THE SIEGE I (V obležení 1. část)
EPIZODA č. 19
Scénář: Martin Gero
Režie: Martin Wood

Premiéra: 24. 1. 2005 (Kanada, The Movie Network), 18. 3. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 19. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), Peter Grodin (Craig Veroni), seržant Bates (Dean Marshall), Miller (Rob Avery), Wraith (James Lafazanos), Halling (Christopher Heyerdahl)


Obsah epizody:
V průběhu posledního telepatického kontaktu s Wraithy Teyla zjistila, že jejich lodě poletí kolem posledního obranného satelitu Antiků v Lagrangeově bodě. McKay se domnívá, že mu jen chybí energie, a navrhuje jej pomocí naquadahového generátoru znovu aktivovat. K satelitu je vyslán puddle jumper s McKayem, Grodinem a pilotem Millerem, Sheppard má dále pátrat po novém stanovišti Alfa. Teyla už nechce zůstat na ošetřovně a na základě Beckettova dobrozdání jí major povolí návrat do služby. Bates Sheppardovi doporučuje, aby s sebou na průzkum nebrali Teylu a nesdělovali jí žádné informace, protože by je mohla prozradit Wraithům; major však o ničem podobném nechce slyšet.

Zelenka připravuje autodestrukci Atlantidy, plán se mu však nezdá dost efektivní – celá Atlantida může fungovat i jako obří kosmická loď a Wraithové by podle základů na dně moře dokázali přebudovat své motory na intergalaktické a dostat se k Zemi. Problém je i se zničením antické databáze, která je mimořádně dobře zálohovaná. Major s týmem se náhle vrací – na zdánlivě neobydlené planetě byli zřejmě napadeni. Bates otevřeně obviní Teylu z předávání informací Wraithům, Ford však vysvětlí, že je napadlo cosi jako tyranosaurus.

Teyla vyhledá Batese a chce vědět, proč jí nevěří. Seržant ji opět označí za hrozbu pro Atlantidu, což Teyla považuje za těžkou urážku a Batese udeří. Major zasáhne a pošle seržanta pryč, ten však slibuje, že věc neskončila. Halling požádá Weirovou o rozhovor a sděluje jí své obavy z připravovaného zničení města předků. Weirová však nevěří, že by v poslední chvíli zasáhli sami Antikové, a na svých plánech trvá. Zelenka připraví počítačový virus pro výmaz antické databáze, Weirová by z ní ale chtěla zachránit co nejvíc. Stackhouse objeví další místo pro možnou evakuaci.

Puddle jumper se blíží k satelitu. McKay přes značné nepohodlí a protesty vstoupí ve skafandru do satelitu, připojí naquadahový generátor a obnoví podporu života, Grodin zapne gravitaci. Zbraň je však ještě třeba opravit. Oba vědci zjistí, že energie se hromadí ve zvláštním kondenzátoru, ale nemůže se dostat do zbraně. Hlavní napájecí obvod byl poškozen a energii je třeba přesměrovat ručně. Někdo musí vyjít ve skafandru ven a McKay losem prohraje. Přes nevolnost v kosmickém prostoru vystoupí a s Grodinovou pomocí zevnitř vedení opraví.

V Atlantidě je u jednoho z generátorů nalezen omráčený seržant Bates. Je dopraven na ošetřovnu a zůstává v bezvědomí, takže nikdo neví, kdo ho napadl. Teyla jakoukoli možnost viny popírá. Beckett ohlásí, že našel na Batesově těle zbytky wraithské DNA. V Atlantidě se zřejmě nepozorovaně pohybuje wraithský špeh, který se dostal dovnitř před zničením průzkumné stíhačky. Právě od té doby začala mít Teyla noční můry. Sheppard uvažuje, že špeh chce možná odříznout město od energie. Zelenka za pomoci biometrického senzoru Wraitha odhalí na monitoru a major se s dvěma týmy přiblíží k místnosti s nepřítelem. Wraith Shepparda omráčí a chce ho vysát, Teyla s Fordem ho ale zasáhnou ze svých zbraní a útočník je uvězněn ve stejné kleci jako jeho předchůdce “Steve“.

McKay chce Grodina vyzvednout, při přesměrovávání energie však vyřadil z činnosti přistávací port a vzduchový uzávěr. Grodin žádá Rodneyho, aby ho nechal na satelitu a vrátil se pro něho později. McKay neochotně souhlasí, odletí a puddle jumper zamaskuje. K satelitu se blíží wraithské lodě a Grodin zapíná automatickou palbu. Zbraň vystřelí a jednu ze tří mateřských lodí zničí. Přesměrovaný okruh se však přetíží a zbraň už nemůže dál střílet. Wraithové útočí na satelit a zničí jej i s Grodinem.

Sheppard chce po novém zajatci (pro změnu mu dá jméno Bob) informace o jeho činnosti během uplynulých týdnů, ale ten neodpovídá. Teyla se s ním spojí telepaticky, avšak neúspěšně. Sheppard do Boba střílí a chce vědět, co provedl s městem. V tu chvíli McKay oznámí zničení satelitu i Grodinovu smrt. Statečný vědec lidem na Atlantidě alespoň získal čas – obě zbylé lodě se zastavily a zřejmě zvažují další postup. Weirová všem oznamuje, že plán se nezdařil a město bude nutno evakuovat, a vyzývá je, aby vytrvali. Zelenka uvádí virus na zničení antické databáze do pohotovostního režimu. Bob majorovi před smrtí vyhrožuje, že Wraithové lidi všude najdou, stejně jako planetu Zemi.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "Ok, I think I can handle this alone, Radek. Isn’t there something better you could be doing?"
Zelenka: "I think I should go."
McKay: "Yes, I agree. Go."
Zelenka: "I mean on the mission."
McKay: "Why?!"
Zelenka: "Sure, you probably know a little bit more about the satellite than I do..."
McKay: "Generous of you!"
Zelenka: "... but you know a lot more about the city than I do."
McKay: "Ok, I think I see where this is going now."
Zelenka: "If, for whatever reason, there is problem there, it should be me, not you."
McKay: "There’s not gonna be a problem."
Zelenka: "Rodney, you don’t know that."
McKay: "If it seems like we can’t fix it, we’ll just turn round and come back. Now I realise I am invaluable everywhere..."
Zelenka: "You know what? Forget about it. I take it back."
McKay: "Sorry..."
Zelenka: "No!"
McKay: "... you can’t take it back because you’ve just admitted that I am smarter than you are!"
Zelenka: "I admitted no such thing!"
McKay: "It was hard for you to say but the truth shone through and you were compelled to speak!"
Zelenka: "You are a miserable little man!"
McKay: "Hey, hey, hey, hey, hey, let’s not ruin the moment here, huh? Now..." (he shakes Zelenka’s hand) "...keep an eye on my city for me while I’m gone, huh?"
Zelenka: "Good luck."
McKay: "Right. Right."

McKay: "One small step, huh? One giant leap! Oh!"
Grodin: "Sorry?"
McKay: "I made it."

McKay: "This is bad! Very bad! I’m not sure I can fix this."
Grodin: "You can fix anything."
McKay: "Who told you that?"
Grodin: "You did, on several occasions."

McKay: "Atlantis, this is McKay. We have lost the satellite."
Weir: "Did you manage to take out any more ships?"
McKay: "Negative. Two of the hive ships are intact. Elizabeth... Peter Grodin was aboard the satellite..."

Weir: "May I have your attention, please? This is doctor Weir. Our plan to stop the Wraith armada has failed. They will make it to Atlantis. Therefore we must begin our evacuation plans. I wish I could tell you all that this is a fight that we will win, but I can’t do that. I wish I could tell you that we will find a safe harbour when we leave here. I can’t promise you that either. I can tell you this: up to now, you all have accomplished extraordinary things, and I believe that even in the face of an uncertain future, as long as we stay together we have a chance to continue to do so. Now, we all have our evacuation duties, so thank you. And I’ll see you on the other side." (she turns to Zelenka) "Doctor Zelenka, put the virus programme on standby."
Wraith: "I will tell you this: no matter where you flee, we will find you, just as surely as we will find Earth. And when we do, we will feast."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.