RISING II. (Vynoření 2. část)
EPIZODA č. 2 (2)
Scénář: Brad Wright a Robert C. Cooper
Režie: Martin Wood

Premiéra: 16. 7. 2004 (USA)
Česká premiéra: 10. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), plukovník Marshall Sumner (Robert Patrick), Peter Grodin (Craig Veroni), Halling (Christopher Heyerdahl), Jinto (Reece Thompson), Wex (Casey Dubois), seržant Stackhouse (Boyan Vukelic), seržant Bates (Dean Marshall), wraithská žena (Andee Frizzell), wraithský muž (James Lafazanos), wraithský bojovník (Dan Payne), Toran (Stefano Colacitti), technik (Edmond Wong), vědec (Bro Gilbert), vědec (Peter Grasso)


Obsah epizody:
Útočníci matou domorodce i vojáky nehmotnými přízraky a své oběti unášejí transportními paprsky. Unesou tak Hallinga, který výpravu přivedl do vesnice, Teylu i plukovníka Sumnera. Stíhačky odlétají a poručík Ford u brány se pokouší zapamatovat si adresu, která se sama vytočila.

Silové pole v Atlantidě selhává a výprava se připravuje evakuovat. V tu chvíli se ale otevírá červí díra a vrací se Sheppardova skupina i s přeživšími domorodci, včetně malého Hallingova syna Jinta. Zdá se, že evakuace je nevyhnutelná, v tu chvíli se ale dá celé město do pohybu. Antikové předvídavě instalovali samostatný bezpečnostní mechanismus, který při úplném selhání silového pole vyzvedl město z mořského dna až na hladinu. Celé obrovské město se vynoří a expedice i s Athosiany je zachráněna. ZPM je vyčerpáno, ale pro běžný provoz vystačí naquadahové generátory.

Ford si zapamatoval 6 symbolů a major chce vytipovat správnou adresu, aby mohl plukovníka i ostatní zachránit. Doktorka Weirová se zdráhá dát souhlas k záchranné operaci, dokud nebude mít alespoň nějakou šanci na úspěch. Na jedinou funkční adresu ze všech vytipovaných je vyslána sonda a ukáže se, že tamější brána obíhá ve vesmíru nad planetou. Výprava se zdá nemožnou, ale McKay se Sheppardem objeví hangár s malými kosmickými loděmi, které mohou proletět bránou.

Doktor Beckett mezitím zkoumá ruku jednoho z Wraithů, kterou výprava přivezla. Zjistí, že jejich tkáň nemá žádný ze známých proteinů, což jí dává neuvěřitelnou schopnost regenerace. Wraithy bude proto velmi obtížné zabít.

Díky objevu malých lodí, které přes McKayův odpor Sheppard přejmenuje na puddle jumpery, Weirová výpravu nakonec povolí. Sheppard s Fordem a podpůrnou skupinou přistane na planetě poblíž wraithské lodi a po zamaskování puddle jumperu vnikne dovnitř. Na palubě se mezitím vězni probrali a plukovník Sumner je odveden děsivě vypadajícími Wraithy k jejich královně, připomínající pozemskou upírku. Ta ho nejdříve vyslýchá, protože chce získat informace o nových zdrojích potravy, a pak vnikne do jeho tkáně a vysaje jeho životní energii, takže plukovník rázem zestárne o desítky let. Wraithové jsou vskutku upíři, jen se místo krve živí energií svých obětí. Momentálně většina z nich spí a čeká na další generace lidské “potravy“, jen těchto několik je na stráži.

Poručík Ford osvobozuje vězně a klade na lodi výbušniny. Sheppard, přilákán plukovníkovým křikem, zastřelí nejprve strážce a na kývnutí téměř “vysátého“ plukovníka i jeho samotného. Major je zajat dalším Wraithem, ale zasáhne poručík Ford a začne odpalovat výbušniny. Major svou zbraní královnu probodne, ta se mu ale z posledních sil vysměje: po smrti královny-strážkyně se probudí všichni spící Wraithové a začnou znovu po celé galaxii šířit zkázu.

Vojáci i s vězni prchají k puddle jumperu, jen taktak znovu uniknou zajetí paprskem. Ve vesmíru je brána obklíčena wraithskými stíhačkami a cesta domů je odříznuta. Sheppard se odmaskuje, odláká stíhačky a po zběsilé honičce, kdy několik střel proletí až do Atlantidy, nakonec bránou proletí. Štít, který zde nahrazuje iris, Wraithy zastaví.

Major se obává, že si venku příliš přátel neudělali. Teyla jej však ujišťuje o přátelství svém i svého lidu a stává se členkou jeho nového týmu, který povede jako nejvýše postavený důstojník na Atlantidě.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách GateWorld
České titulky (TV ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: „I když máte šest symbolů, které sdělil poručík Ford, pořád jsou tu stovky možností...“
Sheppard: „Sedm set dvacet.“
McKay: „Ano. Já to přeci vím. Jsem jen překvapený, že to vy taky.“
McKay: „Even with the six symbols Lieutenant Ford provided there are still hundreds of permutations ...“
Sheppard: „Seven hundred and twenty.“
McKay: „Yes. I knew that of course. I'm just surprised you did.“

Sheppard: „Teď přemýšlím o hezkém krůtím sendviči.“
(Sheppard s Fordem se dívají okolo sebe, ale nic dalšího se neobjevuje)
Ford: „Aspoň jste to zkusil.“
Sheppard: „Now I'm thinking about a nice turkey sandwich.“
(Sheppard and Ford look around the cabin but nothing else materialises.)
Ford: „Worth a try.“

Sheppard: „Jak se má ruka?“
Wraith: „O moc lépe.“
Sheppard: „Tak to nerad slyším.“
Sheppard: „How's the hand feeling?“
Wraith: „Much better.“
Sheppard: „I'm sorry to hear that.“

Sheppard: „Dámy a pánové, vítejte na Atlantis.Prosíme, zůstaňte na svých místech, dokud puddlejumper úplně a zcela nezastaví.“
Sheppard: „Ladies and gentlemen, welcome to Atlantis. Please remain seated ‘til the Puddle Jumper has come to a full and complete stop.“

Hodnocení:
Vera: 5/5
Skvělý pilotní dvoudíl nového spin-off seriálu. Pokud bude seriál pokračovat v tomto duchu, máme se na co těšit.
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.