Holodoktor v Praze

(Praha, 28.10.2002)


Holodoktor    28. říjen tohoto roku byl dnem významným nejen pro Českou republiku jako celek, ale pro naši trekistickou komunitu zvláště. Poctil nás totiž svou návštěvou zástupce světa Star Treku nad jiné významný – herec Robert Picardo, představitel oblíbeného Holodoktora neboli PZH (Pohotovostního Zdravotního Hologramu) ve čtvrtém seriálu ST Voyager. O akci byl veliký zájem a kapacita hotelu Regina na Skalce, kde se setkání s panem Picardem v odpoledních hodinách konalo, byla vskutku kompletně naplněna. Bylo vidět, že přes všechny spory o kvalitě té či oné série Holodoktor zapůsobil téměř na všechny fanoušky a právem – bez něho a samozřejmě jeho představitele by Voyager nikdy nezískal tolik příznivců, bez ohledu na tělesné půvaby Seven of Nine (nebo Sedmé z Devíti, chcete-li).
   Když byl velký sál hotelu opravdu zcela plný, zahájila setkání předsedkyně pořádajícího klubu CZ Kontinuum Michaela Dudková vzpomínkou na prvního zástupce světa herců, který poctil trekistickou komunitu svou návštěvu. Sympatická dabérka kapitánky Janewayové Sylva Talpová sice nemohla akci z důvodů pracovního zaneprázdnění navštívit osobně, ale natočila pro nás podrav na videu s velmi milým přáním všeho nejlepšího a vzpomínkou, jak postava Katky i hnutí trekistů ovlivnilo pohled na její práci.
Holodoktor    Po poděkování Filipu Krejčíkovi, který jako trekista žijící v Německu s četnými kontakty na svět Star Treku v USA velmi aktivně napomohl tomuto setkání, byl už ohlášen Holodoktor – Aleš Kadeřábek, který opět zazpíval slavnou árii “La donna e mobile“ z oblíbené epizody o Doktorovi “Břídil, tenor, doktor, špeh“; když však měl pokračovat pasáží o Tuvokovi, který je nakonec jenom Vulkanec, ozval se ze schodů v originále všem známý hlas – a skutečný PZH přišel mezi nás!
   Nadšení bylo obrovské, konečně se Doktorovým ctitelům splnil dlouhý sen. Navíc jsme měli příležitost slavnému herci i poblahopřát – předchozí den oslavil totiž narozeniny. Však také dostal jako dárek od organizátorů obrázek Voyageru nad Prahou na pravém ručním papíru, který namalovala Hana Vittková.
   A pak už začaly otázky. Robert Picardo nám prozradil, že v nedávné době natočil program pro zábavní ST park v Brémách, kde bude jednou z atrakcí setkání PZH s Borgskou královnou. Není divu, hologram se asimiluje dost těžko… Pokračuje samozřejmě i v herecké kariéře, zejména v muzikálech, v jednom z nich mj. představuje i autora textů slavného Chorus Line.
   Na dotaz, čím by chtěl být, kdyby nebyl hercem, umělec prozradil, že by chtěl být –lékařem. O zdravotnictví se zajímal už ve škole a něco si ještě pamatuje, ale přiznává, že odborné texty by určitě nezvládl. Snad ale na něho přes bariéru času zapůsobil jeho předchůdce z původní ST série, Leonard “Kostra“ McCoy: když skládal konkurs na Voyager (původně měl hrát Neelixe!), rozesmál všechny po ukončení natáčení v naprostém tichu a očekávání replikou “Vypněte prosím můj program. Já jsem doktor a ne noční lampička!“ Snad i to rozhodlo, že byl nakonec obsazen do role holografického zdravotníka, který zprvu díky své aroganci nedokázal najít s posádkou společnou řeč, ale díky snaze o vlastní vývoj se stal oblíbeným jak u svých druhů, tak i u diváků.
Holodoktor    Na žádost předsedkyně klubu Míši Dudkové přidal Picardo i tolik oblíbené “veselé historky z natáčení“, například o představiteli Tuvoka Timu Russovi, který si při natáčení nacpal do spodního prádla ponožku tak, že to vypadalo, jako by v části mimo kameru měl fotonové torpédo. Jindy měl Russ coby Tuvok zachránit nezdárného Toma Parise vulkanským splynutím mysli a místo toho v okamžiku největší koncentrace zařval na celé studio „I feel gooood!!!“, takže chudák zvukař se sluchátky na uších z toho měl šok ještě dobrý týden.
   Na dotaz o vztazích s ostatními herci přiznal, že nejlépe si samozřejmě rozumí s kolegy z vlastní série, zvláště si váží Ethana Philippse, ale žádné Neelixovo jídlo by rozhodně nejedl! Vychází dobře i s Jeri Ryan, která má mimořádný smysl pro humor, i když dobře chápe, jak působí na mužské osazenstvo. Dobré vztahy má Picardo ale i s herci z Nové generace a Deep Space Nine.
   Aby setkání nebylo jednotvárné, přerušil herec sám sled otázek a odpovědí několika písničkami z vlastního alba – zvlášť pikantní byla ta, kde vyzýval, aby si na vánoce všichni koupili Doktora jako novou vánoční ozdobu, která se bude letos prodávat v Americe, jinak by PZH mohl skončit ve zlevněném výprodeji. Také přečetl ukázku z knížky „Příručka hologramu“, jejímž je autorem a která vyšla také jako audioknížka na CD, kde dává rady všem svým kolegům, kteří mají to neštěstí a musí žít mezi pouhými organickými tvory. Tak jsme se dozvěděli, jak Harry Kim ve svém volnu vyrobil Doktorovi holografický žaludek, avšak příliš věrně i s trávením “požitého“ jídla, takže po taktním upozornění Sedmé z Devíti na jisté pachové stopy byl upgrade neprodleně vymazán.
   Tím přešla diskuse i k Picardově autorské tvorbě – už během natáčení se podílel na scénáři epizody „Life Line“ o setkání Doktora s jeho nerudným tvůrcem dr. Zimmermanem, údajně chce Picardo napsat o své postavě i celý román; doufejme, že to nebude trvat dlouho.
   Samozřejmě padly otázky i na jeho dojmy z Prahy. Naše hlavní město se mu líbilo a jistě by tu rád i natáčel, přiznal ale, že kromě USA by nejraději žil asi v Itálii, odkud pochází i jeho rodina. Však se také setkal i se svým italským dabérem, který ho údajně požádal, aby “proboha toho Doktora nemluvil tak rychle, sotva se to dá stíhat“.
Holodoktor    Má samozřejmě své oblíbené epizody, patří mezi ně zejména už uvedený “Břídil, tenor, doktor, špeh“, ale například i epizoda vážnějšího ladění o odpovědnosti lékaře za vlastní rozhodnutí “Skrytý obraz“.
   Padla zmínka i o dalších filmech a seriálech, kde Picardo hrál, a jak se to projevilo – například v jednom seriálu nosil tak dlouho příčesek, až jeho postava při výbuchu granátu přišla o vlasy a Picardo se tak umělé pokrývky hlavy zbavil. Znalci SF a fantasy snad také pamatují, jak ve druhém díle Gremlinů unikal (ale nakonec neunikl!) roztoužené gremlince, která jako jediná přežila závěrečný výbuch.
   Neptali se ovšem jen diváci, některé věci naopak zajímaly i samotného herce – například jaký hlas má Přemysl Přichystal, kterého ještě neslyšel? A co o něm napovídal představitel Kima Garrett Wang, když byl v Praze na návštěvě, nepokoušel se ho snad parodovat? Byl po pravdě ujištěn, že k tomu opravdu nedošlo…
   Čas utekl jako voda a nakonec otázky i odpovědi skončily. Jak pan Picardo slíbil, podepsal se každém na fotografii (nebo cokoli jiného), kterých byl k případnému zakoupení dostatečný počet. Po dlouhé frontě si všichni s nadšením odstáli ještě další, aby se mohli s nejuniverzálnějším členem posádky Voyageru vyfotografovat, ať už jednotlivě nebo ve skupinkách. Nu a nakonec přišlo to, nač čekali všichni – oba Doktorové, americký i český, opět společně zapěli slavný duet o Tuvokovi (v angličtině) a zasloužený potlesk nebral konce.
   Snad to zní nadneseně a oficiálně, ale naše setkání s Holodoktorem proběhlo opravdu ve skvělé atmosféře a bylo vidět, že i tak slavný herec, jakým Robert Picardo bezesporu je, se mezi českými trekisty cítil dobře a setkání se mu skutečně líbilo. Každopádně pro všechny fanoušky Star Treku to byla naprosto mimořádná událost a členům klubu CZ Kontinuum, kteří celou akci připravili, patří obrovský dík nás všech. Takže ještě jednou – MOC vám i panu Picardovi děkujeme, bylo to fantastické a na státní a zároveň trekistický svátek v roce 2002 budeme vzpomínat opravdu hodně dlouho.

Praotec trekkie
Honza Pavlík


Zpět na CONY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.