FIM-92 Stinger

Stinger je jedním mužem obsluhovaná a z ramene odpalovaná protiletadlová řízená střela určená pro boj s rychlými proudovými letadly letícími v malých výškách, s vrtulovými letadly i s vrtulníky.
Protiletadlový komplet FIM-92 Stinger byl vyvinut v sedmdesátých letech jako náhrada za starší a méně účinný přenosný systém FIM-43A Redeye ve výzbroji pozemních vojsk, letectva, námořnictva, námořní pěchoty a sil speciálního určení USA.
Systém je zkonstruován ve stylu “vystřel a zapomeň” a pro navádění používá pasivní infračervené vyhledávání. Byl vyvinut proti vzdušným hrozbám 90. let se všemi možnými schopnostmi včetně rozlišovacího systému IFF (Identification-Friend-or-Foe), zvětšeným doletem, manévrovatelností a sníženou možností odhalení nepřátelskými radiolokačními prostředky.
Střela samotná je odpalována z pouzdra, které je možno použít víckrát. Správná obsluha však vyžaduje zevrubný výcvik zaměřený zejména na včasné a správné rozpoznání cíle, jenž má být zničen. V rukou afghánských povstalců tato zbraň sestřelila mnoho sovětských vrtulníků a letadel.
FIM-92 Stinger je možno instalovat též v kontejnerových odpalovacích zařízeních na lehká obrněná vozidla, velmi významné je také jeho používání v této podobě vrtulníky, používá se též na válečných lodích (text a obrázek převzat z Military.cz).
(viz COTG)


vytvořil Johny Idler