LETTERS FROM PEGASUS (Dopisy z Pegasu)
EPIZODA č. 17
Scénář: Carl Binder
Režie: Mario Azzopardi

Premiéra: 10. 1. 2005 (Kanada, The Movie Network), 4. 3. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 15. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), plukovník Samantha Carterová (Amanda Tapping), seržant Bates (Dean Marshall), Orin (Terence Kelly), Miko (Manami Hara), Kavanagh (Ben Cotton), seržant Walter Harriman [Davis] (Gary Jones), Arja (Peter Graham-Gaudreau), chlapec u Orina (Kevin Minato)


Obsah epizody:
Atlantida se připravuje na útok, velení zvažuje možnosti. Ford dává v úvahu vzít ZPM z planety obývané dětmi, přestože jim poskytuje ochranu, ale Weirová to odmítá. McKay navrhuje poslat zprávu na Zemi komprimovaným paprskem po dobu 1,3 sekundy za pomocí energie ze všech naquadahových generátorů na Atlantidě. Plukovník Carterová v SGC by měla být schopna zprávu dešifrovat. Komprimovaným paprskem lze poslat veliké množství informací o celkové situaci i o galaxii Pegasus.

Zelenka sleduje na senzorech wraithské lodi, které periodicky vstupují do hyperprostoru a u konkrétních planet opět vystupují – pravděpodobně za účelem “krmení“. Sheppard navrhuje předběžný průzkum průletem puddle jumperu bránou na nejbližší planetu, kam by Wraithové měli dorazit. Teyla navrhne planetu, jejíž obyvatele dobře zná a jejíž brána je dobře dostupná. Díky maskování jumperu má průzkum naději na úspěch a Weirová akci schválí. Teyla s setkává s rodinou svého dřívějšího známého Orina a varuje ji před blížícím se útokem. V případě ohrožení se mají vydat k lesu, kde je zamaskovaný jumper.

Na Atlantidě jsou dokončovány materiály pro zprávu. Díky McKayovu algoritmu se vše podařilo stlačit do pouhých tří desetin sekundy, takže zbývá celá sekunda komprimovaného času, kterou lze využít i pro osobní vzkazy. Weirová pověří Forda, aby s každým natočil několikaminutový vzkaz na video.

Zamaskovaný puddle jumper se blíží k wraithské flotile. Sheppard nesouhlasí s Teyliným rozhodnutím provádět záchrannou misi, ta ho ale přesvědčuje, že blízkým přátelům v nebezpečí je nutno pomoci. Major se však obává o úspěch celé mise a je ochoten zastavit se pro uprchlíky pouze v případě, že bude dostatek času.

Ford začíná nahrávání vlastní zprávou prarodičům, i když ví, že ani on ani jeho druhové nesmějí rodinám prozradit bez bezpečnostního oprávnění nic konkrétního.

Major se chce z bezpečnostních důvodů okamžitě vrátit, ale mezitím se brána sama aktivuje. Wraithové při útocích sami zadávají adresy a nechávají červí díru otevřenou, aby tak zabránili místním uprchnout. Nezbývá, než se znovu zamaskovat a čekat. Teyla navrhuje zamířit na místo, které předtím Orinovi označila.

Nahrávání vzkazů pokračuje. Doktor Beckett posílá vzkaz matce a neví, co říci, bojí se mluvit od srdce. Zelenka nahrává přes minutu dlouhý vzkaz v češtině, v němž podrobně popisuje vyzdvižení Atlantidy na hladinu v okamžiku, kdy jí hrozilo zatopení; na Fordův dotaz, zda neprozrazuje nic, co by vyžadovalo bezpečnostní oprávnění, reaguje nevinným údivem. Seržant Bates posílá vzkaz malému bratříčkovi, ale váhá se rozloučit. McKay nahrál hodinovou zprávu sám sobě, v níž vysvětluje své názory na svou činnost a úspěchy a opakovaně se vrací k otázce velení. Přizná se i ke svému obdivu k Samantě Carterové. Doktorka Weirová nahrává vzkaz rodinám Markhama, Dumaisové i všech dalších spolupracovníků, kteří na Atlantidě nebo na jiných planetách zahynuli, a nakonec namluví vzkaz svému příteli Simonovi. Mladá vědkyně Miko vypráví o své nadšení pro výzkum a touze potěšit velitele vědeckého týmu – McKaye, jehož tajně obdivuje. Kavanagh, kterého kdysi Weirová právem “setřela“, posílá generálovi O’Neillovi zprávu plnou stížností, v něm kritizuje metody doktorky Weirové, včetně použití wraithského vězně k lékařskému pokusu a riskantního vypnutí štítu brány.

Teyla se Sheppardem čekají na Orina a jeho rodinu. Teyla majorovi vyčítá přístup, jaký mají vojáci k lidským životům, a předhazuje mu Fordův návrh na ukradení ZPM z planety s dětmi. Major se brání, že vždy je nutno volit, koho lze zachránit. Samotného ho ovšem deprimuje vlastní bezmocnost při řádění Wraithů, ví však, že nanejvýš zachrání jednu rodinu. Když zahlédne mohutný světelný paprsek, vydá se jej prozkoumat a Teylu nechává v jumperu čekat na Orina. Kolem jumperu procházejí Wraithové, ale neodhalí jej. K jumperu přicházejí uprchlicí, Teyla se odmaskuje a zve je dovnitř, ale není to Orinova rodina. Major se vrací a sleduje, jak se brána zavřela – cesta domů je volná. Sheppard chce odletět, ale Teyla není ochotná Orina jeho rodinu opustit a raději by zůstala na planetě. Sheppard ustoupí a čeká dál. Konečně se dočkají a přichází Orin s rodinou i s dalšími, které potkal. Všichni se musí rychle skrýt – přilétají Wraithové a některé uprchlíky zachytí jejich paprsek. Jumper se zachráněnými odlétá bránou na Atlantidu.

Nahrávání vzkazů končí. Všichni najdou sílu rozloučit se se svými blízkými pro případ, že by útok Wraithů nepřežili. Major Sheppard podává Weirové hlášení o situaci a nahrává vzkaz jako poslední – pro rodinu padlého plukovníka Sumnera, kterého si přese všechny rozpory doopravdy vážil. A vzkaz je odeslán bránou.

Stargate Command. Seržant [Harriman] Davis zaznamenává neplánovanou aktivaci brány. Plukovník Carterová s úžasem přijímá zprávu z Atlantidy…

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Teyla: "Where there is time, there is hope."
Weir: "Agreed. So, recommendations?"
Beckett: "Other than panic?!"

Teyla: "I agree, doctor Weir. If this is to be our end, it is best we face it with both dignity and honour."
McKay: "To that end, I actually have an idea... in addition to panic."
Sheppard: "Let’s hear it."
McKay: "It’s really a long shot, but I think it’s, uh, most likely worth the effort. Of course, it will mostly be my effort, so..."
Sheppard: "What is it?"
McKay: "I think we can send a message back to Earth through the stargate."

Sheppard: "How much time are we talking about?"
McKay: "Well, approximately, uh, one point three seconds, give or take."
Beckett: "That’s not much time."
Ford: "Time enough to say SOS!"

Beckett: "What shall I say?"
Ford: "Uh, uh, 'I miss you?' 'I wish you were here?'"
Beckett: "I wish who was here?"
Ford: "I don’t know. Who do you wish was here?"
Beckett: "Nobody! I wish I wasn’t bloody here!"

Zelenka (into the video camera): "Na dně moře máme 'failsafe' mechanismus. Obrovskou silou vytrhl kotvu města ze dna oceánu. My jsme... zhrozili jsme se...! Zhrozili jsme se. Neuvěřitelný! Co se to děje? A ten hluk! Celé město se třáslo jako při zemětřesení. To bylo něco neuvěřitelnýho. A najednou... se hneme. Celé město stoupalo... stoupalo nahoru. Nahoru k hladině. To... to bylo něco neuvěřitelnýho. A... a... a věže prorazily hladinu a vyjeli jsme nahoru. Nahoru! Vody, vlny, vodopády! Všechno teče z těch vejšek. A vystřelili jsme nahoru, úplně, úplně na vršek... a najednou... slunce. Sluníčko... prostě proudilo do všech oken. Do smrti... do smrti na to nezapomenu."
Ford: "You didn't say anything that would require security clearance, did you?"
Zelenka: "Security clearance?"

Ford: "Who’s it for?"
McKay: "Humanity in general; my sister... Look, I don’t expect you to cut it down to just a few minutes. I mean, there is gold in here. So, just make sure mine’s last and that way, if it gets cut off, fine, but if the gate holds the connection a few extra milliseconds, then we won’t have wasted the time."
Ford: "Well, I’ll look forward to it."
McKay: "Well, enjoy."
Ford (whispering to himself sarcastically): "Gold!"

Ford: "Doc, you can’t say 'Earthlings'! Your mother doesn’t have security clearance."
Beckett: "She knows I’m from Earth, son. It’s not a bloody secret!"

Zelenka (into the video camera): "Drž se, miláčku."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.