THE STORM (Bouře)
EPIZODA č. 10
Námět: Jill Blotevogel
Scénář: Martin Gero
Režie: Martin Wood

Premiéra: 17. 9. 2004 (USA)
Česká premiéra: 28. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), velitel Acastus Kolya (Robert Davi), dr. Radek Zelenka (David Nykl), Smeadon (Michael Puttonen), Doran (Don Ackerman), Cowen (Colm Meaney), Sora (Erin Chambers), Ladon (Ryan Robbins), genijský vojín? [private] (Cory Monteith), stráž (Jason Diablo), stráž (Colin Corrigan), genijský voják (Jodie Graham), genijský voják (Conan Graham), stráž v místnosti generátoru (Steve Archer)


Obsah epizody:
Major Sheppard s Teylou letí navštívit Athosiany na kontinentě a spatří obrovskou bouři, pokrývající 20% celé planety a blížící se k Atlantidě. Doktor McKay varuje, že došlo ke spojení několika hurikánů, které se nezadržitelně blíží. Protože se podle Antiků objevují hurikány každých 20-30 let, lze předpokládat, že město má nějaké ochranné systémy. Atlantida má skutečně pro takové případy ochranný štít, ale k jeho aktivaci naquadahový reaktor nemůže poskytnout dostatek energie. Začíná příprava evakuačního plánu na kontinent nebo i mimo planetu a Sheppard s Fordem jsou pověřeni nalezením vhodné planety. Doktor Beckett s Teylou zatím pomáhají Athosianům připravit se na hurikán.

Sheppard s Fordem navštíví vůdce Manarianů Smeadona a žádá ho o možnost přesídlení obyvatel Atlantidy po dobu bouře. Ten však žádá za službu odměnu, ale po jistém nátlaku se nechá přesvědčit. Ve skutečnosti však vysílačkou vše prozradí svému kolegovi Cowenovi, vůdci Genii, který má s týmem z Atlantidy nevyřízené účty.

Doktor McKay probírá se Zelenkou situaci a na základě dávného zážitku ho napadne využít energii blesku pomocí odpojení uzemňovacích stanic při bouři k nabití celého města elektřinou a k zapojení ochranného štítu Antiků. Přesto bude nutno Atlantidu evakuovat, protože jediným bezpečným místem bude řídící místnost.

Geniiský velitel Kolya trénuje boj se Sorou, členkou speciálního komanda, je ale zavolán ke Cowenovi v naléhavé věci. Cowen ho pověřuje bleskovým útokem na Atlantidu, kde v době bouře má být maximálně 10 lidí, převážně vědců. Teyla čeká na kontinentě před bouří s Fordem a Beckettem na zbytek svých lidí, obyvatelé Atlantidy a Athosiané odcházejí bránou k Manarianům. Do bouře zbývá 4,5 hodiny.

Smeadon opije Athosiana Dorana, Kolya se Sorou mu seberou komunikační zařízení a přinutí jej zadat volací kód u brány.

McKay připravuje zapojení štítů a posílá Weirovou a Shepparda do uzemňovacích stanic. Poslední Athosiané doběhli k puddle jumperu, Beckett jako pilot však s ním už nemůže odletět, neboť bouře už příliš zesílila. Sheppard deaktivuje stanici a běží k další. Mezitím se v řídícím středisku aktivuje brána a služba přijímá žádost o pomoc s kódem Athosianů. Objeví se Smeadon a jeho pomocníci nesou nosítka s raněnými, ti však bleskově převezmou iniciativu a geniiské komando v čele s Kolyou vezme Weirovou a McKaye jako rukojmí. Kolya službukonající vojáky zabije, Sora se však obává následného odporu obyvatel Atlantidy. Major Sheppard včas zaslechne, že po něm Kolya pátrá, a dává se na útěk. Spojí se s jumperem na pevnině, Beckett a Teyla však odmítají letět do bouře.

Kolya požaduje po Weirové zásoby výbušnin C-4, léky a zařízení Wraithů, které si výsadkový tým ponechal, puddle jumper a vydání Shepparda. Weirová se pokouší neúspěšně majora krýt. Kolya chce vědět, proč právě McKay na Atlantidě zůstal, a podezírá ho, že má plán na záchranu města.

Weirová předává Soře informace o Wraithech; ta se chce pomstít Teyle, že nechala jejího otce zemřít. Genii si berou léky, ale nemohou najít žádné C-4, které Sheppard stačil schovat. Kolya ho volá rádiem a sděluje mu, že McKay prozradil plán na záchranu města. Chce na majorovi, aby dokončil přípravy zapojení štítu, a má v úmyslu Atlantidu obsadit. Weirová ho upozorňuje, že plný potenciál města mohou využít pouze lidé s geny Antiků, a vyzývá ho, aby Atlantidu neobsazoval a umožnil pokračování výzkumu pro nadcházející válku s Wraithy. Kolya je ale přesvědčen, že Genii dokáží město ovládnout a řídit vlastními silami. Sheppard dorazí do uzemňovací stanice, vojáci Genii už na něho čekají. Sheppard je však překvapí a zastřelí. Varuje Kolyu, že jeho vojáci zařízení poškodili a ochranné pole teď nepůjde zapnout. Kolya vyhrožuje, že zabije Weirovou; Sheppard na oplátku pohrozí aktivací autodestrukčního systému. Kolya ale ví, že k tomu je zapotřebí dvou osob s nejvyšší hodností. Sheppard slibuje Kolyovi loď, ten ale neodpovídá.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Smeadon: "What do you offer in return?"
Sheppard: "I guess we’d owe you one."
Smeadon: "One what?"

McKay: "No, no, no, no, no, I’ve already thought of that."
Zelenka: "He may be onto something."
McKay: "I’ve already thought of it. It doesn’t... Yes, the naqahdah generators could be used to power select sections of the city but when you subtract the areas that need to be secured just to protect themselves, it doesn’t leave much power to shield anything else and the city breaks apart because of a tidal swell."
Zelenka: "We could relocate some of them – put them closer together."
McKay: (sarcastically) "You’re right. If only we had a magical tool that could slow down time. I foolishly left mine on Earth. Did you bring yours?!"
Zelenka: "You know, you’re not pleasant when you’re like this, McKay."
McKay: "I’m always like this."
Zelenka: "My point exactly."

Zelenka: "In the Czech Republic we don’t have to deal with hurricanes."
McKay: "We don’t get that many in Canada either, except one called 'Hazel'."
Zelenka: "'Hazel'?"
McKay: "Mmm. Forty years ago."
Zelenka: "That’s interesting."
McKay: "Not really."
Zelenka: "No, not really."

McKay: "Mmm, it might give us a better than ninety percent..."
Zelenka: "... seventy..."
McKay: "... eighty percent chance."
Weir: "OK, so we should still evacuate."
McKay: "Yes, but not just because of Zelemka’s pessimism."
Zelenka: "Zelenka. If the plan works, the city will become highly charged with electricity. Really, the only safe place to be once the lightning begins to strike is... in the Control Room."
McKay: "Mmm. We need to evacuate everyone offworld until the storm passes and execute the plan with the smallest team possible."

Sheppard: "Wait, wait, wait a second! Are these things even close to a transporter?"
McKay: "Uh, yes, Elizabeth’s is."
Sheppard: "And mine?"
McKay: "Uh, it’s a brisk walk away."
Sheppard: "And by 'brisk', you mean... 'far'."
McKay: "By 'walk', I mean 'run'."

Weir: "You seem to know a lot about us. Who are you?"
McKay: "They’re Genii."
Kolya: "There’s only one thing you need to know, doctor Weir. As of right now, we are in control of Atlantis."

Hodnocení:
Vera: 5/5
První díl dvoudílné epizody, na kterou navazuje díl The Eye. Mnoho akce, výborný díl. Oblíbený dr. Zelenka opět na scéně. Poznáváme skvělého záporáka Kolyu, se kterým bude ještě hodně problémů.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.