transport hlavice dobře a poslední loď je zničena. Daidalus chce ještě odklidit stíhačky, ale ty se začaly seskupovat a jejich cílem je Atlantis. Tam ještě nemají zapojené ZPM. Na poslední chvíli Rodney zapne ZPM a stíhačky narazí do štítu.

Ve městě stále zůstávají Wraithové a tak je Sheppard transportován na Atlantis, aby pomohl při "odwraithování". Na Atlantis Weirová Shepparda obejme a posílá ho na ošetřovnu za plukovníkem Everettem. Ten mu říká, že chápe, jak se asi musel cítit u plukovníka Sumnera, kterého zastřelil. Pořád hledají Forda a tak rozšíří senzory i do oceánu. Vychází najevo, že Ford je opravdu ve vodě, a tak je transportován na Daidala a odtud na Atlantis. Ukáže se, že je k němu pořád "přisátý" Wraith. Beckett zjistil, že do Forda byl vstřikován nějaký enzym a že to ho udrželo celou hodinu ve studené vodě.

Mezitím dálkové senzory zachytily 12 wraitských mateřských lodí. Daidalus vyráží do útoku. Pár lodí zničí pomocí transportovaných bomb, ale poté Wraithové provedou opatření, která znemožňují přenos. Daidalus se vrací.

Na Atlantis přichází do kanceláře Weirové Ford a žádá nástup do aktivní služby. Za chvíli se tam objeví Beckett a vyhání Forda zpátky do postele. Ten ho ale chytne pod krkem, po pár vteřinách ho pustí a vrátí se na ošetřovnu. Tam ho proskenují, ale v momentě, kdy se Beckett nedívá, Ford zneškodní stráže a požaduje další enzym. Pak uteče. Wraithské lodě mezitím dorazily až k Atlantis a zahájily palbu. Štít útok zatím zadržuje, ale nevypadá to na déle než dny. V zasedací místnosti se řeší další postup. Dojdou k nápadu sehrát autodestrukci města tím, že Teyla dá Wraithům zprávu o tom, že by raději zničili město, než aby padlo do rukou Wraithům. Daidalus transportuje nad městský štít Genijskou zbraň, ta vybuchne a Rodney přesně v pravý okamžik změní štít na maskování, které ani wraithské senzory nezachytí. Plán se povede a lodě odlétají. John hledá Forda. Najde jej u jednoho "výtahu". Chvilku spolu hovoří, pak Ford skočí do "výtahu". Dostane se až k jumperům a odletá pryč bránou.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (TV ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Sheppard: "Atlantis, this is Sheppard."
Weir: "John?!"
Sheppard: "What other Sheppards do you know?"
Beckett: "Oh my God!"
McKay: "No, no, that can’t be. We saw the hive ship go up."
Voice: "I assure you, doctor McKay, that Major Sheppard is alive and well."
Weir: "Who is this?"
Voice: "Colonel Steven Caldwell, commander of the Daedalus. We are ready to assist you."

McKay: "Whoa, whoa, whoa, whoa,whoa! What is this? This is my security escort?!"
Weir: "Well, we are spread a little bit thin right now."
McKay: "OK." (to the marines) "You need to know that if we come under fire, you’re gonna have to put your lives on the line to protect me."
Weir: "Rodney!"
McKay: "OK, I mean the ZedPM. You need to protect the ZedPM at all costs... and me. Am I wrong?"

Sheppard: "Well, expand the sensors. Maybe he’s in the water."
Zelenka: "Even if that was the case, there’s no chance that..."
Sheppard: "I’m not asking you to swim out there, I’m asking you to press a few damned buttons."

Caldwell: "Can we submerge the city again?"
McKay: "It’s a city, not a yo-yo. Look, I don’t even know how they did it the first time."

Weir: "OK, what are our options?"
McKay: "Well, let me see. We’ve got slow death, quick death, painful death, cold, lonely death."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.