RISING I. (Vynoření 1. část)
EPIZODA č. 1 (1)
Scénář: Brad Wright a Robert C. Cooper
Režie: Martin Wood

Premiéra: 16. 7. 2004 (USA)
Česká premiéra: 07. 11. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), generál Jonathan "Jack" O'Neill (Richard Dean Anderson), dr. Daniel Jackson (Michael Shanks), plukovník Marshall Sumner (Robert Patrick), Peter Grodin (Craig Veroni), Halling (Christopher Heyerdahl), Jinto (Reece Thompson), Wex (Casey Dubois), Simon (Garwin Sanford), seržant Stackhouse (Boyan Vukelic), seržant Bates (Dean Marshall), seržant Siler (Dan Shea), wraithská žena (Andee Frizzell), wraithský muž (James Lafazanos), wraithský bojovník (Dan Payne), Antička [Ayiana] (Ona Grauer), hologram antické ženy (Melia McClure), Antik (Aaron Dudley), Toran (Stefano Colacitti), technik v SGC (David Milchard), technik (Edmond Wong), vědec (Bro Gilbert), vědec (Peter Grasso), Beckettova matka (Mary Joan Buchanan)


Obsah epizody:
Před několika miliony let…

Dva Antikové v obrovském městě v moři se chystají k zásadnímu rozhodnutí. Odlétají malou vesmírnou lodí, přes město se valí obrovská vlna.

Současnost – Antarktida

Na základně Antiků objevené na konci 7. sezóny probíhá výzkum pod vedením doktorky Weirové. Doktor Carson Beckett, který jako jeden z mála lidí má tzv. “gen Antiků“, má testovat speciální křeslo, v němž plukovník O’Neill odrazil Anubisův útok, ale má strach a nedokáže spolupracovat. Další vědec, doktor Rodney McKay, naopak těžce nese, že on sám gen Antiků nemá. Doktor Jackson přichází se zásadním objevem – adresa, kde by se mělo nacházet Ztracené město, má ve skutečnosti 8 symbolů, takže celou dobu hledali na špatných místech. Je to hodně daleko, ale lze se tam dostat.

Doktoru Beckettovi se konečně podaří křeslo aktivovat. Záhy z něj vylétne neřízená střela a míří na nejbližší pohyblivý cíl ve vzduchu – vrtulník, kterým přilétá na základnu novopečený generál O’Neill s majorem Johnem Sheppardem. Nouzově přistávají a už počítají s destrukcí, doktor Beckett však silnou koncentrací střelu zastaví doslova O’Neillovi na dosah ruky.

Podle zjištění doktora Jacksona Antikové opustili před 5 – 10 miliony lety Zemi kvůli moru a odešli do Atlantidy, která se nachází v galaxii Pegasus. Je připravována expedice, kterou umožní speciální antický zdroj energie “Modul nulového bodu“ (zkráceně ZPM), nalezený na Proclarush Teonas. Mezitím major Sheppard objeví křeslo, z něhož ho doktor Beckett “napadl“, zkusmo si do něj sedne – a ukáže se, že i on má poměrně vzácný gen Antiků. Doktorka Weirová si proto majora vyžádá do expedice a O’Neill nakonec souhlasí, přestože má Sheppard z Afghánistánu záznam o nesplnění rozkazu, když chtěl zachránit tři vojáky před smrtí. Nakonec O’Neill “přesvědčí“ k účasti i samotného majora.

Expedice se chystá vyrazit bránou na Atlantidu. Protože ZPM je prakticky “na jedno použití“ a s největší pravděpodobností se vybije, je třeba vyslat průzkumnou sondu a následně celou výpravu najednou během 38 minut a doufat, že na druhé straně budou nalezena další ZPM, jinak půjde o cestu bez návratu. Při přípravách dává vojenský velitel výpravy plukovník Sumner Sheppardovi jasně najevo svou nelibost nad jeho účastí.

Spojení je úspěšně navázáno, po sondě vejdou jako první novodobí Pozemšťané do Atlantidy doktorka Weirová a plukovník Sumner, za nimi ostatní vojáci a pak personál. Poté je brána odpojena a výprava je odříznuta, ale to už se město samo aktivuje a rozsvěcejí světla. Plukovník Sumner objeví, že Atlantida se nachází několik set stop pod hladinou moře. To potvrdí i nalezený hologram antické ženy, která hovoří o strašném nepříteli, jenž se šíří po celé galaxii a odolává už jen Atlantida díky silovému poli. Proto město potopili do moře a poslední zbylí Antikové se vrátili na Zemi, kde měli dožít své životy.

Doktor McKay přichází se závažným zjištěním: město napájí tři moduly ZPM, z nichž dva jsou zcela vyčerpané a třetí se blíží maximální zátěži. Až se vybije, silové pole se zhroutí a celé město bude zatopeno. Proto je třeba hledat jiné zdroje energie - mimo Atlantidu. Na Zemi je cesta uzavřena, ale stále lze navštívit planety v místní galaxii podle antické databáze.

Výprava pod plukovníkovým vedením, v níž je i major Sheppard a mladý poručík Aiden Ford, se vydává na první z planet. Setká se s mírumilovnými domorodci – Athosiany, kteří ji dovedou ke své velitelce, odvážné Teyle Emmagan. Dozvídají se od ní o tajemných nepřátelích všech lidí – Wraithech, které zná prakticky každý a kteří Athosiany zahubí, pokud se vrátí do starého města. Plukovník je však chce prozkoumat, zda v něm není další ZPM.

Teyla vezme Shepparda do opuštěné budovy, kde mu ukáže nástěnné malby. Podle nich jsou domorodci v intervalech několika set let vždy znovu a znovu napadání Wraithy, kteří ukáží svou sílu a provedou “sklizeň“. Sheppard najde na zemi náhrdelník s klenotem, který Teyla ztratila před lety, a vrací jí jej. Po setmění se Brána sama aktivuje a vyletí z ní stíhačky, které napadnou vesnici – Wraithové.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách GateWorld
České titulky (TV ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site

Fakta a zajímavosti:
- pilotní dvojepizoda „Rising“ měla rozpočet 5 milionů dolarů,
- původně se měla Stargate Atlantis odehrávat na Zemi a navazovat na konec sedmé řady SG-1, ale jelikož se v natáčení SG-1 pokračovalo, producenti se rozhodli, že Atlantis umístí do jiné galaxie. Mohli tak pokračovat v původním konceptu SG-1 a současně natáčet spin-off Atlantis
- Elizabeth Weir se původně měla jmenovat Teresa Wright nebo Teresa Weir
- doktor Rodney McKay měl být afro-kanadský vědec se jménem Dr. Benjamin Ingram
- Teyla se ve scénáři objevovala jako Mikala
- Paul McGillion, jenž ztvárnil doktora Carsona Becketta, si zahrál i v SG-1 v epizodě The Torment of Tantalus
- a filmařská chybička – v momentě, kdy major Sheppard prochází chodbou směrem k místnosti s bránou, u stěny stojící ruský voják má vlajku na rameni hlavou dolů

Oblíbené citáty:
Jackson: „Ah, konečně lidé, které chci vidět.“
(Otáčí se a odchází. Weirová a McKay se na sebe dívají. O chvilku později se Daniel vrací)
Jackson: „Pojďte se mnou.“
Jackson: „Ah, just the people I need to see.“
(He turns and walks away again. Weir and McKay look at each other. After a few moments, Daniel comes back into view.)
Jackson: „Come with me.“

Jackson: „Jacku.“
O’Neill: „Danieli. Vřelé přivítání...“
Jackson: „To jsem nebyl já. Jak jsi...“
O’Neill: „Udržel svůj zadek, aby ho nesestřelili? Výjimečné letecké schopnosti majora Johna Shepparda. Líbí se mu tady.“
Jackson: „Výjimečné?“ (překvapeně se dívá na Shepparda) „Vám se tu líbí?“
O’Neill: „Co říkáš, vrátíme se k tomu, kdy jsi začal mluvit velmi rychle.“ Jackson: „Jack.“
O'Neill: „Daniel, warm welcome...“
Jackson: „Wasn't me. How did you manage to, er...?“
O'Neill: „Keep my ass from being blown out of the sky? The exceptional flying of major John Sheppard. He likes it here.“
Jackson: „Exceptional?“ (He looks at Sheppard in surprise.) „You like it here?“
O'Neill: „Let's say we skip to the part where you start talking real fast.“

Jackson: „Řekl bych, že Antikové sbalili svoje město a někam odešli zhruba před pěti až deseti miliony lety.“
O’Neill: „V jejich...létajícím městě.“
Jackson: „Jo.“
(O’Neill se snaží skrýt úsměv)
Jackson: „Co?“
O’Neill (culící se): „Létající město.“
Jackson: „I figure the Ancients packed up their entire city and left somewhere between five and ten million years ago.“
O’Neill: „In their ... flying city.“
Jackson: „Yes.“
(O’Neill tries to hide a smile.)
Jackson: „What?“
O’Neill (smirking): „Flying city.“

Ford: „Já vám nero... (rozhlídne se po místnosti) „Je tu někdo, kdo mluví stejným jazykem jako oni?“
Ford: „I don't under ... (He looks around the room.) Does anyone else here speak whatever language these guys are speaking?“

Jackson: „Jacku, ještě není pozdě, abych...“
O’Neill (skáče mu do řeči): „Ne.“
Jackson: „Já-já-já bych si jen vzal...“
O’Neill (opět ho přerušuje): „Ne.“
Jackson: „...batoh.“
Jackson: „Jack, it's not too late for me to ...“
O’Neill (interrupting): „No.“
Jackson: „I-I-I could just grab my ...“
O’Neill (interrupting): „No.“
Jackson (under his breath): „... kit.“

Hodnocení:
Vera: 5/5
Skvělý pilotní dvoudíl nového spin-off seriálu. Pokud bude seriál pokračovat v tomto duchu, máme se na co těšit.
následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.