UNDERGROUND (V podzemí)
EPIZODA č. 8
Scénář: Peter DeLuise
Režie: Brad Turner

Premiéra: 27. 8. 2004 (USA)
Česká premiéra: 24. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), Peter Grodin (Craig Veroni), Cowen (Colm Meaney), Tyrus (Ari Cohen), Sora (Erin Chambers), zajatec v zámotku na wraithské lodi (Darren Hird)


Obsah epizody:
Teyla zavede tým na zemědělskou planetu Genii, jejíž obyvatelé již dříve s Athosiany obchodovali. Atlantidě hrozí nedostatek potravin a chce nakoupit zemědělské plodiny (především fazole) za moderní výrobky a léky. Uvítají je Tyrus a jeho dcera Sora a odvedou je do vesnice za náčelníkem Cowenem. Ten však žádá za plodiny ještě víc. Sheppard nabízí pomoc při kácení stromů a Ford předvede odpálení kořenu. Výbušnina typu C-4 udělá na Genii veliký dojem a Cowen nabízí potraviny za větší množství výbušnin. Zve návštěvníky, aby zůstali na oslavu sklizně. Weirové se zprvu výměna nelíbí, ale nakonec souhlasí.

Teyla s Fordem se účastní oslavy, Sheppard s McKayem zkoumají okolí; McKay totiž na přístrojích zaznamenal radioaktivitu a chce objevit její zdroj. V opuštěné stodole najdou pod senem tajný vchod a sestoupí do podzemního bunkru. McKay zjistí, že zdrojem signálu je neutronové záření z jaderné bomby. Najdou vybavenou laboratoř, ale jsou zajati vojáky v moderních uniformách. Mezitím se Cowen omluví z oslavy kvůli řešení jakéhosi sporu – a záhy se objeví rovněž v moderní uniformě v podzemním vězení, i když zatím neví, co se Sheppardem a McKayem udělá. Naznačuje jim, že by je mohl nechat zastřelit, a žádá po nich výbušninu C-4. Teyla s Fordem něco tuší a chtějí odejít, ale vesničané je nechtějí pustit. Po pokynu vysílačkou se v rukou mírumilovných vesničanů objeví střelné zbraně a Teyla s Fordem jsou rovněž odvedeni do bunkru. Ukáže se, že Genii po celá léta status zemědělské kultury jen předstírali a pod zemí tajně budovali armádu, která by je měla ubránit proti Wraithům. Ani Teyla, která s nimi po několik let obchodovala, nic netušila.

McKay vytuší, že Genii mají především zájem na vývoji atomové bomby, a naznačuje, že by byl schopen ji dokončit. Cowen návštěvníkům ukáže vývojové laboratoře a McKay Genii poradí s problémem čištění uranu. Sheppard se otevřeně zeptá na jejich postavení a Cowen je přivítá jako nové spojence. Cowen přednese svůj plán přepadnout Wraithy, dokud mezi sklizněmi hibernují na svých lodích, a Teyla prozradí, že lidé všechny Wraithy probudili předčasně. Cowen pozná, že na postupné vyzkoušení zbraně nemá dostatek času, a ve vzteku málem výsadek opět uvězní, Sheppard ho ale znovu přesvědčí ke spolupráci. Tyrus předvede datovou schránku z wraithské stíhačky, kterou se kdysi Genii podařilo sestřelit, s informacemi o stále spící mateřské lodi. Mají v úmyslu umístit na dosud hibernující lodě bomby. Cowen navrhuje přiblížit se k lodi Wraithů puddle jumperem. Weirová je proti obchodování atomovými zbraněmi, ovšem Genii už stejně začali s jejich výrobou sami, takže nakonec dá k akci souhlas. McKay s Teylou zůstali mezitím u Genii – prakticky jako rukojmí. Sora se podivuje, že Teyla není u svého lidu a žije v Atlantidě, Teyla je naopak dotčena, že přes dlouholeté styky ji Genii nezasvětili do svého tajemství.

Sheppard s Fordem přiletí puddle jumperem a spolu s ostatními připravují bojový plán akce. Sora se chce zúčastnit, ale Cowen jí přikáže zůstat. Puddle jumper proletí bránou a zamaskovaný se blíží k lodi Wraithů. Na Cowena udělá plavidlo velký dojem a Sheppard na jeho dotaz odpoví, že mají tuto jedinou loď. Výsadek se vylodí uvnitř lodi, Ford je ponechán na hlídce. Skupina narazí na kóje s lidskými zajatci v zámotcích, připravených ke “konzumaci“. Sheppard pošle Teylu zpět do člunu, Tyrus jde s ní. Sheppard, McKay a Cowen narazí na zavřené dveře a McKay se je pokouší otevřít. Teylu a Tyruse prosí jeden probuzený vězeň o pomoc a Teyla ho chce zachránit; Tyrus jí v tom v obavách z prozrazení brání. McKayovi se podaří otevřít dveře a výsadek naklade bomby. Mezitím se však dá probuzený vězeň do křiku a o pomoc a Tyrus ho zastřelí, čímž sám Wraithy přivolá. Je omráčen, ale Teyla stačí utéci. Výsadek musí prchat a je nucen Tyra opustit v zajetí. Puddle jumperu se podaří uniknout, ale po přistání chce Cowen tým z Atlantidy nechat opět uvěznit a obviní Teylu, že Tyra zabila, když ho ponechala v zajetí Wraithů. Chce si ponechat datovou schránku, výbušniny C-4 i puddle jumper. Žádá, aby Pozemšťané odevzdali zbraně, a ohání se svou převahou – o kterou však záhy přijde, když se náhle odmaskují dva další puddle jumpery; ani Sheppard Genii zcela nedůvěřoval a neprozradil jim skutečný počet těchto plavidel. Sheppard si bere datovou schránku a Cowen ho varuje, aby nechtěli mít Genii za nepřátele. Na Atlantidě Grodin z datové schránky zjistí, že v jejich části galaxie Pegasus se vyskytuje nejméně 21 mateřských lodí, možná dokonce šedesát – a řada z nich je v pohybu, takže Genii by i se zdokonalenými bombami nezničili skoro žádnou. Pokud šlo o získání potravin, měl tentokrát větší úspěch seržant Bates, který uzavřel výhodný obchod s civilizací Menerianů; na válečné spojence si ale Atlantida musí počkat.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "Maybe we should offer a sense of humor in trade…"
Sheppard: "Sure… they can have yours."

Weir: "Explosives? This is a scientific expedition, Major."
Sheppard: "I know that."
Weir: "But you want us to become arms dealers."
Sheppard: "Have you ever tried to clear a stump by hand?"
Weir: "Yes… It’s a hobby."

Ford: "Moonshine?!"
Teyla: "I thought you were man enough."

McKay: "You have no idea which way to go, do you?"
Sheppard: "Just trying to get my bearings."
McKay: "Translation: I’m lost. They were very clear which route to take."
Sheppard: "I prefer a straight line…"
McKay: "Yes of course… cause everything’s a short cut in Sheppard’s world."

McKay: "I’m picking up a strange reading from… right over there."
Sheppard: "Well, define strange."
McKay: "You don’t know what strange means?"
Sheppard: "I know what strange means, Rodney…"
McKay: "... weird, freakish…odd-"

McKay: "Did I mention that I know almost everything about almost everything?"

Sheppard: "You know how to make an A bomb?"
McKay: "Major, most of my high school chess team could design an A bomb. The actual hard part is having sufficient fissional materials of appropriate grade."

McKay: "You don’t think there’s lemon in this? Do you?"
Ford: "I’m sure it’s delicious."
McKay: "Have you seen someone in anaphylactic shock?"
Ford: "Eat!"

Hodnocení:
Vera: 4/5
Vše je jinak, než se na první pohled zdá být. Moc pěkný díl.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.