Komunikační koule (dálkové zařízení pro vizuální komunikaci)

Goa'uldské komunikační zařízení, které je schopné přenášet zvukový a obrazový signál jak přes propast obrovských vzdáleností mnoha světelných let, tak i na kratší vzdálenosti. Zařízení má tvar nahnědlé koule a existuje v několika velikostech podle způsobu využití. Při uskutečnění přenosu koule zprůsvitní a přenáší obraz a zvuk. Zřejmě používá jakési antigravitační zařízení, protože je schopna levitovat v prostoru (viz Within the Serpent's Grasp). Komunikační koule se poprvé v seriálu objevila v epizodě Within the Serpent's Grasp, kde měla velikost odhadem asi 150 cm v průměru. Existuje ovšem i menší varianta velikosti zhruba basketbalového míče (viz Family a Shades of Grey) nebo velikosti tenisového míčku (viz The Tok'ra I a II, Pretense a Exodus).
Na Chulaku (a zřejmě i na jiných planetách pod nadvládou Goa'uldů) je komunikační koule běžnou součástí domácnosti, kde slouží nejen ke komunikaci, ale i jako jakási "televize", jejíž prostřednictvím může vládce rychle vyhlásit nějaké důležité sdělení. Komunikační kouli měl na Chulaku ve svém domě Fro'tak. Apophis prostřednictvím tohoto zařízení vyhlásil pátrání po členech SG-1 a odměnu za jejich dopadení (viz Family).
Členům tajného Maybournova týmu, který se zabýval nelegálním získáváním mimozemských technologií, se podařilo získat minimálně dvě komunikační koule. Vědci na Zemi poté rozluštili, jak koule fungují. Maybourne a členové jeho týmu na tajné mimozemské základně pak jejich prostřednictvím mezi sebou udržovali spojení až do doby, než byl tým díky plukovníku O'Neillovi odhalen (viz Shades of Grey).
Tok'rové komunikační koule nepoužívají, protože to nepovažují za bezpečný způsob komunikace. Goa'uldi jsou zřejmě schopni kouli nějakým způsobem lokalizovat, pokud je aktivně používána.Vytvořil SG1.cz tým