BEFORE I SLEEP (Dříve než usnu)
EPIZODA č. 15
Scénář: Carl Binder
Režie: Andy Mikita

Premiéra: 6. 12. 2004 (Kanada, The Movie Network), 18. 2. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 10. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), dr. Peter Grodin (Craig Veroni), Janus (Gildart Jackson), plukovník Marshall Sumner (Robert Patrick)


Obsah epizody:
Major Sheppard se s Teylou a Fordem vydává na průzkum dalších částí města a předává Weirové dárek k narozeninám. V jedné laboratoři najdou schránu s velmi starou ženou ve stázi. Podle Becketta jí je přinejmenším sto biologických let a McKay ji chce nechat probudit co nejdřív. Zdá se, že byla ve stázi aspoň 10 000 let, ale přesto neznatelně stárla a mohla by předčasně zemřít. Beckett se naopak obává, aby jí neublížil samotný oživovací proces. Weirová přesto vydá příkaz k oživení. V jejích věcech je objeven kus papíru s pěti hvězdnými adresami.

Na ošetřovně se stařena pobere, spokojeně, prohlásí: „fungovalo to“ a opět usíná. Po dalším probuzení překvapí Becketta, když ho osloví křestní jménem, a ví i řadu jiných věcí. Weirové řekne, že ona sama je rovněž Elizabeth Weirová a že cestovala časem do doby Antiků. Beckett provede DNA testy a ty potvrdí, že stará žena je skutečně doktorka Weirová.

McKay zjistí, že stázový systém starší Weirovou probudil už při příchodu lidí do Atlantidy, což způsobilo zvýšenou spotřebu energie ze ZPM. Lidé však o tom přirozeně nic nevěděli, sekundární systémy vypnuli a málem ji zabili. Starší Weirová začíná vyprávět o tom, co prožila ve své verzi alternativní časové linie (předcházející tu naši) a jak se dostala do minulosti. Po příchodu hvězdnou bránou se zpočátku vyvíjelo vše stejně jako v naší linii, ale energie se zapínala pomaleji, ani McKay se nedostal do databáze tak rychle jako v této časové linii.

Mladší Weirová prosí Becketta, aby dal jejímu staršímu já povzbuzovací prostředky, a ten nakonec souhlasí. Léčba zapůsobí a starší Weirová si v pojízdném křesle prohlíží město. Atlantida na povrhu oceánu je pro ni naprosto nezvyklá – v její časové linii totiž město nikdy na hladinu nevystoupilo. Energie se rychle vyčerpávala a moře vnikalo dovnitř. Když Weirová slyšela od McKaye, že hrozí vypnutí ochranného štítu, a volala plukovníka Sumnera, aby své muže stáhl, plukovník v její časové linii právě umíral pod přívalem vody. McKay se pokoušel napojit na přívod energie generátor ze Země, ale ani to nestačilo. Sheppard se vydal prozkoumat neznámé čluny, objevené v hangáru. Jedna z lodí měla ovládací panel odlišný od ostatních, Sheppard k jeho prozkoumání zavolal Zelenku. Zachránit všechny lidi však nebylo možné – město uzavíralo vzduchotěsné přepážky a voda vnikala dovnitř. Rodney McKay odeslal Weirovou za Sheppardem a sám zůstal v řídícím středisku. Objevil ovládání výsuvné střechy hangáru a pokoušel se střechu otevřít. Brzy nato voda zaplavila i řídící středisko a Rodney zahynul. Město se nevynořilo na povrch, protože nemělo žádný pojistný mechanismus, štít se zhroutil a voda vše zaplavila. Sheppard včas zapnul ovládání člunu, který vzlétl do vesmíru s Weirovou a Zelenkou na palubě, záhy však na něj kdosi zaútočil.

Straší Weirovou vzpomínky rozčílí a je odvezena zpět na ošetřovnu. McKay a mladší Weirová se jí ptají na onen puddle jumper, který musel být strojem času, a starší Weirová pokračuje ve vyprávění. Sheppardovi se podařilo jednoho nepřítele (wraithskou stíhačku) zničit, další ale jumper zasáhla. Když se Weirová probrala, byla opět v Atlantidě – ale 10 000 let v minulosti, kam ji stroj času dopravil. Ošetřoval ji mladý Antik jménem Janus, vynálezce stroje času. Podle něj byl člun vyzvednut ze dna oceánu, kde zůstal po přesunu v čase. Přežila jen doktorka Weirová, Sheppard a Zelenka zahynuli.

Weirovou dovedli před radu města, která jí vysvětlila situaci. Antikové prohrávají ve válce s mocným nepřítelem, město potopili a chystali se vrátit bránou zpět na Zemi, jakmile se vrátí transportní lodě. Weirová byla pozvána, aby se k nim připojila; její žádost o návrat do budoucnosti však rada odmítla vůli obavám z narušení kauzality. Janusovi jakékoli další použití stroje zakázali a nařídili mu jej zničit.

Doktor Beckett varuje, že starší Weirové selhávají životně důležité životní systémy a další noc pravděpodobně nepřežije. Ta chce příběh co nejrychleji dokončit. Přestože nedokázala zvrátit rozhodnutí atlantské rady, našla spojence v odbojném vědci Janusovi. Ten rozložil energii mezi třemi ZPM napájejícími štít a nastavil je tak, aby se zapínaly jeden po druhém, nikoli najednou jako původně. Přepnutí a přesun energie však musel provést někdo, kdo zůstane ve městě.

Transportní lodě Wraithové zničili a Antikové museli urychlit evakuaci. Janus předstíral, že Weirová evakuovala mezi prvními, a ukryl ji v laboratoři. Připravil pro ni stázovou komoru a naprogramoval systém, aby ji dvakrát v intervalu 3300 let vzbudil a Weirová mohla vyměnit ZPM. Jako bezpečnostní opatření pro případ selhání nastavil i ochrannou pojistku, která v případě poklesu energie na kritickou úroveň měla město vyzdvihnout na mořskou hladinu. Po odchodu Antiků Weirová vypnula skoro všechny systémy a vstoupila do stáze, aby započala dlouhou cestu zpět do své doby.

Starší Weirová ví, že brzy zemře, ale nelituje – její mladší verze přežila a bude pokračovat v započatém díle. Upozorňuje na papírek s adresami pěti základen, které získala od Januse a kde by se měla nacházet další ZPM, a záhy umírá. Je pohřbena žehem a mladší Weirová vysype její popel do moře z nádoby, kterou jí dal Sheppard k narozeninám.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "Well, we could stand here looking at her all day. What we’ve gotta do is get her out of this box."
Beckett: "Rodney, we can’t take that chance. Look at her, she’s at least a hundred years old."
McKay: "Which is why every second counts! I mean, she could drop dead while we stand here arguing."

McKay: "Lifesigns systems indicate viability. According to the initial data I’ve been able to access, she’s been in that chamber for ten thousand years."
Ford: "Ten thousand years?!"
Sheppard: "Doesn’t look a day over nine thousand."

Ford: "Maybe they forgot about her."
Sheppard: "In which case she’s gonna be really pissed when she wakes up."

Woman: "It worked."
McKay: "What was that?"
Weir: "She said: 'It worked.'"
McKay: "What’s that mean?"
Sheppard: "I assume something worked."
McKay: "Yes, that’s very sharp!"
Sheppard: "Thank you!"

Weir: "Do we know you?"
Woman: "Oh, yes. I’m you, Elizabeth."

Sheppard: "Your own mortality staring you right in the face. I can’t imagine how you must be feeling."
Weir: "When she looks at me, it’s as if she’s sensing my thoughts, and I’m sensing hers. It’s very unsettling."
Sheppard: "Just when you thought this place couldn’t get any weirder!"

Weir: "It worked – the stasis, the failsafes. You gave up your entire life."
Alt-Weir: "No, because we are the same person. The best part of my life – it’s just beginning. I’m exploring a new galaxy. I have years ahead of me still. Trust yourself, Elizabeth. All that matters is right now. And the note... I wrote it in case I didn’t survive. Has Rodney figured it out yet?"
Weir: "Five gate addresses."
Alt-Weir: "Outposts. Each one with a Zero Point Module. Janus told me."

Hodnocení:
Vera: 5/5
Skvělý díl. První mise na Atlantis byla neúspěšná a skončila katastrofou. Cesta časem. Deset tisíc let stará dr. Weirová...
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.