THE INTRUDER (Vetřelec)
EPIZODA č. 2 (22)
Scénář: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Režie: Peter DeLuise

Premiéra: 22. 7. 2005
Česká premiéra: 04. 03. 2009

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), podplukovník John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), plukovník Steven Caldwell (Mitch Pileggi), generál Hank Landry (Beau Bridges), Simon Wallis (Garwin Sanford), Fordova sestřenice (Lucia Walters), hlas Hermioda (Trevor Devall)


Obsah epizody:
Daidalos se vrací po měsíci zpátky na Atlantis. Na palubě převáží mimo jiné i úzký kádr vedení Atlantis, tedy Weirovou, Shepparda, McKaye a Becketta. Už jsou na okraji galaxie Pegasus, když dojde k podivné nehodě. D., Monroe je nalezen mrtev. Pozdější analýza dělá celou situaci ještě více záhadnější, neboť záznam z kamery vypadne pár vteřin před Monroeho smrtí. McKay spekuluje o přepětí v obvodech a navrhuje vystoupit z hyperprostoru a provést diagnostiku. Plukovník Caldwell však tuto variantu odmítá s tím, že diagnostiku mohou provést, až dorazí na Atlantis. Dostane se do rozporu s Weirovou, ale zůstane neoblomný. V hlavě mu totiž stále visí vzpomínka na to, jak přes veškerou snahu jeho a generála Landryho, prosadila Sheppardovo povýšení a tím ho dosadila do pozice velitele vojenských složek na Atlantis.

Až o něco později přesvědčí Rodney Caldwela o tom, aby zastavili a provedli zmiňovanou diagnostiku. Během kontroly energetických systémů však dojde k úniku chladící kapaliny. Dr. Lindstrom se sice stihne schovat, ale než ho McKay dostane ven, otevře se přechodová komora a vytáhne ho ven. Rodney je v pořádku, ale vše jasně ukazuje, že na lodi je sabotér. Možnost, že by měli na palubě nějakého Wraitha se ukazuje nereálná. Caldwell proto nechá všechny civilisty uzamknout v jejich kajutách a zahajuje vyšetřování. O něco později odhalí Asgard Hermiod v lodním počítači virus. Je příliš složitý, než aby byl dílem lidí. Rodney spustí překladač kódu a ukáže se, že virus je wraithský. Postupně přebírá kontrolu nad jejich systémy a podle všeho má na svědomí i životy obou doktorů.

McKay spekuluje nad tím, že tam zůstal po posledním střetnutí u Atlantis a při návratu se prostě aktivoval. Pokud se ho nezbaví, potom se nehnou z místa a Wraithové si je prostě dříve či později najdou. Spíše dříve, protože virus začíná vysílat nouzový signál. Signál, který nejde přerušit. Rodney zkouší přerušit přívod energie, ale bez výsledku. Navrhne všechno vypnout smazat a znovu nahrát. Jenomže příprava zabere dvě hodiny. Sheppard dostane nápad. Vezme si jednu ze stíhaček a zničí vysílací anténu. Problém je ovšem v tom, že těsně poté ztratí kontrolu nad řízením, protože se virus stihnul nahrát i do stíhačky. Jediný způsob jak ho dostat ven je transportovat. Což díky zničené anténní soustavě není úplně lehké. Stíhačka se řítí pryč a John má akorát tak čas vzpomenout na návštěvu Fordovy sestřenice na Zemi. Slíbil, že jejího bratrance najde, pokud bude ještě naživu.

McKay nakonec dostane Shepparda zpátky na loď. O něco později může konečně začít plánované vypnutí systémů. Na celé lodi zavládne tma a Elizabeth se vybaví jedna ze vzpomínek na Zemi. Předvečer odletu, kdy dostala od svého snoubence jednoduše košem. Světla se rozsvítí, systémy naběhnou a po viru není ani stopa. Alespoň do okamžiku, kdy spustí motory. Virus je zpátky a Daidalos nabere kurz přímo do korony blízké hvězdy. Na základě slov Asgarda Hermioda si Rodney vzpomene na podobnou situaci z SGC. Podle něj virus zůstal v jedné stíhačce a odsud se znovu nahrál do hlavního počítače. Okamžitě vyrazí s Johnem do hangáru, ale celá sekce se uzavře a nedostanou se tam. Jedinou možností je transport. Sotva je přenesou dovnitř, dveře hangáru se otevřou. Naštěstí stačí Hermiod vztyčit ochranný štít. Upozorňuje, že nevydrží věčně.

McKay s Sheppardem taky na nic nečekají a rychle vyndávají paměťové moduly z jedné stíhačky za druhou. Podaří se jim v jedné ze stíhaček schovat, když virus zruší silové pole a dojde k dekompresi celého hangáru. Rodney ze stíhačky vybízí k dalšímu restartu, ale ani ten nepřinese požadovaný výsledek a stále směřují do korony hvězdy. Shepparda napadne poslední místo, kam se virus mohl schovat. Ve ztracené stíhačce. Ihned se přes McKayovy protesty vydá F-302 zničit. Sotva však vyletí, stíhačka se jim nalepí na paty a začne je zaměřovat. Až prudký brzdný manévr je dostane za ní a skoro v koronosféře ji John konečně zaměří a zničí. Dále již nic nebrání konečně smazat virus a doletět na Atlantis, kde doplní zdejší personál o nové lidi a spoustu vybavení ze Země. Na Atlantis už je očekává Teyla s novinkami, kterých ale není příliš mnoho. Žádné zprávy o poručíku Fordovi. Přes skvělý návrat je Elizabeth trochu posmutnělá, doufala, že nepřiletí sama….

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (TV ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Landry: "You see, doctor, from our point of view, Major Sheppard’s independent nature poses a bit of a problem. If he could disobey you, he may see fit to do the same to the new commander of the military contingent on Atlantis."
Weir: "Excuse me? When did this happen?"
Landry: "Of course, the decision hasn’t been made yet, but we do have a candidate in mind." (he looks at Caldwell)
Weir: "Atlantis has a military commander."
Landry: "You had a military commander – Colonel Sumner. When he was killed, Major Sheppard correctly assumed the position until a proper replacement could be brought in."
Caldwell: "Doctor, you can’t be suggesting that a mission of this importance be trusted to a Major, and one with a questionable record at that."
Weir: "Major Sheppard’s record before he joined my team doesn’t concern me. All I can tell you is that if it wasn’t for him, I wouldn’t be sitting here right now. And as for his rank, if that’s not good enough for you, you’re just gonna have to promote him."
Landry: "Doctor..."
Weir: "I shouldn’t have to remind you, gentlemen, that I continue to have the support of the President and our foreign allies. You don’t wanna fight me on this one."

McKay: "Don’t stare. He hates it when people stare."
Sheppard: "Am I the only one who thinks it’s strange we’re working with an alien?"
McKay: "Intergalactic hyperdrive technology’s kind of new to us, so we need his help."
Sheppard: (glancing at Hermiod again and whispering to Rodney) "Is he supposed to be naked like that?"

Hermiod (mutters angrily to himself in Asgard; Asgard translation): "These humans are infants."

Hermiod: "What are you doing?"
McKay: "I’m just checking something. I’m sure it is impossible. Crap!"
Hermiod: "What did you do?"
McKay: "I just ran it through a translation programme. It’s Wraith."
Hermiod: "'Crap' indeed."

Sheppard: "This is what I do when I have problems with my laptop. I turn it off, and then I turn it on again."
Weir: "I think this is a little bit more complicated than that."
Sheppard: "I’m just saying that if we’re taking a page from the John Sheppard Book of Computer Repair, we’re really desperate."

McKay: "The thing is, I have very fair skin. I tend to burn easily."

Sheppard: "Daedalus, this is Sheppard. Target is destroyed. I repeat, target is destroyed. If you try one more shutdown, I think it might just work."
Weir: "Well done, both of you. You had us a little worried there for a minute."
Sheppard: "Sorry about that."
Caldwell: "This is Caldwell. We’ll rendezvous as soon as we’ve eradicated the virus once and for all."
Sheppard: "Roger that. Sheppard out." (to McKay) "You did great back there, Rodney. Wanna take the stick?"
McKay: "Really?!"
Sheppard: "No."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.