THE SIEGE II (V obležení 2. část)
EPIZODA č. 20
Scénář: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Režie: Martin Wood

Premiéra: 31. 1. 2005 (Kanada, The Movie Network), 25. 3. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 22. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), plukovník Dillon Everett (Clayton Landey), Prenon (Chris Britton), Radner (David Orth), Wraith (James Lafazanos), technik (Chuck Campbell)


Obsah epizody:
Mateřské lodě Wraithů zpomalily, ale přesto se neúprosně blíží k Atlantidě. Poslední skupina se připravuje k evakuaci a Zelenka je připraven spustit autodestrukci a aktivovat virus, který má zničit databázi Antiků. V tu chvíli se ale otevírá červí díra s identifikačním kódem SGC a z brány vycházejí pozemští vojáci. Jejich velitel plukovník Everett nařizuje vypnout autodestrukci a ruší příkaz k evakuaci. Chce uhájit Atlantidu za každou cenu a oznámí, že nyní mají ZPM, který objevila skupina archeologů v Egyptě, a na Atlantidu jej do čtyř dnů dopraví loď Daedalus. Everett nařizuje návrat ozbrojených sil ze stanoviště Alfa a vítá do boje i civilisty. Zve Shepparda k taktické poradě, ale odmítá přizvat i Weirovou. Everett opět nařizuje Sheppardovi, aby přivolal všechny ze stanoviště Alfa. Přichází ale Weirová a prosí Everetta, aby jí vysvětlil důvod svého rozhodnutí. Everett odmítá jakoukoli spolupráci s Weirovou, Sheppard ho ale upozorňuje, že bude potřebovat jeho vlastní. Everett nakonec Weirovou k poradě přizve.

Vojáci přivezli děla původně určená pro mezihvězdnou loď a jaderné hlavice obohacené naquadahem, které mají sloužit jako miny. Sheppard má vyškolit čtyři piloty, jimž byl naočkován gen Antiků, v zacházení s puddle jumperem; sám má ale obsluhovat z křesla zbraň obdobnou té, která byla v Antarktidě použita proti Anubisovi. Energii by měl poskytnout naquadahový generátor nového typu. Major souhlasí s kontaktováním stanoviště Alfa. Everett se sekává s Teylou, vyjádří své obavy z jejího případného ovládnutí Wraithy a žádá ji, aby do běhu věcí nezasahovala. Doktor Beckett neochotně zkouší křeslo se zbraní, než major Sheppard skončí s výcvikem. McKay však po zapnutí zjistí, že mají k dispozici jen několik desítek střel, zbytek byl zřejmě použit při obraně města před deseti tisíci lety. V tu chvíli zazní poplach – k městu se blíží víc než stovka objektů, které dálkové senzory nezachytily; jedná se totiž o asteroidy, které Wraithové vychýlili z dráhy a zaměřili na miny, aby je vyřadili. Everett si pozve Shepparda do místnosti s nahrávkou antické ženy a sleduje uspořádání galaxie Pegasus v době, než se Antikové střetli s Wraithy, i během bojů. Major se domnívá, že i kdyby byli Wraithové poraženi, vrátí se stejně jako předtím. Everett chce jako blízký přítel plukovníka Sumnera vědět, proč ho Sheppard místo záchrany ze zajetí Wraithů zastřelil, a major obhajuje své rozhodnutí. Blíží se stíhačky a plukovník posílá Shepparda ke křeslu.

Everett dává zatemnit město, boj začíná. Některé stíhačky nalétávají jako kamikaze a Atlantida přichází o primární systémy. McKayovi se podaří zprovoznit křeslo a Sheppard začne odpalovat střely. První útok se podaří odrazit. Město je zčásti poškozeno a bez energie. Sheppard navrhuje dálkově vyslat zamaskovaný puddle jumper s atomovou zbraní až k mateřským lodím Wraithů a doporučí požádat o atomovou zbraň Genie, i když jsou s nimi v nepřátelství. Objevuje se Teyla v držení dvou vojáků a oznamuje, že Wraithové jsou v Atlantidě.

Sheppard ukazuje plukovníkovi detektor naladěný na gen Antiků a ukáže se, že jej Everett může používat – gen byl naočkován i jemu. Teyla se svými lidmi nabízí pomoc při hledání vetřelců, plukovník nakonec souhlasí a nechá jim přinést vybavení. McKay posílá do křesla opět Becketta, aby dálkově ovládal puddle jumper. Forda při pátrání zasáhne jeden z Wraithů, působí však jako návnada a Sheppard Wraitha vyřadí střelbou. Pátrací skupina v čele s plukovníkem najde jeden generátor vyřazený z provozu. Teyla běží k dalšímu z generátorů a podaří se jí Wraithy zastavit.

Geniiové v odpovědi na výzvu žádají, aby k nim přišel jediný neozbrojený zástupce. Weirové po příchodu zaváží oči a spoutanou ji vyslýchají. Ta jim nabídne možnost otestovat bez rizika svou zbraň a udeřit na Wraithy. Vyslýchající Prenon jí sdělí, že Wraithové k nim přišli už před šesti dny; Geniové stačili vypnout reaktory, takže i když stovky lidí na povrchu zahynuly, další tisíce v podzemí přežily. Zdá se, že Geniové se už cítí v bezpečí a nemají o spolupráci zájem. Chtějí však výbušniny C-4 za život Weirové. Ta souhlasí s vydáním výbušnin, přesto opět nabízí otestovat zbraň přímo na wraithské mateřské lodi a nakonec Prenona přesvědčí.

Beckettovi se podaří na dálku aktivovat puddle jumper, Weirová se vrací s prototypem geniiské atomové bomby. Everett uznává, že Weirová na něho udělala dojem, a symbolicky jí uvolňuje křeslo. McKay upozorňuje, že zbraň Geniů je nekompletní a její dokončení potrvá asi den. Žádá po Beckettovi povzbuzující látky. Přichází hlášení, že se blíží mateřské lodě, Weirová všechny připraví na možnost evakuace. Vojáci nakládají atomovou zbraň do jumperu, major je připraven v křesle. Generátor však nedodává křeslu potřebné množství energie a Wraithové vysílají další vlnu stíhaček. Sheppard vybíhá z nefunkčního křesla a běží k naloženému puddle jumperu. Weirová ho zprvu chce zastavit, vidí však bezvýchodnost situace a nechá ho jít. Plukovníka přepadne jeden z dalších Wraithů, kteří infiltrovali Atlantidu. Weirová volá rádiem Teylu, ta však leží se svými druhy v bezvědomí na zemi. Major Sheppard letí v sebevražedné misi vstříc jedné z mateřských lodí a doufá, že po výbuchu se poslední z nich stáhne. Do města se paprskem transportují další Wraithové, proti nim stojí vojáci v čele s Fordem. Weirová se opět chystá aktivovat autodestrukci a Sheppard se v zamaskovaném jumperu s odjištěnou zbraní blíží k wraithské mateřské lodi…

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Sheppard: "What exactly is your job, sir?"
Everett: "I should think that would be obvious to you by now, major. We are going to defend Atlantis at all costs."

Weir: "Colonel, you've been here all of five minutes. Now, I have been responsible for the lives of the people on this base, both military and civilian, for the past several months. I'm not about to put those lives in jeopardy until I at least know how you intend to defend this city."
Everett: "I don't need to explain myself to you, doctor, and I don't need your cooperation."
Sheppard: "But you could probably use mine. Sir. So with all due respect, please answer doctor Weir's question."
Everett: "Is that a threat, major?"
Sheppard: "No, sir. I understand you need to establish a clear chain of command. But if you cut doctor Weir out of the loop, you'll only alienate the people whose trust and respect she's earned, which is everyone on the base. Including me."

McKay: "I should be in that meeting. I am the foremost expert on the defense capabilities of this city."
Zelenka: "You know how it is. When military steps in, scientists take a back seat."
McKay: "Till they need us."
Zelenka: "They don't think they need us."
McKay: "Yeah, they don't think they need us right up until the point that they need us, and then they need us."

McKay: "Concentrate on powering up the chair. Nothing else, nothing more, nothing but. Don't start thinking about-."
Beckett: "Don't tell me what not to start thinking about, or I'll start thinking about it!"

Everett: "I want to know the status of those hive ships ASAP."
McKay: "They're coming! That's their status! Tomorrow, the day after, the day after that, eventually they'll get here! Whether we're here to greet them or not is another matter."

McKay: "You let Sheppard fly that jumper?"
Weir: "Help me arm the self-destruct in case this fails."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.