CHILDHOOD'S END (Konec dětství)
EPIZODA č. 6
Scénář: Martin Gero
Režie: David Winning

Premiéra: 13. 8. 2004 (USA)
Česká premiéra: 19. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), Keras (Courtenay J. Stevens), Ares (Dominic Zamprogna), Casta (Sam Charles), Cleo (Jessica Amlee), Neleus (Shane Meier), Pelius (Julie Patzwald), Ennea (Alana Husband), domorodý chlapec - lovec (Calum Worthy)


Obsah epizody:
Tým přilétá puddle jumperem na neznámou planetu a narazí na silné elektromagnetické pole, které naruší ovládání a jumper musí přistát. Teyla navrhuje vydat se co nejdřív k bráně, aby došli pěšky za denního světla, McKayovy přístroje nefungují. Cestou narazí na několik set let staré ruiny a zdá se, že pole vychází právě odsud. Uprostřed ruin je překvapí skupina mladíků s luky a šípy, která je odvede do vesnice v lese za “Staršími“.Ve vesnici vidí kapli s kostmi Wraitha, který se zde kdysi zřítil a připomíná dobu Předtím. Zdá se, že podobná síla, která poškodila jumper, zničila i wraithskou stíhačku.

Tým je představen členovi Starších Kerasovi, který je ale zcela mladým chlapcem. Keras se podivuje, že všem členům týmu je nad 24 let. Vysvětlí, že jeho lid kdysi nájezdy Wraithů velmi trpěl a už nikdy nechce něco podobného dopustit. Proto se obyvatelé planety nesmějí dožít více než 24 let. Každý, kdo dosáhne 25 let, je v den těchto svých narozenin obětován formou rituální sebevraždy. Keras je přesvědčen, že tento zvyk jim zajistil bezpečnost, protože Wraithové se už 500 let u nich neobjevili. McKayovi je ovšem jasné, že Wraithy ve skutečnosti odrazuje ono ochranné elektromagnetické pole, které jejich technologii a zbraně zcela vyřazuje z provozu. McKay s Fordem a dvěma dětmi jdou prozkoumat ruiny, Sheppard se dál vyptává na život ve vesnicích. Keras obhajuje jejich způsob života (i smrti) a přizná, že nadcházející den mu bude 25 let, takže ho tento večer čeká smrt.

Druhý Nejstarší v pořadí, Ares, cizincům nedůvěřuje a bojí se, že jejich pobyt opět přivede Wraithy. Chce je dostat pryč a nejradši by je nechal obětovat, pokud večer neodejdou.

Casta a Cleo neustále otravují McKaye všetečnými dotazy, až s nimi ztratí trpělivost a ujme se jich Ford. McKay sleduje zdroj pole a objeví skrytý ZPM. Vypíná jej, takže rádio opět funguje. Chce vzít ZPM na Atlantidu, ale Teyla upozorňuje, že je jedinou ochranou místního obyvatelstva proti Wraithům. McKay ho přesto bere do laboratoře. Sheppard nepředpokládá, že by Wraithové přiletěli právě teď, ale zařízení v kapli na mrtvole Wraitha už vysílá signál.

Doktora Weirová nesouhlasí s použitím ZPM, které chrání planetu proti Wraithům, ani s přivedením jejích obyvatel do Atlantidy. Naznačuje, že mezi počátkem sebevražd a instalací pole může existovat spojení.

Sheppard se pokouší Kerasovi sebevraždu rozmluvit, ten však nechce riskovat, že by se kvůli němu Wraithové vrátili. Současně žádá majora, aby byl jeho svědkem při rituálu.

McKay zjistí, že jde o jiný model ZPM a pro Atlantidu je zcela nepoužitelný; kromě toho byl téměř vyčerpán. Naznačuje, že pole mělo chránit jen malé oblasti a počet obyvatelstva bylo nutno snížit, což vysvětluje rituál sebevražd. Weirová nařizuje McKayovi, aby s Fordem ZPM vrátili a pole obnovili.

Keras se chystá k obřadu, McKay a Ford zaparkovali mimo dosah pole a jdou pěšky vrátit ZPM na místo. Sheppard si všimne blikajícího světélka na Wraithově mrtvole a zneškodní je. Podráždí tím však vesničany a je zajat. McKay se snaží co nejrychleji ZPM zapnout, ale zdá se, že jej při spěchu poškodil. Ares obviňuje Shepparda ze znesvěcení a žádá ho, aby odešel. Keras své druhy uklidňuje a slibuje, že dospělí se už nevrátí. S Teylou a Sheppardem odchází k bráně.

McKay neví, jak ZPM zprovoznit, nezná potřebnou sekvenci. Sheppard Kerasovi vysvětluje skutečnou podstatu obrany vesnice i důvod zavedení obětí. Ares ve vesnici popuzuje ostatní proti Kerasovi a vydává se na válečnou výpravu proti dospělým. Dorazí k ruinám a Sheppard mu nabízí, aby ho doprovodil k lodi a sledoval jejich odlet. McKay se stále pokouší zprovoznit ZPM, když se objeví Casta a Cleo. Dostanou čokoládu za slib, že nechají McKaye pracovat. Zbytek týmu se blíží k jumperu, Sheppard má v úmyslu poletovat kolem, dokud McKay ZPM nezapne. Vtom se ale objeví malá průzkumná koule a odletí, než ji Sheppard s Fordem stačí zasáhnout. Ares se svými lidmi tým obklíčí a obviňuje Shepparda, že svou přítomností Wraithy přivolal. Major chce sondu zničit dřív, než se vrátí k bráně.

Keras se pokouší říci Aresovi pravdu, ten ho však neposlouchá a posílá své lidi pro McKaye, který je přesvědčuje, že musí práci dokončit. Přiblíží se sonda a bojovníci prchají. Nakonec se mu podaří ZPM aktivovat a sonda padá k zemi. Keras o tom chce říci Aresovi. Jeden Aresův bojovník vystřelí na majora, Keras mu ale vběhne do cesty a je sám zraněn. Přibíhá další vesničan a hlásí Aresovi, že zařízení skutečně funguje – viděl, jak sonda spadla, když McKay ZPM zapnul. Ares neochotně ustupuje a major nechá Kerase ošetřit. McKayovi se podaří zvětšit dosah pole o 50 % bez ztráty energie, což umožní vesnici růst populace – oběti mohou skončit. Lidé budou planetu kontrolovat, aby zjistili, zda pole stále funguje. Vesnice souhlasily s ukončením obětí a obyvatelé si začínají zvykat žít déle než 24 let. Ford předá Kerasovi “dárek k narozeninám“ a opravený puddle jumper se vrací na Atlantidu.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "Getting seriously conflicting readings... looks like some sort of powerful energy field about 2000 yards over there.“
Sheppard: "Over where?“
McKay: "18 degrees from our current heading.“
Sheppard: "You think it's worth checking out?“
McKay: "Any significant energy emission generally indicates technological civilization.“
Sheppard: "So, you think its worth checking out?“
McKay: "I'm sorry. Yes. Energy field good.“

Boy 1: "You are full growns.“
Sheppard: "Excuse me?“
Boy 1: "You need to see the elders.“
Sheppard: "Elders... sound good. Just lead they way.“

Sheppard: "How old are you?“
Keras: „24.“
Sheppard: "And that makes you an elder?“
Keras: "How did you get here, Sheppard?“
Sheppard: "We used the stargate to travel from our world to visit yours.“
Teyla: "You do know of the stargate?“
Sheppard: "It's a big round... thing.“

Ford: "Never in my life have I ever felt so... old.“
Sheppard: "This is without a doubt the most screwed up way of life I can imagine.“

Teyla: "We must tell them.“
McKay: "Not before I've had a chance to look at those ruins we don't...“
Teyla: "They're sacrificing themselves for no reason!“
McKay: "What are we going to tell them, Teyla? Listen, kiddies, everything you believe is wrong and trust us because we've been here for... almost an hour?!“

Cleo: "Casta says you're a hundred years old. Are you?“
McKay: "Who's Casta?“
Casta: "Me.“
McKay: "Where are you getting your information, Casta?“
Casta: "Why are we going to the old city?“
McKay: "I got to check something.“
Casta: "What kind of thing?“
McKay: "It's grown up stuff.“
Cleo: "What's a grown up?“
McKay: "Someone who's older than you are.“
Casta: "I'm three years older than Cleo, you can tell me.“
McKay: "Nice try but you're not a grown up.“
Cleo: "But you just said... someone that's older than me is a grown up.“
McKay: "I don't need you to tell me what I just said, ok?“

McKay: "Listen, Cleo.“
Casta: "Casta.“
McKay: "Whatever. You're supposed to be observing. Do you understand what that means observing?“
Casta: "Observing?“
McKay: "It means you're supposed to watch. You're supposed to stay out of my way and watch.“
Casta: "Why?“
McKay: "Because.“
Cleo: "Because why?“
McKay: "Because I say so.“
Cleya: "Why?“

Sheppard: "Tell me you found the field generator.“
McKay: "I found the field generator.“

Hodnocení:
Vera: 3/5
Svým námětem mi tato epizoda trochu připomněla podobný námět z knížky Hodina Býka od Jefremova. Nezapomenutelné dialogy dr. McKaye s dětmi.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.