THE GIFT (Dar)
EPIZODA č. 18
Námět: Robert C. Cooper a Martin Gero
Scénář: Robert C. Cooper
Režie: Peter DeLuise

Premiéra: 17. 1. 2005 (Kanada, The Movie Network), 11. 3. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 17. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), seržant Bates (Dean Marshall), dr. Kate Heightmeyerová (Claire Rankin), Kavanagh (Ben Cotton), Charin (Brenda McDonald), Wraith (James Lafazanos), technik (Chuck Campbell), oběť v kokonu (Daniel Boileau)


Obsah epizody:
Teyla se probouzí z děsivého snu, ve kterém vnikl do jejího pokoje Wraith a chtěl se nakrmit. Druhý den cvičí s majorem jako obvykle boj zblízka, ale oproti ostatním případům je tentokrát poražena a řekne Sheppardovi o svých snech. Na přípravné poradě McKay a Zelenka hlásí výsledky průzkumu štítu, který by bylo nutno ovládat z křesla. Bates má na starosti záložní stanoviště Alfa. Athosiané by měli evakuovat, ale vědí, že jinde by se jim nevedlo lépe, i když by v případě zničení města byli od brány odříznuti. Kavanagh rozhodně nechce bojovat, ale major se nevzdává naděje. Teylu osloví u oběda psycholožka dr. Heightmeyerová, která si s ní chce promluvit o jejích nočních můrách; ta ale nechce o ničem mluvit a odejde. Vytýká Sheppardovi, že o ní s lékařkou mluvil, a ujišťuje ho, že je zcela v pořádku. Major pošle Teylu spát.

Později se Teyla sama objeví v kanceláři dr. Heightmeyerové a potká zde McKaye, který se zřejmě s psycholožkou schází. Vypráví psycholožce o nočních můrách a své zvýšené citlivosti na přítomnost Wraithů, kterou měli i někteří další Athosiané. V jednom ze snů viděla samu sebe stát nad sebou jako Wraitha. Teyla zajde i za Beckettem, ten však její schopnost vycítit Wraithy bez rodinných genetických vzorků nedokáže vysvětlit. Odletí s ní na pevninu, kde si Teyla promluví se starou Charin. Ta jí nakonec neochotně prozradí, že na jedné z planet obývaných Athosiany se někteří lidé ze zajetí na wraithské lodi vrátili. Později však slyšeli cizí hlasy nebo se dokonce chovali agresivně a ostatní se jich báli. Většina navrátilců byla nakonec pobita a zbylí byli vyhnáni. Údajný dar pak přecházel na jejich potomky, mezi které patří i Teyla.

Od Charin dostane Teyla i souřadnice planety, kde se kdysi vesnice s navrátilci nacházela. Věří, že by mohla objevit nový způsob boje s Wraithy, a chce se do ruin vydat. Weirová po jistém váhání akci schválí. V ruinách detekuje McKay slabý energetický signál a objeví zamaskovanou wraithskou loď s laboratoří. Po návratu na Atlantidu začne zkoumat nalezené záznamy – zdá se, že narazili na stopu zakázaných pokusů. Weirová zjistí, že Wraithové se objevili v galaxii až po příchodu Antiků a jejich jazyk je odvozen od antického. Antikové kdysi dovolili lidem kontakt s hmyzem vysávajícím život, který před nějakou dobou napadl i Shepparda, a z postižených se postupně vyvinuli Wraithové.

Weirová současně potvrdí, že jeden z Wraithů prováděl zakázané pokusy na Teyliných předcích a samotná Teyla má částečně wraithskou DNA. Wraith chtěl usnadnit proces konzumace životní energie, ale z jakéhosi důvodu pokusy ukončil. Weirová se dovtípí, že měl obavy, aby míšením DNA nezískali lidé wraithské schopnosti telepatie. Lidé, kteří přežili, dokázali vnímat komunikaci Wraithů, proto byli ostatními považování za šílence a nakonec i zabiti nebo vyhnáni. Ostatní Wraithové všechny obyvatele planety následně pobili, aby se nebezpečné schopnosti nerozšířily, a zachránilo se jen několik málo vyhnanců. Weirovou napadne, že Teyla by se mohla napojit na wraithskou psychickou síť a zjistit více o záměrech útočníků. Doktorka Heightmeyerová chce pomocí hypnózy obejít psychickou bariéru, kterou si postupem času potomci vyhnanců vytvořili, a Teyla nakonec souhlasí. Prostřednictvím vzpomínek na uneseného otce upadne do transu a na dálku sleduje dění na wraithské lodi. Sleduje, jak se její “hostitel“ krmí, a zděšeně se probere. Později však sama naléhá, aby se v pokusu pokračovalo. V těle Wraitha se dostává na můstek jedné z lodí letících k Atlantidě, v tu chvíli však Wraith, jehož tělo používá, naopak ovládne její vědomí a okolostojícím lidem vyhrožuje smrtí. Naštěstí se podaří Teylu elektrickým šokem včas probudit. Teyla odpočívá pod sedativy, Sheppard by však rád v pokusu pokračoval, aby zjistil více informací o wraithských mapách a případném plánu útoku. V tu chvíli se aktivuje brána a vrací se seržant Bates ze stanoviště Alfa pod těžkou palbou. Alfa je pro evakuaci už nepoužitelná, zdá se dokonce, že Wraithové Pozemšťany očekávali.

Teyla chce po probuzení pokračovat a prozkoumat mapu na můstku wraithské lodi. Tuší, že Wraithové chtějí něco víc než jen vyhlazení obyvatel Atlantidy. Bates nepokrytě naznačuje, že polohu jejich skupiny prozradila Wraithům Teyla. Ford ovšem sděluje Weirové, že Teyla chce pokus zopakovat, a major je ochotný počítat s rizikem. Teyla sleduje mapu na můstku, ale Wraith ji opět ovládne. V jejím těle udeří Becketta, rozbíjí okolní zařízení a když se chce vrhnout na Weirovou, je omráčen seržantem Batesem.

Později se Teyla probere. Omlouvá se za to, co se stalo, a ujistí Weirovou, že Wraithové se s ní bez její iniciativy sami spojit nemohou. Sděluje, že Wraithové jsou o lidech informováni od chvíle, kdy jejich královna vysávala plukovníka Sumnera a současně ho vyslýchala.Vědí, že přes Atlantidu vede jediná cesta na nové místo s množstvím potravy – na Zemi.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Zelenka: "We think our best option is the control chair."
McKay: "I was gonna say that."
Zelenka: "Yes, but you were taking too long as usual."
McKay: "Yes, but the point is, this may not be our best chance."
Zelenka: "Name a better one."
Weir: "Gentlemen!"
McKay: "Of course, like the shield, power will be our biggest problem."
Zelenka: "We haven’t even been able to initialise the chair yet, much less determine whether we can meet the power requirements to run it."
Weir: "OK, keep me posted."

McKay: "Now what was that we were supposed to all remember? It was something important... uh, oh yes, that’s right – the Alamo!"
Sheppard: "Granted you guys are scientists. No one’s considering putting you guys on the front line, but science can turn the tide of war. Look at the... A bomb."
Zelenka: "Not exactly our proudest moment."

Weir: "Also interesting is the fact that the Wraith language appears to be a derivative of Ancient, which seems to suggest that the Wraith evolved after the Ancients arrived in Pegasus."
Beckett: "My theory is that the Ancients unwittingly allowed humans to evolve on a planet with, uh, insect species on it. At some point the insects fed on humans and somehow incorporated our DNA into theirs. The Wraith are an evolution of that combination."
Ford: "So what you’re saying is the Ancients actually created the Wraith?"
Beckett: "By accident."
McKay: "Or negligence."

Teyla: "You are all so pathetic."
Sheppard: "Something tells me that’s not Teyla talkin’."
Teyla: "Nothing can stop us."
Weir (to Beckett): "Wake her up."
Teyla: "You are all going to die."
Weir: "Now!"

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.