Oblíbené SG povídky© Věra (prosíme nepřebírat na jiné stránky)


V současné době je na internetu k dispozici obrovské množství fan fiction z prostředí jak Stargate SG-1, tak Stargate Atlantis. Větších archívů SG fan fiction jsou minimálně desítky, a to nepočítám miniarchívy, které jsou pomalu na každé stránce věnované fenoménu Stargate. Povídky jdou do tisíců. Nejznámějším a největším archívem fanfiction z prostředí obou seriálů je bezesporu Heliopolis. Obyčejně bývá zvykem, že autoři povídek, kteří mají vlastní stránky s fan fiction, posílají svá díla také i do archívu Heliopolis, který je jakousi vlajkovou lodí SG fan fiction. Archív již narostl do takových rozměrů (má kolem deseti tisíc povídek), že byl rozdělen na tři části – Heliopolis: Stargate SG-1 Gen Fan Fiction Archive, Heliopolis 2: Stargate SG-1 Adult Fan Fiction Archive a Helio: Atlantis: Stargate Atlantis Fan Fiction Archive. Pouze romány pak sdružuje The Stargate Novel Archive. Asi největším archívem slashových povídek je Area 52: The HKH Standard. Větších a významnějších archívů je samozřejmě celá řada, ale tyto považuji za nejdůležitější.

Když už tady zmiňuji ty různé typy a kategorie. Povídky se obvykle dělí do tří hlavních kategorií: general, gen (povídky všeobecného charakteru bez romancí a párování, tzn. obsahující humor, přátelství, dobrodružství, drama atd.), ship (povídky zaměřené na romantické vztahy párů rozdílného pohlaví) a slash (povídky zaměřené na romantické vztahy párů stejného pohlaví). Posledně jmenované dvě kategorie samozřejmě opět mohou být humorné, dramatické, akční atd. Obvykle u každé povídky bývá uvedeno, do které ze tří kategorií patří (pokud archív přímo nezakazuje některé kategorie), dále typ – akční a dobrodružné (Action/Adventure, A/A), drama (Dramatic, D), povídky, v nichž se objevuje strach, bolest, smutek (Angst), humor (H), povídky zabývající se neromantickými přátelskými vztahy postav (Smarm), často ve spojení se stavy bolesti, fyzické či psychické, a zároveň útěchou, kterou přátelství přináší (Hurt/Comfort, H/C), romantika, alternativní realita (AU), chybějící scéna, prolog, epilog (Mising scenes, Prologue, Epilogue). Zvláštním typem povídek jsou crossovery, které mohou patřit do všech tří již zmiňovaných kategorií, zahrnovat různé typy, ale podmínkou je, že popisují prostředí více seriálů (obvykle dvou).

Kvalita povídek je značně různorodá, od výborných povídek, které by se nemusely stydět ani za knižní podobu (těch ale zase až tak moc není), přes průměrné, podprůměrné až po naprosté "úchylárny", ve kterých si autoři zřejmě kompenzují své, především různé sexuální, úchylky. Samostatnou kapitolou jsou pak pornografické povídky, kde ani tak nejde o děj, a ze Stargate jsou tam pouze postavy, které ale lze zaměnit za postavy jakéhokoli jiného seriálu.

Prostě a jednoduše - výběr je opravdu široký a vybere si podle svého vkusu určitě každý. Orientovat se v tak obrovském množství povídek a románů různých kategorií a typů je ale velmi nesnadné a obtížné. Začátečníkům bych doporučovala stránku Stargate Fan Awards, která sdružuje nejlepší povídky všech tří výše zmiňovaných kategorií, o kterých každoročně hlasují fanoušci na internetu. Jsou zde archívy nominovaných a vítězných povídek od roku 2001. Je tam to nejlepší z každé kategorie a typu.


A teď se dostávám k samotnému tématu – mé oblíbené povídky.

Samozřejmě každý si postupem času oblíbí pár autorů či autorek a inklinuje k nějaké kategorii a typu povídek. Já jsem se k fan fiction dostala zhruba před sedmi lety, kdy výběr byl o něco jednodušší, protože povídek bylo mnohem méně a stejně tak i archívů. Také velkých diskuzních fór bylo relativně málo a velká část fanoušků pravidelně navštěvovala tak jedno nebo dvě. Dalo se tam diskutovat i o povídkách, co vybrat a která stojí za přečtení. V seznamu mých oblíbených povídek uvádím pouze anglicky psané povídky staršího data (s jednou výjimkou), protože poslední zhruba tři roky jsem neměla čas systematicky sledovat, co stojí za to přečíst. Bohužel času je stále méně a méně. Takže uvádím pouze povídky z prostředí Stargate SG-1 a nikoli Stargate Atlantis (opět s jednou výjimkou). Doufám, že snad časem „manko“ zase doženu a budu trochu více „v obraze“, co se týče nových povídek. Za ty zhruba tři roky také bohužel zmizelo několik velmi dobrých archívů, které sdružovaly povídky mých oblíbených autorů čí spíše autorek. Naštěstí je většina povídek stále k dispozici i na Heliopolisu, i když některé povídky bohužel zmizely v nenávratnu, což je velká škoda.

Pokud jde o to, jaké povídky mám ráda – jsou většinou z kategorie general a pokud jde o typ, tak hlavně akční, dobrodružné, humorné a H/C. Nemusím shiperské povídky a crossovery. Nejraději mám povídky zaměřené na postavu Jacka O’Neilla a téměř všechny povídky zde uvedené spadají do této kategorie.

Ještě k oblíbeným autorkám a autorům (autorů je nějak málo, napadá mě pouze jediný, a to Bubushow). V podstatě velká část tvorby od těchto zahraničních autorek je podle mě velmi kvalitní a stojí za přečtení: Rheanna, Doc, Tanya, Elaine Stouse, OzKaren, Chrisbod, BadgerGater, Corine, Yum@, Jmas, Jb, Denise, ELG, Dee Tervo, PHO atd. Určitě jsem na někoho zapomněla.

Pokud jde o českou fan fiction, v té se moc nevyznám, zas až tak moc jsem toho nečetla. Zárukou kvality je pro mě především Klenotka, která píše skvělé povídky z prostředí Stargate Atlantis. Pokud si chcete přečíst v češtině něco opravdu kvalitního a ne nějakou slátaninu, tak tato autorka nikdy nezklame. Její povídka Past s náskokem zvítězila v loňské literární soutěži Tau’ri, kree!, kterou pořádaly naše stránky. Klenotčiny povídky najdete u nás na stránkách. Velmi pěkné povídky či spíše romány také píše jediný autor v mém seznamu oblíbených autorů – Bubushow. Jeho povídky rovněž najdete u nás na stránkách.


A nyní tedy seznam mých oblíbených povídek:

Autorka: Rheanna
Povídka: Roses In December
Archívy: Heliopolis, The Bookcase
Velikost: 150 kB

Autorka: Rheanna
Povídka: The Midas Syndrome
Archívy: Heliopolis, The Bookcase
Velikost: 93 kB

Autorka: Doc
Povídka/román: Go And Catch A Falling Star
Archív: Heliopolis
Velikost: 332 kB
Poznámka: Stargate Fan Awards - vítězná povídka kategorie Gen, typu Best Hurt/Comfort za r. 2001.
Pod nickem Doc píše Sabine C. Bauer, která je známá jako autorka SG románů Trial by Fire a Survival of the Fittest, které vydalo nakladatelství Fandemonium Books.

Autorka: OzKaren
Soubor povídek: Medical Considerations
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 426 kB

Autorka: Brenda Anders
Povídka: Vindication (or Paybacks Are Hell)
Archív: Bunnyfid.com
Velikost: 24 kB
Poznámka: Stargate Fan Awards - vítězná povídka kategorie Gen, typu Best Humor za r. 2001.

Autorka: Cat'sPray
Povídka: More Than She Bargained For
Archív: Heliopolis
Velikost: 180 kB

Autorka: Tanya
Povídka: Soul Salvation
Archív: Heliopolis
Velikost: 167 kB

Autorky: Dee Tervo, OXBastetXO, Yum@
Povídka/román: Unholy Alliance
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 462 kB

Autorka: BadgerGater
Povídka: All Debts Repaid
Archívy: O'Neill's House, Heliopolis
Velikost: 120 kB

Autorka: Elaine Stouse
Povídka/román: Passages of Time
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 852 kB
Poznámka: Stargate Fan Awards - vítězná povídka kategorie Gen, typu Best Action/Adventure za rok 2001.

Autorka: Chrisbod
Povídka/román: The Garnitian Trilogy (All in the Mind, A Price Too High, Faithless Mind)
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 444 kB

Autorka: Chrisbod
Povídka/román: The Gwynfyd Series (Faster than the Eye, Speak of the Devil) – pokračování The Garnitian Trilogy
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 607 kB

Autorka: Corine
Povídka: Second Empire of the Sun
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 196 kB

Autorka: Corine
Povídka: A Matter of Trust
Archív: Heliopolis
Velikost: 143 kB

Autorka: ELG
Povídka/román: The Quality of Mercy
Archív: The Stargate Novel Archive
Velikost: 1035 kB
Poznámka: Stargate Fan Awards - vítězná povídka kategorie Gen, typů Best Story za rok 2002, Best Jack Story za rok 2002 a Best Daniel Story za rok 2002.

Autorka: Klenotka
Povídka: Past
Archív: www.sg1.cz
Velikost: 114 kB
Poznámka: Vítězná povídka soutěže Tau'ri, kree! za rok 2006.Oblíbených povídek mám samozřejmě mnohem více. Můj archív čítá několik set povídek. Toto je jenom stručný výběr těch, které mám nejraději.
Zpět na FAN FICTION | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořila Věra.