ZPM - Zero Point Module (Modul nulového bodu)


© bubushow (prosíme nepřebírat na jiné stránky)

ZPM je uměle vytvořená oblast sub-časoprostoru (takový miniaturní vesmír v láhvi). Odebírá vakuovou energii z umělé oblasti sub-časoprostoru, dokud nedosáhne maximální entropie. Tím vzniká mimořádně výkonný zdroj energie, schopný nepřetržitého provozu tisíce, možná i statisíce let. K ZPM se vztahuje projekt Arcturus.

Projekt Arcturus byl pokusem Antiků zvrátit nepříznový vývoj války s Wraithy, a to tím způsobem, že nahradí stávající ZPM mnohem, mnohem výkonnějším zdrojem energie. V podstatě jde o obdobný princip jako u ZPM, ale získává energii z vlastního časoprostoru. Tím pádem by zdroj energie měl mít stejný výkon jako samotný vesmír.
Pravdou zůstává, že projekt se Antikům nepodařilo dotáhnout do konečné fáze a dle Zelenkových teorií, to ani není možné, neboť dochází k vytváření prostředí, ve kterém nefungují fyzikální zákony, a je tudíž nemožné předpovědět vzájemné interakce. Takže není divu, že se ani McKayovi nepodařilo dotáhnout projekt do vítězného konce a vše skončilo pořádným třeskem a zničením 5/6 sluneční soustavy.

Historie ZPM

První ZPM
plukovník O'Neill vyndavá ZPM na Proclarush Taonas Carterová přebírá od Jacka vyjmuté ZPM z ovládacího panelu
První ZPM nalezeno lávové planetě, Proclarush Taonas, (dvojepizoda 7.21 a 7.22 - The Lost City I a II), kam se SG-1 s Bra'tacem vydali hledat Ztracené město na základě antické databáze, kterou si nechal O'Neill znovu nahrát do svého mozku.
Carterová vyndavá ZPM na základně v Antarktidě O'Neill Zapojuje ZPM k ovládání křesla na Antarktidě
ZPM bylo nakonec použito k napájení antarktické základny, přesněji řečeno ovládacího křesla, odkud plukovník O'Neill vypustil drony a tím byl odražen první útok Anubise na Zemi. Vyměněno za původní, dávno vybité (pozn.: označeno jako ZPM 1A).
McKay zapojuje ZPM v SGC ZPM je zapojeno, expedice do galaxie Pegasus může začít
Podruhé bylo ZPM použito při výpravě na Atlantis, když Daniel Jackson našel adresu s osmi symboly. K vyslání expedice, do jejíhož čela se postavila dr. Elizabeth Weirová, se využila zbylá energie k vytvoření brány do vzdálené galaxie Pegasus.
Druhé ZPM
Plukovník Reynolds ukazuje nalezené ZPM generál O'Neill, ukazuje Camulusovi ZPM. Neříká mu však, že je vybité
Druhé ZPM nalezla SG-3 (v epizodě 8.4 - Zero Hour), na základě informací jednoho z Vládců Soustavy, Goa'ulda Camuluse, který jim dal adresu místa, kde našel antické zařízení. ZPM bylo skoro z poloviny nabité. Ukázalo se však, že je na něm nastražená past, která by vyvolala výbuch ZPM, dost velký ke zničení celé Země. Později generál O'Neill Camuluse propustil k Baalovi, ale dal mu prázdné ZPM z Antarktidy.
Třetí ZPM
McKay vysouvá ZPM z panelu Po nervy drásajících experimentech se Mckayovi podaří aktivovat opět ZPM Třetí ZPM bylo nalezeno v rozvalinách M7G-667, planetě dětí (SGA 1.06 - The Childhood's End), kde napájelo elektromagnetické silové pole, které rušilo veškerou tj. hlavně wraithskou technologii. Zůstalo v něm však sotva dost energie k udržování pole, takže ho McKay po analýze znovu zapojil na M7G-667.
Čtvrté ZPM
Po správné kombinaci se objevuje ZPM McKay o zbytek týmu přicházejí o nalezené ZPM
Čtvrté ZPM (zda bylo čtvrté, či páté, je trochu sporné) se podařilo najít na planetě Dagan. V tajné skrýši Sudarianského bratrstva (epizoda SGA 1.16 - The Brotherhood). Avšak ani toto ZPM nezůstalo v rukou expedice Atlantis. Sudariané jim ZPM před odchodem odebrali a následovně ukryli neznámo kde. Je zajímavé, že tohle ZPM mělo ryze červenou barvu, nikoliv vyhasle žlutou nebo zlatě zářící.
Páté ZPM
Daniel Jackson, odhaluje ZPM v Raově chrámu v Gíze před 5000lety SG-1 získává, aniž by cokoliv udělali, plné ZPM z Gízy
Páté ZPM (Zda bylo páté, či už čtvrté, je trochu sporné) bylo nalezeno v Gíze, 3000 let před Kristem v Raově chrámu. SG-1 se tam dostala pomocí stroje času v jumperu, který získali od Maybourna (SG-1 8.13 - It's Good To Be King). Trochu zašmodrchali časovou linii, ale nakonec se jim podařilo ji dát do pořádku a ZPM se ocitlo v jejich rukách dva týdny před začátkem mise. V dárkovém balení (dvojepizoda SG-1 8.19 a 8.20 - Moebius I a II).
Výsadek z Daidala přináší k radosti všech na Atlantis ZPM McKay zapojuje ZPM v hlavní rozvodně Atlantis
Poprvé bylo páté ZPM použito právě na Atlantis (SGA 2.1 - Intruder) před útokem Wraithů, kam ho dopravil Daidalos. Útok Wraithů však oslabil jeho hladinu energie, tudíž Atlantis přešla pod mhohem úspornější maskovací režim, poté co přesvědčili Wraithy, že město bylo zničeno.
Zařízení k vytváření mostu je aktivní Ovšem následkem je prázdné ZPM
Podruhé bylo páté ZPM použito při vytváření mostu k získávání energie z paralelního vesmíru (SGA 3.8 - McKay and Mrs Miller). Rodney McKay a jeho sestra Jeannie Millerová dokázali společně vytvořit teorii, kterou Zelenka a jeho tým uvedli do praxe stavbou komory. Bohužel experiment se příliš nepovedl a jen zázrakem zabránili zničení vesmírů, nehledě na prázdné ZPM.
Šesté ZPM
Ladon ukazuje lidem na Atlantis, že má skutečně ZPM Sheppard a jeho tým skutečně získává ZPM, ještě netuší, že prázdné
Šesté ZPM, dávno vybité, podstrčili lidem na Atlantis Geniové, aby získali dostatek rukojmích k získání zbraní, výbušnin C-4 a jumperů. Vybité ZPM bylo zničeno i s vůdcem Cowenem, když Ladon na planetě odpálil atomovku.
Sedmé ZPM
Velitelka Helia přebírá kontrolu nad Atlantis Generál O'Neill hlásí na zemi, že se k Atlantis blíží replikátoři
Sedmé ZPM nebylo na Atlantis v podstatě vidět, ale vyrobili ho Antikové, resp. posádka lodi Tria, poté co její velitelka Helia převzala kontrolu nad Atlantis. V jedné z posledních depeší pro Atlantis se o něm zmínili generál O'Neill a Woolsey.
Osmé až desáté ZPM
Kapitánka Helia přebírá kontrolu nad Atlantis Generál O'Neill hlásí na Zemi, že se k Atlantis blíží replikátoři
Osmé až desáté ZPM bylo získáno na Atlantis jako pozůstatek po replikátorech (viz dvojepizoda 3.10 a 3.11 The Return I a II). Zatím je však v seriálu nebylo vidět. Jedno zůstalo na Atlantis, aby pohánělo město, další pak na antarktické základně na Zemi k obraně Země a třetí na lodi Orion, která měla podpořit Odysea v boji proti Oriům.Vytvořil SG1.cz tým