POISONING THE WELL (Otrávená studnice)
EPIZODA č. 7
Námět: Mary Kaiser
Scénář: Damian Kindler
Režie: Brad Turner

Premiéra: 20. 8. 2004 (USA)
Česká premiéra: 21. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), Druhin (Alan Scarfe), Perna (Allison Hossack), Merell (Neil Maffin), Wraith (James Lafazanos), seržant Bates (Dean Marshall), technik (Edmond Wong), umírající pacient (Darren Hird)


Obsah epizody:
Atlantida navázala kontakt s další, technologicky poměrně pokročilou civilizací Hoffanů. Kancléř Druhin informuje o využívání geotermální energie i o dalších úspěších, kterých dosáhli od poslední “sklizně“ Wraithů, a slibuje zároveň nový způsob obrany proti nim. Čekají ovšem další invazi Wraithů až za dalších 50 let a McKay přesvědčuje Shepparda, aby kancléři přiznal, že lidé Wraithy probudili z hibernace předčasně. Druhin ukáže vzorek přípravku, který má jednoho dne po dokončení výzkumů zajistit jeho lidem imunitu proti wraithskému vysávání energie. Na planetu se vydá doktor Beckett, i když z principu průchod bránou odmítá (obdobně jako jeho kolega McCoy ze Star Treku, kterého Sheppard připomene). V laboratoři se seznamuje s doktorkou Pernou, která ho okamžitě upoutá. Druhin ukazuje Pozemšťanům tajný archiv, který přetrval po posledním nájezdu. Tak mohli Hoffané v krátké době svou civilizaci obnovit, ačkoli Wraithové svými nájezdy rozvoj každé civilizace vždy zastaví. Uchovali i informace o počátku vývoji séra již před 150 lety, jehož tvůrce byl však těsně před dokončením Wraithy zabit. Perna ukazuje Beckettovi záznamy o člověku, který přežil útok Wraithů a v jehož krvi byl zvláštní protein, který umožňuje odolat chemikáliím vstřikovaným do lidského těla Wraithy před vysátím životní energie. Pokouší se tento protein znovu vytvořit a prosí Becketta o pomoc. Pomoci jim mají i vzorky wraithské DNA. Beckett je výsledky ohromen a navrhuje Weirové, aby Hoffanům pomohli.

Sheppard přichází k uvězněnému Wraithovi, kterému říká Steve, a žádá po něm informace, zejména o mateřských lodích. Steve však žádá na oplátku potravu a Sheppard naznačuje, že by existovala možnost dohody.

Beckett potřebuje pro další výzkum vzorek wraithské tkáně. Ford Steva omráčí jeho vlastní zbraní a Beckett mu vzorek odebere. Spolu s Pernou pokračují ve výzkumu a vzájemně se sbližují. Nakonec se jim podaří dosáhnout stoprocentní úspěšnosti při několikanásobném testování séra. Beckett chce pokračovat v laboratorním testování, ale kancléř už je připraven přejít na další fázi – vyzkoušet lék na uvězněném Wraithovi. Weirová váhá dát souhlas a odvolává se na Ženevské úmluvy o zákazu pokusů na vězních, ale Sheppard poukazuje na zcela odlišné prostředí a podmínky a nakonec ji přesvědčí. Vězeň stejně dříve nebo později umře, stejně tak jako zamýšlená “oběť“ – nevyléčitelně nemocný Hoffan, který se sám k pokusu přihlásil. Steve je pod přísným dohledem dopraven jumperem skrz bránu a umístěn do nového vězení. Beckett má námitky proti pokusu a bojí se vedlejších účinků, ale už je příliš pozdě. Sheppard přislíbí Stevovi potravu, ale znovu požaduje informace. Ptá se na počet aktivovaných mateřských lodi; podle Steva jsou nyní funkční všechny. Dobrovolník jménem Merell je ponechán v kleci se Stevem: Wraithova ruka na něm zanechá krvavé skvrny, ale Steve si nedokáže jídlo “připravit“ a Merell pokus přežije.

Kancléř s oběma lékaři oslavuje úspěch a hodlá požádat planetární Radu o povolení k masové výrobě séra. Beckett varuje před ukvapeným použitím a chce ještě prozkoumat účinky pokusu na Merella. Kancléř souhlasí. Stevův zdravotní stav se však po pokusu rapidně zhoršil. Vrhá se skrz mříže na Shepparda, ale vzápětí umírá. Beckett zjistí, že Stevovi přestaly fungovat všechny důležité orgány téměř současně. Nezpůsobil to ale hlad, ale sérum v jeho krevním oběhu a orgánech. Protein séra při kontaktu s wraithskou chemikálií zmutoval a způsobil toxickou reakci, takže se Steve místo krmení otrávil. Sérum působí nejen jako ochrana proti Wraithům, ale současně je i zabíjí. Pro kancléře to jen zvyšuje hodnotu séra, Sheppard s Teylou ho však varují, že za takový útok se budou chtít ostatní Wraithové pomstít a vyhladí celou populaci. Druhin je však naopak přesvědčen, že se Wraithové zaleknou a nechají je na pokoji. Oznámí, že Rada již dala souhlas a všeobecné očkování už začalo. Beckett se chystá k odchodu a přesvědčuje Pernu, aby znovu zahájila výzkum séra pouze jako obranného prostředku. Perna mu oznamuje Merellovu smrt, kterou však nezpůsobila jeho nemoc: utrpěl náhlé selhání plic, sérum zřejmě zabíjí i Hoffany. Perna byla rovněž jednou z prvních očkovaných. Major prosí kancléře o zastavení očkování. Teyla oznamuje náhlé propuknutí smrtící epidemie. Kancléř se přesto nevzdává a upozorňuje, že umírá jen polovina očkovaných lidí, nikoli všichni; druhá polovina podle něj přežije a zničí všechny útočící Wraithy. Všechna fakta nechal zveřejnit a nechává o použití séra hlasovat obyvatelstvo celé planety. Beckett hledá v nemocnici Pernu, najde ji však na lůžku mezi pacienty. Perna ovšem ani před smrtí nelituje a doufá, že sérum její lid zachrání. Záhy umírá Beckettovi v náručí. Pozemšťané odcházejí a nehodlají se už vrátit. Kancléř oznamuje výsledek hlasování – 96% obyvatelstva bylo pro použití séra bez ohledu na strašlivé oběti. Je přesvědčen o vítězství, Sheppard však ví, že až se někdy lidé opět na tuto planetu dostanou, nenajdou tu po řádění Wraithů už nikoho živého.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
Sheppard: "Our Doctor Beckett’s already volunteered to help us find that out."
Weir: "Oh, he has, huh?"
Sheppard: "He will."

McKay: "You’re a generous man, Carson."
Beckett: "... but it’s the principle of the thing, isn’t it? You can’t go volunteering someone for something without consulting them first. That’s not even volunteering, is it? It’s being pressed into service. Not to mention the fact that I’m not..."
Sheppard: " ... not military, I can’t give you orders. I know."
McKay: "No, no, no, no, no. He just doesn’t like going through the stargate."
Sheppard: "He’s worse than doctor McCoy."
Teyla: "Who?"
Sheppard: "The TV character that doctor Beckett plays in real life."

Sheppard: "Sorry if I woke you. Just came by to see if there’s anything you needed – magazine, fresh towels?"
Wraith: "You hide your fear poorly, Major."
Sheppard: "Y’know, we’ve been having these conversations for a couple of weeks now, and I don’t even know your name. You guys do have names, right? Let me guess... Steve?"
Wraith: "I am your death. That is all you need to know."
Sheppard: "I prefer Steve."

Weir: "You do understand the Geneva Convention prohibits using prisoners for scientific experiments?"
Sheppard: "No offence, doc, but had the Wraith attended the Geneva Convention, they would have tried to feed on everyone there."

Druhin: "When next we meet, I would like to discuss the best way to disseminate the drug on as many worlds as possible."
Sheppard: "We won’t be doing that any time soon."
Druhin: "Perhaps our victory will change your mind."
Sheppard: "If and when we ever return, I don’t imagine you’ll be here. I don’t imagine anybody else will be, either. Good luck."
Beckett: "'Victory at all costs.' That sound familiar, Major?"
Sheppard: "Churchill."

Hodnocení:
Vera: ještě neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.