Goa’uld v Chotěboři

(reportáž z Euroconu 2002)


   Přestože letošní Parcon a Eurocon v Chotěboři nesl s sebou řadu přídavných akcí – Star Trek, Babylon 5, Star Wars, Zeměplocha atd. (mimochodem se opravdu povedl), Star Gate con v názvu k mé lítosti chyběl. To ale neznamená, že by se Hvězdnou bránou na tomto setkání domácích a evropských fanoušků SF a fantasy nikdo nezabýval: už první den ve večerních hodinách jsme si vyslechli Silverovu přednášku, obsahující přehled hlavních Goa’uldů i jejich původních vzorů ve staroegyptské, případně indické nebo jiné mytologii (znalci si určitě doplní) a dozvěděli jsme se, kteří Vládci Soustavy na nás ještě čekají. V pátek pak proběhla velká přednáška známých trekistických odborníků Hypospray a Anryho s dějovým přehledem celého seriálu až do začátku 5. sezóny – samozřejmě s ukázkami a komentářem, na kterou se neváhali z Prahy dostavit i správci tohoto serveru Věra a Johny Idler a další fanoušci SG-1 (hlavní šéf Sovog mezitím zajišťoval zdařilý Star Wars con).
   Co jsem ale určitě nečekal, byl charakter letošního ročníku Miss Avalcon, na který jsem spíš jen zabloudil. Moderoval ho totiž známý SF a fantasy spisovatel Jaroslav Mostecký, který je velkým milovníkem Star Gate a rozhodl se vést celou soutěž v jejím duchu. Po vysvětlení základní zápletky seriálu a záliby Goa‘uldů ve vyhledávání hostitelů jsme se dozvěděli, že jeden z nich opět zavítal Branou na naši planetu s cílem najít hostitelku, kteréžto cti se dostane letošní Miss – přece nebude používat tělo jen tak ledaskoho (i Amonet si vybírala). Na pódium se více nebo méně dobrovolně dostavilo sedm účastnic a po představení byla soutěž zahájena. Promenáda v plavkách sice odpadla, ale otázky začaly vskutku stylově: každá adeptka měla publiku říci, co by udělala jako Goa’uld, jehož bude hostitelkou. Odpovědi byly různé – některé chtěly lidstvo vyhubit, jiné byly realističtější a jenom je zotročit jako pracovní síly a další hostitele, jedna trvala na tom, že nikomu ublížit nechce a přeje si “love and peace“, další chtěla především využít pozemské zdroje. (celkem dobře se dalo poznat, která SG-1 sleduje a která ho viděla jen z rychlíku nebo vůbec ne). Ovšem nejlogičtější mi připadla odpověď, že po ovládnutí bude stejně o všem rozhodovat Goa‘uld a ona nebude mít do ničeho co mluvit.
   Hostitel by neměl být žádná třasořitka a musí být zvyklý na cizí formy života. Druhým úkolem kandidátek proto bylo sáhnut naslepo do sáčku, kde bylo něco živého (prý to nekouše). Přes výhradu jedné adeptky „jen tehdy, pokud tam není pavouk“ se nakonec dívky odvážily a vytáhly – plyšovou krysu (prý mezitím zcepeněla).
   Další a zároveň poslední disciplína už byla tradiční – zpěv. Každá adeptka se s tím lépe nebo hůře vypořádala a pak ještě musely všechny přidat, než porota zhodnotila výkony a vynesla verdikt. Nakonec byla jako vítězka vybrána česká trekkie Monika Denková. Údajně měl být pro závěr akce použit had, který by představoval Goa’ulda, jak přebírá vládu nad hostitelkou, ale nakonec od toho prý upustili. Je to škoda, myslím, že mohli sehnat nějakého plyšového nebo gumového, ale nic – šéf Euroconu Václav Pravda jen předal tašku s cenami a tím to zhaslo, žádný modulátor hlasu ani svítící oči se nekonaly, kdoví, kde se Vládce Soustavy toulal. Třeba ho to otrávilo a rozhodl se hledat jinde – tak pozor, až potkáte někoho z obce scifistické, kdo bude mluvit a chovat se divně a přijde s nemístnými požadavky. Novopečená Miss aspoň dostala slušivou šerpu a je z ní teď “Miss Goa‘uld Avalcon“.
   Nezbývá než doufat, že podobná akce se uskuteční i příště s patřičným závěrem a že se brzy dočkáme i vlastního Star Gate conu.

Praotec trekkie


Zpět na CONY | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.