SUSPICION (Podezření)
EPIZODA č. 5 (5)
Námět: Kerry Glover
Scénář: Joseph Mallozzi a Paul Mullie
Režie: Mario Azzopardi

Premiéra: 6. 8. 2004 (USA)
Česká premiéra: 17. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), seržant Bates (Dean Marshall), Halling (Christopher Heyerdahl), dr. Corrigan (Ross Hull), Wraith (James Lafazanos), Athosian (Santo Lombardo), Athosian (Agam Darshi), technik (Edmond Wong), stráž (Andre Benjamin), Yamato (Phoenix Ly)


Obsah epizody:
Tým majora Shepparda se již po půlhodině vrací na základnu po přepadení Wraithy. Několik střel pronikne bránou a jedna zasáhne McKaye. Zotavuje se v nemocnici, jeho nervový systém byl přetížen zásahem paralyzátoru. Weirová majora upozorňuje, že v pěti misích z devíti výsadek již narazil na Wraithy, a má podezření, že v Atlantidě působí jejich špion. Svolává poradu týmu spolu se seržantem Batesem, ale Teyla na ni nebyla pozvána; Bates jí jako Athosiance nedůvěřuje. Major podezření odmítá, ale doktora Weirová zdůrazňuje prioritu bezpečnosti. Dvě z navštívených planet byly neobydlené, takže Wraithy musel upozornit někdo z Atlantidy. Bates navrhuje přesunout všechen personál do jižní části základny, major to ale jako nejvyšší vojenský velitel zamítá. Weirová s Batesem navrhují omezit přístup do prostoru brány, naquadahových generátorů a hangárů puddle jumperů. Weirová si chce s každým Athosianem promluvit a prozatím zakáže další používání brány.

Sheppard o nastalé situaci a omezeních informuje Teylu, která nevyslovené nařčení Athosianů rozhodně odmítne. Sheppard ji přesto prosí, aby Athosiané spolupracovali, a Teyla neochotně souhlasí.

Weirová začíná s rozhovory. Halling si stěžuje, že Jinto musí zůstat zavřený v pokoji, přesto je po vysvětlení situace ochotný pomoci. Bates upozorňuje, že Halling při misích na jiných planetách několikrát opustil tým seržanta Stackhouse k návštěvě přátel, a to vždy den před wraithským útokem. Hallinga se dotkne, že Athosiané jsou podezírání předem.

McKay se Zelenkou pracují v hangáru puddle jumperů a objeví v systémech neznámý příkaz. Zjistí, že střecha hangáru se dá otevřít, což puddle jumperům umožňuje létat nejen skrz bránu, ale i nad Atlantidou a nad celou planetou.

Athosiané si stěžují na omezení pohybu. Přichází Teyla, které teď už nedůvěřují ani její vlastní lidé. Halling se se svými lidmi už považuje na Atlantidě za vězně a chce odejít k přátelům na jiných planetách. Teyla ovšem uznává, že časté přepady Wraithů nemohly být náhodné, a sama přichází k výslechu mimo seznam. Upozorňuje Weirovou na protesty svých lidí i jejich záměr Atlantidu opustit.

Sheppard s Fordem podnikají jumperem průzkumný let nad planetou a objeví obrovský kontinent. Bates navrhuje, aby se na ni odstěhovali Athosiané. Weirová prozatím rozhodnutí odloží, Halling však sám projeví o nový kontinent zájem a chce si jej prohlédnout. Takové řešení umožní znovu používat bránu a současně potvrdit nebo rozptýlit podezření na Athosiany. Halling se svými lidmi odcházejí na kontinent, Teyla se ale rozhodne zůstat.

Tým se opět vydává na misi bránou. Teyla se nabídne, že vyhledá domorodce, kteří se po příchodu týmu skryli, a major posílá Forda s ní. Domorodci se však nechtějí v poručíkově přítomnosti ukázat a Teyla ho přesvědčí, aby na ni počkal. Tábor však záhy přepadnou Wraithové. Ford volá Teylu a dostane příkaz najít ji a přivést. Tým ustupuje a major je postřelen Wraithem. Je urychleně dopraven zpět na Atlantidu, ale Teyla s Fordem zůstali na planetě. Major nabude vědomí a Bates před ním obviní Teylu. V tu chvíli se však brána aktivuje a objeví se Teyla se zraněným Fordem. Ten je v bezvědomí a Bates nechce nechat spustit štít. Major Sheppard však naléhá a Weirová nechat spustit štít. Teyla je okamžitě zatčena. Major protestuje a posílá Batese pryč. Ten předává McKayovi Teyliny věci k prozkoumání.

Ford po probuzení hlásí, že Teyla jim oběma prostřílela cestu k bráně. McKay zjistí, že klenot v náhrdelníku, který major našel v ruinách a Teyla nosila na krku, vysílá signál Wraithům. Ukáže se, že major, který má gen Antiků, vysílač aktivoval, i když s jen omezeným dosahem. Na vybraných planetách byla retranslační zařízení, která signál předávala dál. Teyla jim tedy nepřátelům skutečně “vyzrazovala“ plány týmu, ale naprosto nevědomky a je tak zbavena podezření, stejně jako ostatní Athosiané. Majora ale napadne, že by se vysílač (původně šlo o detektor Antiků, který Athosiané objevili a vložili do šperku) dal využít proti Wraithům. Tým se připravuje jednoho Wraitha zajmout za pomoci dělostřeleckého granátu, který jej ohluší, a taseru, který tělo Wraitha paralyzuje elektrickým výbojem. Wraithové se skutečně nechají přilákat k bráně, kde tým zanechá náhrdelník s vysílačem. Granáty vybuchnou a dojde k přestřelce. Tým jednoho Wraitha ochromí, s dalším bojuje sama Teyla. Ochromený Wraith stačí zapnout autodestrukcí a lidé se musejí krýt. Druhý Wraith Teylu málem zabije, ale major ho zasáhne a zabrání mu v autodestrukci.

Teyla se chystá navštívit přátele na pevnině. Athosianům se daří dobře a Weirová i s Teylou doufají, že se vztahy mezi oběma skupinami časem opět zlepší. Wraith je uvězněn ve speciálně hlídané místnosti za silovým polem a Sheppard ho upozorňuje, že bez potřebné “potravy“ brzy zemře, ten však slibuje pomstu, až ho ostatní přijdou zachránit.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách GateWorld
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site

Fakta a zajímavosti:
- autodestrukční zařízení Wraithů – vojáci jej mají umístěný na hrudi, jejich velitelé na zápěstí, rozsah výbuchu dokáže zabít i okolo stojící bytosti

Oblíbené citáty:
Sheppard: „Jak se cítíš?“
McKay (neschopný pohybovat rty): „Nic necí’í...a ne’užu ´lu’it!“
Sheppard: „Nedokážeš ani mluvit!“
McKay: „To jse‘ řek‘.“
Sheppard: „How you feeling?“
McKay (unable to move his mouth): „I ca' fee' anythi... I ... I ca' talk!“
Sheppard: „You can't talk, either!“
McKay: „‘at's wha' I said!“

Zelenka: „Máš rád vojenskou stravu?“
McKay: „Vím, je to divný...Nemocniční jídlo taky. Jediný důvod, proč nemám rád jídlo v letadle je, že si nemůžeš dát další a to jsem absolutně...ahoj...“
Zelenka: „Co to je?“
McKay: „No, nějaký řídící podprogram, který jsem předtím nikdy neviděl.“
Zelenka: „Jakou plní funkci?“
McKay: „Nevím, protože jsem ho předtím nikdy neviděl. OK, porovnám to s antickou databází v kontrolní místnosti. Jen si vezmu...Čeho ses dotknul?“
Zelenka: „Ne, ne ničeho. Ničeho!“
McKay: „Ne, právě jsi...“
(ozývá se více zvuků otevírané střechy)
McKay: „Nevěděl jsem, že střecha může udělat tohle...“
Zelenka: „To ani já ne.“
Zelenka: "You enjoy military rations?“
McKay: "I know it's weird... Hospital food too. The only reason I don't like airplane food is you can't get seconds and I'm an absolute... Hello..."
Zelenka: "What is it?“
McKay: "Well, it's a command sub routine I've never seen before.“
Zelenka: "What is it's function?“
McKay: "I don't know because I've never seen it before. Ok, I'm going to cross reference this with the ancients database up in the control room. I'm just going to grab the a... What'd you touch?“
Zelenka: "No, no nothing. Nothing!“
McKay: "No, you were just...“
Zelenka: "No, no, no I didn't.“
(more sounds as the roof opens)
McKay: "I had no idea the roof could do that.“
Zelenka: "Neither did I.“

Ford: „Je zvláštní, že necítíme žádné přetížení.“
Sheppard: „Jo. Docela mi to chybí. Ale po pravdě, při tomhle zrychlení už bychom teď stejně byli mrtví.“
Ford: „Fakt?“
Sheppard: „Oh, jo. Bez inerciálních tlumičů bychom byli zasaženi tolika G, že by naše oči explodovaly, kůže z obličeje by se nám utrhla z tváře, mozek by se rozmázl na zátylku lebky a vnitřní orgány by byly zamáčknuté do těchto sedaček.“ (pak se podívá na Forda) „Co ten sendvič?“
Ford: „It's strange not pulling any gees.“
Sheppard: „Yeah. Kinda miss it. Although at this rate of acceleration, we'd be dead by now.“
Ford: „Yeah?“
Sheppard: „Oh yeah. Without inertial dampening we'd be hit by so many gees our eyes'd pop, the skin'd pull away from our faces, our brains'd squish up to the back of our skulls and our internal organs would be crushed into these chairs.“ (He looks at Ford.) „What about that sandwich?“

Teyla: „Bude lepší, když půjdu sama.“
Sheppard: „Budeš sama...s poručíkem Fordem.“
Teyla: "It would be better if I went alone.“
Sheppard: "You will be alone... With lieutenant Ford.“

Hodnocení:
Vera: 2,5/5
Tenhle díl mě moc nezaujal. Pěkný dialog mezi doktory Zelenkou a McKayem.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.