HOME (Domov)
EPIZODA č. 9
Scénář: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Režie: Holly Dale

Premiéra: 10. 9. 2004 (USA)
Česká premiéra: 26. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), generálmajor George Hammond (Don S. Davis), Simon (Garwin Sanford), seržant Walter Harriman [Davis] (Gary Jones), Dex (Noah Beggs), Mitch (Stephen Spender), lékařka (Nicole Rudell), vědec (Robert Weiss), technik (Edmond Wong), bruneta (Lynda Riley)


Obsah epizody:
Průzkumný tým objeví planetu, na které není nic než mlha, ale přesto s překvapivým množstvím energie bez zjevného zdroje. Zdá se, že místní brána dovede čerpat energii přímo z mlhy v atmosféře, a McKay naznačuje, že díky neomezenému zdroji energie by bylo možno otevřít červí díru až na Zemi. Navrhuje přemístit z DHD v Atlantidě na planetu krystal pro zadání osmého symbolu, který umožní spojení mezi galaxiemi. Doktorka Weirová upozorňuje, že nemusí existovat možnost návratu zpět, McKay se přesto nabízí jako dobrovolník. Sheppard ho podpoří a Weirová dá k akci souhlas. McKay se chystá DHD na planetě mlhy rozebrat, aby do něj mohl umístit kontrolní krystal, a zase je složit – a to i přes riziko, že by se montáž nepodařila a McKay by zůstal na planetě odříznut. Skutečně se na planetu znovu vydá i s poručíkem Fordem, dá se do montáže a po nějaké době ohlásí rádiem úspěch. Celý tým i s Weirovou je připraven navázat spojení se zemí. Červí díra je otevřena, a na volání odpoví seržant Harriman z SGC. Tvrdí, že díky technologii Asgardů byly upraveny motory kosmické lodi Prométheus tak, aby doletěla až na Atlantidu, takže tým může klidně projít bránou a do měsíce bude s lodí zpátky. Všichni projdou bránou a ve velitelství SGC je uvítá generál Hammond.

Hlášení doktory Weirové o Wraithech znepokojí Pentagon, takže hrozí ukončení celého projektu a opuštění Atlantidy. Weirová chce nadále pokračovat v průzkumu a pomáhat místním obyvatelům a prosí Hammonda, aby přiměl velení k přehodnocení těchto záměrů. Sheppard žádá Hammonda o vycházku a ten mu vyhoví. Teyla je po vyšetření propuštěna a major se jí chystá ukázat život na Zemi. Weirová jede navštívit svého přítele Simona. Je šťastná, že ho opět vidí, ale přesto má pocit jakési nepatřičnosti. McKay se vrací do svého domu a i když jako slavný vědec, za něhož se považuje, očekával za dobu své nepřítomnosti řadu zpráv, nemá na záznamníku ani jedinou. Teyla si koupí pozemské šaty a nechá se s majorem odvézt do jeho domu. Ani tomu se však nezdá vše v pořádku. Weirová navštěvuje McKaye doma a informuje ho, že podle Hammondova sdělení měl Prométheus nehodu a tým se nemůže na Atlantidu vrátit. McKay Hammondovi tvrdí, že objevil způsob, jak otevřít červí díru do galaxie Pegasus. Chce k tomu jen na kratičký okamžik - 3,5 mikrosekundy - použít téměř vyčerpané ZPM a navázat spojení s planetou mlhy, odkud by pak čerpal energii pro udržení průchodu přímo z atmosféry. Hammond mu nechá dopravit ZPM do laboratoře.

Weirová žádá Hammonda o provedení oprav Prométhea, ten však byl i s posádkou zcela zničen. Ford se setkává s odměřeným Rodneym McKayem, znovu zařazeným do pozemského týmu, a informuje ho o svém přeložení. Rodney ho vyzývá, aby se smířil se skutečností, protože ZPM je úplně rozebrané a žádný způsob návratu na Atlantidu neexistuje.

Sheppard ukazuje Teyle svůj dům, McKay provádí pokusy se ZPM v laboratoři, ty však nedávají žádný smysl.

Hammond Weirovou informuje, že McKay dokázal spojení na Atlantidu obnovit. Velení na Atlantidě však má převzít armáda a Weirová je odvolána. Se změnou charakteru mise údajně souhlasí i major Sheppard.

Majora s Teylou navštíví jeho přátelé a bývalí spolubojovníci Mitch a Dex. Začíná mohutná párty.

Weirová varuje Rodneyho – nového člena pozemského vědeckého týmu, že cosi není v pořádku, ten ji ani nechce poslouchat a posílá ji domů k Simonovi Weirovou překvapí, že o něm Rodney ví, když se o něm nikdy předtím nezmínila.

McKay se stále snaží obnovit spojení a Atlantidou a stěžuje si Elizabeth Weirové, že údaje ze ZPM nedávají smysl. Jako by zákony fyziky náhle přestaly platit. Elizabeth se domnívá, že chyba ke ve vybavení, a upozorňuje, že se možná nebudou moci vrátit.

K Sheppardovi přichází na párty Ford s krabicemi pizzy. Sheppard svým přátelům s klidem oznámí, že byli už před lety zabiti v Afghánistánu, a začne do nich střílet. Pochopí totiž, že tento svět není reálný; totéž si na základě nesmyslných výsledků z laboratoře uvědomí i McKay a vehementně se dožaduje vysvětlení. Stejně tak Weirová odmítá přijmout existenci Rodneyho smířeného s fakty, který se rozhodně nechová jako skutečný McKay.

Objevuje se Hammond a přiznává, že není tím, kým se zdá. Prozradí Weirové, že každý člen týmu se nachází ve vlastním světě iluzí a vzpomínek. Všichni jsou stále v SGC před vypnutou bránou, což je ovšem rovněž další iluzorní realita sdílená všemi. Jako první odhalil pravdu Sheppard – v posledních 11 měsících přebýval v Antarktidě a onen dům si jen vysnil. I ostatní měli svou vysněnou realitou – kromě Teyly, která Zemi vůbec neznala a sílela realitu se Sheppardem. Ukáže se, že “Hammond“ je ve skutečnosti součástí druhu, který tvoří onu mlhu nabitou energií. Při každém použití brány mnoho obyvatel mlhy zemřelo, proto se rozhodli tým uvěznit v iluzorní realitě a nechtějí je pustit zpět. Celý pobyt na Zemi byl pouhou fikcí, v reálném světě jsou všichni v bezvědomí na povrchu planety. Weirová “Hammonda“ ujišťuje, že kvůli touze po návratu by nikdy nepřipustili smrt milionů rozumných bytostí, a slibuje, že planetu opustí a už nikdy se nevrátí; pokud by ovšem museli na planetě zůstat, přicházelo by stále více Pozemšťanů a obyvatelé mlhy by dále umírali. “Hammond“ se nechá přesvědčit a tým s Weirovou procitá. Obyvatelé mlhy je ujišťují, že toto je již skutečnost, a McKay upravuje DHD pro cestu domů – do Atlantidy.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "When the wormhole connected there was a wild fluctuation in the energy field. If I read these numbers right, it looks like the gate is actually drawing power from the atmosphere."
Sheppard: "So?"
McKay: "So? I mean, the best I know, this field goes on for miles. I mean, for all we know it envelops the entire planet. We’re talking about a lot of energy here."
Sheppard: "How much is a lot?"
McKay: "What, in terms of joules or ergs?"
Sheppard: "In terms of... lots."
McKay: "Well, lots and lots. Enough to open a wormhole back to Earth."

Sheppard: "Eight hundred and four years."
McKay: "What?"
Sheppard: "That’s how long it will take us to come get you by puddlejumper."
McKay: (sarcastically) "But you would do that, right?"

Weir: "But if you allow us to leave here, we promise we will never return, ever. You will not have to fear us ever again. I give you my word."
'Hammond': "How can you make such a promise when you so desire to return home?"
Sheppard: "Sure, we’d like to go home. We’re not willing to kill millions of your kind to do it. Now, you’ve been in our heads – you’re... you’re in our heads right now. You should know we mean that."
'Hammond': "I understand."

Hodnocení:
Vera: 2,5
Průměr, moc mě nebavilo.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.