HOT ZONE (Horká zóna)
EPIZODA č. 13
Scénář: Martin Gero
Režie: Mario Azzopardi

Premiéra: 22. 11. 2004 (Kanada, The Movie Network), 4. 2. 2005 (USA, Sci-fi Channel)
Česká premiéra: 05. 12. 2008

Postavy: dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginson), major John Sheppard (Joe Flanigan), dr. Rodney McKay (David Hewlett), poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks), Teyla Emmagan (Rachel Luttrell), dr. Carson Beckett (Paul McGillion), dr. Radek Zelenka (David Nykl), dr. Peter Grodin (Craig Veroni), seržant Bates (Dean Marshall)


Obsah epizody:
Skupina, v níž se nachází McKay, Zelenka a Ford, zkoumá poškození jednotlivých částí města po bouři. Po zkontrolování skladu jsou vyzváni k návratu, chybí však Wagner a Johnsonová. Ti začnou na rádiové volání žádat o pomoc a posily proti útoku. V blízké chodbě objeví Wagnera mrtvého, Johnsonová se brání proti neexistujícím útočníkům a tvrdí, že zabili Wagnera. Propadá záchvatu šílenství a záhy rovněž umírá. McKay volá Becketta a žádá zavedení karantény. Peterson, jeden z členů průzkumné skupiny, má strach z nákazy a chce se vrátit, Zelenka však varuje před nákazou ostatních. Grodin informuje o situaci Weirovou, která pozastaví provoz brány a nařizuje všem zůstat na své aktuální pozici. Shepparda zastihne rozkaz v tělocvičně, kde trénuje boj zblízka s Teylou.

McKay s Fordem zkoumají poničenou laboratoř v místě pravděpodobného zdroje nákazy, zatímco se Sheppard rádiem dohaduje s Weirovou. Ta ho žádá, aby v rámci karantény zůstal na místě, Sheppard se však chce připojit k ostatním. McKay se Zelenkou zkoumají rozbité nádoby, které mohly zdroj viru obsahovat. Další členka týmu Dumaisová podlehne nákaze, v hrůze z neexistujících přízraků se začne chovat agresivně a rovněž umírá. Mezitím se od týmu oddělí Peterson a snaží se dostat zpátky, Weirová se ho spolu s Grodinem pokouší zastavit. Peterson na rádiové výzvy nereaguje a blíží se k řídícímu centru. K McKayovu týmu zatím dorazí zdravotníci s ochranných oděvech v čele s Beckettem a McKay začíná zkoumat databázi Antiků. Sheppard chce sám Petersona zastavit, Weirová ale nechá tělocvičnu uzavřít. Major dá však seržantu Batesovi přímý rozkaz, ten uposlechne a dveře odemkne.

Doktora Birová u dvou prvních obětí konstatuje krvácení do mozku, těsně nad centrem zraku. Sheppard s Teylou si dojdou pro kombinézy a chystají se vyrazit za Petersonem. McKay najde v databázi záznam o syndromech zcela odpovídajících epidemii, vzápětí však sám vidí domnělé přízraky. Je rovněž nakažen, ale hlavní záchvat u něho dosud nepropukl. Přízraky vidí i Hays – právě on a McKay se potkali s Dumaisovou. Sheppard s Teylou narazí na Petersona a ten je ve strachu z nákazy žádá, aby mohl s nimi jít do karantény a nemusel se vracet k ostatním. Vzápětí však prchne do transportéru a Sheppard ho zasáhne svou zbraní, než se dveře zavřou. Peterson se dostane do jídelny a zhroutí se. V tu chvíli se aktivuje automatický ochranný systém města, jednotlivé sekce se uzavírají a doprava přestává fungovat. Weirová Sheppardovi vytkne, že Petersona vyprovokoval k útěku do jídelny, když nedodržel karanténu a začal ho pronásledovat, a tím celou situaci jen zhoršil.

Dumaisová zemřela na stejnou příčinu jako ostatní. McKay argumentuje, že v případě otoku nad centrem zraku by vidiny postižených měly být rozdílné, ale přitom všichni viděli zhruba totéž. V tu chvíli dostane Hays záchvat a umírá. McKay se už připravuje na smrt, vyřizuje vzkaz sestře a sděluje Zelenkovi, na čem pracoval. Nic se však neděje a záchvat nepřichází, ačkoli s Haysem potkali Dumaisovou ve stejný okamžik.

Sheppard s Teylou se dostanou do hlavní části, město jim ale v průchodu nebrání – díky ochranným oděvům je nepovažuje za hrozbu. McKay porovná inkubační dobu všech obětí, která je přesně šestihodinová, a domyslí se, že se jedná o umělý vražedný nanovirus. Zelenka usuzuje, že byl vyroben Wraithy, ale podle McKaye mají Wraithové zájem o lidi pouze jako zdroj “potravy“ a působení nanoviru by bylo proti jejich zájmům. Ukáže se, že McKay nezemřel, protože mu byl zaveden gen Antiků, který působení viru zastavil. Genovou terapii však nelze použít – ujme se jen u necelé poloviny obyvatel Atlantidy. McKay posílá Shepparda do laboratoře a chce, aby vyslal elektromagnetický impuls, který vyřadí počítač i nanoboty. Sheppard na McKayův povel nechá přetížit malý elektrický generátor a vyšle impuls, nákaza však dosud není zlikvidována a dveře se neotvírají; nákaza naopak propukne naplno v jídelně a lidé začínají vidět přízraky. McKay chce nechat generátor opravit a vyslat ještě silnější impulz; Sheppard místo toho navrhuje přetížení velkého naquadahového generátoru a odpálení jaderné nálože v atmosféře, která jako jediná bude mít dostatečný účinek. Weirová protestuje, ale ostatní ji přesvědčí, že jiné řešení nezbývá. Sheppard vyletí s puddle jumperem 20 mil nad město, vypustí přetížený generátor a rychle se vzdaluje. Generátor po 30 sekundách vybuchne. Sheppard se po chvíli ohlásí a vrací se. Pokus se zdařil, město odblokuje průchody a nákaza je zlikvidována.

Beckett s McKayem prozkoumali zbytky viru. Ukazuje se, že Wraithové pravděpodobně nebyli jeho tvůrci a nikdo neví, kdo je jeho původcem. Weirová děkuje majorovi za záchranu města, ale připomíná mu jeho předchozí porušení disciplíny a varuje ho, že se to už nikdy nesmí opakovat.

Přepis epizody v originále: najdete na stránkách Gatenoise
České titulky (DVD ripy): najdete na stránkách Stargate Subtitles Site
Fakta a zajímavosti: zatím není k dispozici

Oblíbené citáty:
McKay: "Alright, you clowns, listen up! I don’t often get a chance to say this, so savour it: good work, boys and girls! Let’s go home."

Peterson: "So, wait, what, we’re just gonna stay here?"
McKay: "That’s the plan, yes."
Peterson: "May I say it’s a terrible one?"
McKay: "No, you may not."

Teyla: "You have not been practising."
Sheppard: "Yes I have."
Teyla: "If this was really a fight..."
Sheppard: "If this was really a fight, I would have shot you by now."

McKay: "Is this really necessary? I am about to die of a brain aneurysm. How does being attached to a heart monitor help?"
Beckett: "If you die like the others, we’ll have a better idea of how."
McKay: "At that point, I will cease to care."

McKay: "OK, I should be dead now."
Beckett: "You ran into Dumais at the same time?"
McKay: "Exactly the same time."
Beckett: "Then, yes, you should be dead."
McKay: "Oh, God! I’m still here!"
Ford: "Yes you are."
Zelenka: "Interesting."
McKay: "Interesting?!"
Beckett: "Don’t take this the wrong way, but..."
Zelenka: "... why?"
Beckett: "Exactly."
McKay: "Well, I don’t care. I mean, I really don’t care!"

Weir: "You’re saying the virus is designed to only kill humans?!"
McKay: "Well, I’m human!"
Beckett: "Yes, yes, we’re making a point, Rodney."

Weir: "Are you OK?"
Sheppard: "Yeah, just a little nuke... nothin’, really."

Hodnocení:
Vera: zatím neviděla
předchozí epizoda | následující epizoda


Zpět na STARGATE ATLANTIS | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořil sg1.cz tým.