Zámotek kvalitní zábavy a Star Treku
- po deseti letech


(KOKON, Praha 19. – 20. 11. 2005)





Deset let existence největšího Star Trek klubu v České republice rozhodně nebylo možno pominout jen tak - a vskutku, klub CZ Kontinuum uspořádal k desátému výročí svého založení (18. listopadu 1995) setkání všech trekistů a dalších příznivců našeho oblíbeného seriálu pod jménem Kokon, který vedle jména klubu symbolizoval i zámotek dobré zábavy. A že jí bylo vskutku dost, o tom se mohli přesvědčit všichni účastníci, kteří nelitovali cesty po Praze do klubu Mlejn až ve Stodůlkách.
Con probíhal ve velmi příjemném prostředí klubového domu, který nabízel prostory k jídlu i nezávaznému posezení, velký přednáškový sál vyzdobený organizátory spoustou hvězd (spočítat je byl jeden z úkolů pro účastníky) i místnosti pro promítání a spánek. Po registraci, kde každý návštěvník dostal borgské zařazení do příslušné ‘unimatrice‘ podle kategorie, jsme se pomalu usadili a po prvotních přípravách Kokon zahájil velitelský tým - Samuel David Thorn a Xyll. Dozvěděli jsme se něco o klubu, okolnostech konání Kokonu i podmínkách anket a soutěží a byli nám představeni všichni organizátoři. Ti si vzápětí oblékli trička symbolické červené barvy, čímž dali najevo, že jsou na odstřel pro případné nespokojené účastníky conu, což jim ovšem nehrozilo ani na chvíli. Pak už začala první přednáška o plavidlech nosících hrdé jméno Enterprise, ať už šlo lodě námořní či kosmické, minulé nebo budoucí. Hned nato nastoupila Hana’an, která spolu s RvR připravila další z oblíbených obrázkových poznávacích soutěží. Tentokrát se zaměřila na veškerou možnou zvířenu ve Star Treku, ať už ochočenou nebo smrtelně nebezpečnou, a nebylo zapomenuto ani na ‘páníčky a paničky‘. Soutěžící mohli hádat, odkud které zvíře pochází, jak se jmenuje nebo čí je mazlíček. Obrázky se nám moc líbily, a proto nás moc potěšilo, když se některé z nich objevily i na tradičním startrekovém kalendáři pro rok 2006.
Protože programu bylo spousta, mohli se ti, kdo nechtěli zajít na oběd nebo se věnovat některé ze stolních her (kartičky, oblíbené likvidování tribblů, případně úprava známé stolní hry Trekkie, nezlob se!, později i tancování na DDR) rovnou seznámit na následující Paldíkově přednášce s dalším zajímavým - a snad i příznačným - jevem ve Star Treku, totiž posedlostí číslem 47, které se v nejrůznějších hvězdných datech, nápisech i všech možných či nemožných citacích objevuje až neskutečně často - asi častěji než pověstný ananas v seriálu Stargate. Paldík to doložil řadou obrazových i animovaných ukázek, když i vzpurná technika vyžadující další a další kodeky podlehla jeho železné vůli.
Potom nás Hypo seznámila s deseti vítězi prvního kola znalostní soutěže, zaměřené na historii klubu a jeho akce i na oblíbené nápoje a jídla postav ze seriálu. Vítězové (ale i všichni ostatní) dostali možnost napsat si trekistický diktát, který měl prověřit naše znalosti správného psaní jmen postav i míst. Nebylo to tak jednoduché, jak se zdá, zvlášť u klingonštiny s těmi jejich apostrofy. Samotný text byl vlastně reportáží ze slavnostního večera, moderovaného Leetou a Zeframem Cochranem, kde se na vyhlašování ankety Top Celebrity Star Treku scházejí (díky posunům v čase pod kontrolou Danielse a kapitána Braxtona) postavy ze všech sérií, ať už ke konci dané řady žijících nebo ne. Měli jsme pocit, jako bychom byli vskutku u toho - a současně jsme byli při pečlivém diktování Margha a Hypo opět školáky, kteří si musí dávat pořádný pozor na pravopis.
Jedna z významných osobností českého Star Treku, editorka a překladatelka příběhů klasické série Věra Ježková, potom pohovořila o svérázném paralelním světě, vymýšleném anglickými fanoušky v samostatných fanzinech, v němž se odehrávají dobrodružství posádky kosmické lodi Aquarius. Je to svět dosti odlišný od našeho, s vlastní historií, způsobem života i mimozemšťany, kteří nakonec začlení geneticky upravené lidstvo do galaktického impéria, čelícího hrozbě rozkladu. A právě jeho zájmy mají hájit posádky kosmických lodí, z nichž jedna je předmětem řady děl fan fiction.
Kdo na předchozích Avalconech či jiných podobných akcích neslyšel přednášku o Vulkancích, mohl si od Molik vyslechnout povídání o charakteristikách i zvláštnostech tohoto druhu, bez kterého by si Star Trek zřejmě nikdy nezískal takovou oblibu. A to jsme se ještě měli druhého dne dozvědět netušená fakta o jejich historii a chování, které ne vždy odpovídá zažitým představám o Spockově druhu… ale to předbíhám.
Přestávky na večeři využili někteří hosté k návštěvě nedaleké pizzerie. Já sám jsem ovšem díky lenosti a nechuti vylézt na sníh dal přednost shlédnutí dvou epizod z první sezóny Enterprise a poté krátké večeři v baru. Ale pak už nás organizátoři svolávali na slavnostní večer s hlavním programem celého conu. Začalo to humorným divadelním představením o knihovníkovi, kterého zlobí ctitelé seriálu Star Trek i důchodci, aby se nakonec sešli nad knihou s modlitbou ke svatému Genovi, skvěle parodující otčenáš.


Genenáš

Gene [džíne] náš, jenž jsi na orbitu,
my ctíme jméno Tvé,
jakož i scifi Tvou.
buď dílo Tvé,
jak v knihách, tak i v televizi,
další díl Star Treku dej nám dnes,
a odpusť nám naši posedlost,
jakož i my odpouštíme všem, co nás nechápou,
dnes zakládáme kolektiv,
jenž chránit bude odkaz Tvůj,
neboť Tvůj je Star Trek - knihy i seriály, na věky věkův...

Engage!



Poté nastoupili tři vítězové druhého kola soutěže, katkamk, Diegina a T‘Reel ke slavnostnímu finále, organizovanému po vzoru televizního Videostopu. Soutěžící (dva byli ze Slovenska) dostávali otázky a měli si nechat napovědět (nebo se nechat zmást) od tří poradců, kterými byli Míša, Hypo a Margh. Poradci jako zázrakem všechny odpovědi ‘věděli úplně přesně!‘ nebo pro ně údaj ‘mnoho znamenal‘, ale ne vždy se vyplatilo jejich rady uposlechnout. Díky vlastním znalostem i bodům přiděleným poradcům celou soutěž vyhrála katkamk.
Protože ze dvou ohlášených vydavatelů dorazil jen Karel Petřík - Netopejr, kdežto Tom Jirkovský z Laseru, vydávající knihy z novějších sérií, se nakonec nedostavil, nastala blesková improvizace a na pódium jsem byl nečekaně pozván spolu s Karlem já (místo besedy ohlášené na neděli) a Věra Ježková. Otázky i odpovědi vznikaly prakticky za pochodu; mluvilo se začátcích Star Treku u nás a o jeho perspektivách, o hnutí trekistů v zahraničí i o možnostech našich autorů. Zdá se, že jsme obstáli, protože ostatním účastníkům se beseda líbila.
Po krátké přestávce následovala tombola, kde zájemci mohli vyhrát nejrůznější předměty spojené se Star Trekem včetně jedné ze dvou lahví klingonského vína. Mezi cenami byl také gagh v sáčku, po jehož konzumaci se zdatně zašklebili ti, kteří se odvážili jej ochutnat (pro neinformované Pozemšťany byl maskovaný jako kyselé žížalky od JOJOa). A s mírným zpožděním byl puštěn německý parodistický film (T)Raumschiff Surprise – (Ne)Skutečná loď Překvapení. Sám jsem film bohužel neviděl, protože jsem se potřeboval dostat včas domů, ale všichni, kdo ho viděli, se u něj doslova neskutečně bavili. Nakonec následovala ještě diskotéka pro všechny, kteří dokázali vydržet do nočních hodin a navíc tancovat.
Kokon pokračoval i druhého dne ráno. Nejprve se slova ujala opět Hana’an a ve svém workshopu ukazovala, jak se dá Star Trek malovat. Molik zase prezentovala stránky internetové online hry Trekgame, kde se hráči mohou stát členy posádek kosmických lodí Federace a prožívat kosmická dobrodružství přímo.
Protože plánovaná beseda s lidmi, kteří byli u počátků Star Treku (tedy se mnou a Věrou Ježkovou), už proběhla v sobotu, navázal po půlhodinové přestávce bezprostředně další bod programu - audiovizuální pásmo o návaznosti seriálu Enterprise na čtyři (nebo pět, pokud berete i TAS) řady seriálu. Seznámili jsme se s druhy známými i zcela novými včetně obávaných Xindi, poslechli jsme si vysvětlení, jak mohl Archer a jeho posádka zažít kontakt s druhy (Borgy či Ferengy), které měla znát až Picardova generace, a především jsme se KONEČNĚ dozvěděli, jak to vlastně bylo s Klingony a jejich hladkým či hřebenovitým čelem. Nutno uznat, že autoři Enterprise vymysleli vskutku zajímavé a logické vysvětlení, přičemž nezapomněli ani na návaznost s eugenickými válkami nebo na technické zaměření rodu Soongů. A nechyběly ani informace o Vulkancích, kteří za doby Enterprise vystupovali poněkud jinak, než jak je známe dnes, a byl to právě Archer a jeho lidé, kteří přispěli k navedení vulkanské kultury správným směrem. Nepochybuji, že přednáška vyvolala u řady fanoušků zájem shlédnout i tento seriál, byť je někdy považován trochu za stojící ‘mimo‘ hlavní Star Trek.
Přednáška byla důstojným zakončením celého conu, který se opravdu povedl k velké spokojenosti všech návštěvníků. Je vidět, že i když ve světovém měřítku je náš oblíbený seriál na ústupu a dalších televizních či filmových dobrodružství našich hrdinů se už nejspíš nedočkáme, příznivců Star Treku je u nás stále dost a i nadále se budou scházet a připravovat pořady o jeho světě a postavách. Určitě mluvím za ně všechny, když na tomto místě poděkuji všem organizátorům (červeným tričkům) i ostatním členům klubu CZ Kontinuum, kteří umožnili mimořádně zdařilý průběh celého Kokonu. Děkujeme vám, bylo to skvělé a doufáme, že to není poslední podobná akce pro všechny trekisty.

Live long and prosper - a dalším conům zdar!

Praotec trekkie